Rok 2020 bol pre všetkých bláznivým rokom a rovnako tak aj pre kryptomeny. Bitcoin si nedávno získal všetku pozornosť médií po tom, čo dosiahol nové najvyššie hodnoty po prvý raz od roku 2017. Preto preverujeme a rekapitulujeme najdôležitejšie správy o kryptomene, bitcoinoch a ethereách v roku 2020!

Bitcoin rozbil staré ATH!

Všetci sme po tom túžili a teraz sa konečne stalo. Po prvom odpore okolo vrcholu z predchádzajúceho roku 2017 našiel bitcoin konečne dostatok sily na to, aby vytvoril nové maximá všetkých čias nad 26 000 USD!!!

Prvýkrát za tri roky sú teraz všetci držitelia $ BTC v zisku, pričom noví milionári pribúdajú rýchlym tempom. Navyše, ak by sme sa mali pozrieť na najvýkonnejšie aktíva za posledných 10 rokov, okamžite by sme si to všimli, pretože Bitcoin 8-krát z 10 prekonal všetky ostatné aktíva s ohromujúcou kumulatívnou návratnosťou rádovo v miliónoch!

To nie je prekvapením pre všetkých nadšencov kryptomeny, ktorí sa hromadia už niekoľko mesiacov, zatiaľ čo ceny klesli pod 10 000 USD a teraz sú pripravení vyraziť na horskej dráhe smerom k novému nepreskúmanému územiu.!

Ale pri akomkoľvek humbuku existujú aj pasce! Tu je JEDNA VEC, ktorej by ste sa mali v kryptomene vyhnúť.

Nerobte to v kryptomene

Verejne obchodované spoločnosti a inštitucionálni investori neustále zvyšujú svoju expozíciu v kryptomene

Rok 2020 možno považovať za rok, keď inštitucionálni investori prišli o ďalší krok vpred pri verejnom potvrdení svojho záujmu o kryptomenu. Zatiaľ čo ich investície do kryptomeny stále zvyčajne tvoria malé percento ich portfólií, je to jasný signál, že investori považujú bitcoin za rezervnú menu na zabezpečenie proti tradičným nekrytým peniazom a za nepopierateľnú príležitosť na diverzifikáciu ich celkového rizika. Títo finanční giganti sú inteligentní investori, takže ich určite treba sledovať.

Bitcoinové pokladnice, celý zoznam nájdete na https://bitcointreasuries.org/index.htmlBitcoinové pokladnice, navštívte https://bitcointreasuries.org/index.html pre úplný zoznam

Práve v tejto chvíli udáva Šedá škála bitcoinových dôvery (GBTC) tempo v rebríčku prijatia bitcoinu s ohromujúcimi 2,60% z celkovej existujúcej ponuky bitcoinov.

Napriek tomu je spoločnosťou, ktorá bola v posledných mesiacoch najviac informovaná o svojom pláne akumulácie kryptomien, určite Microstrategy. Jej generálny riaditeľ Michael Saylor opakovane tweetoval novinky udržujúce jeho investorov v obraze. Spoločnosť kúpila iba počas minulého leta viac ako 400 miliónov USD a teraz vlastní vo svojom portfóliu viac ako 40000 bitcoinov..

Nielen verejní investori sa otvárajú kryptomene. Spoločnosť Paypal nedávno zaviedla do svojej aplikácie krypto platby. Používatelia môžu teraz okamžite prevádzať svoje nekryté aktíva na nákup a predaj položiek s kryptomenami. Aj keď v skutočnosti nedávajú vlastníctvo podkladových mincí (dajú sa použiť iba vo vnútri Paypalu) a nemožno ich previesť do iných peňaženiek, sme si istí, že toto je ešte len začiatočná fáza prijatia kryptomeny tradičnými finančnými platformami..

Pozrite sa na naše úplné pokrytie v 17. vydaní nášho bulletinu, pretože boli oznamované správy o veľkých nákupoch $ BTC!

Ethereum 2.0 ETH2 konečne štartujed

Dlhé čakanie bolo odmenené a Ethereum 2 (vo svojej fáze 0) je teraz realitou!

1. decembra 2020 a podľa plánu bola sieť mainnet úspešne spustená na prvý pokus. Spočiatku sa vyskytli obavy, že požadovaný limit na automatické spustenie uvedenia na trh nie je možné do stanoveného termínu dosiahnuť. Avšak množstvo éteru vložené do depozitnej zmluvy v posledných dňoch pred termínom náhle vzrástlo, čo potvrdilo, že humbuk okolo uvedenia na trh bol skutočný a že bolo dosť priaznivcov ochotných zamknúť svoje tokeny na mesiace (alebo možno aj roky)!

Jedna z kľúčových funkcií platformy Ethereum 2.0 je známa ako „Sharding“. Umožní simultánne spracovanie transakcií, čo výrazne zlepší súčasnú rýchlosť siete, čo nedávno vytvorilo pre jeho používateľov nemalé boje..

Prečítajte si náš článok o tom, čo je Ethereum 2.0 a čo môžeme čakať. Máme tiež video o 5 veciach, ktoré musíte o Ethereum 2.0 vedieť.

5 vecí, ktoré musíte o Ethereum 2.0 vedieť.

Všetko sú decentralizované financie!

Rok 2020 bol bezpochyby rokom decentralizovaného financovania (DeFi). A zatiaľ čo seriózni nadšenci kryptomeny to už dobre poznali, v roku 2020 sa jeho prijatie dostalo do hlavného prúdu. Nebolo by veľmi zlé tvrdiť, že tento rok sa všetko v kryptomene točilo okolo decentralizovaného financovania!

Celková hodnota uzamknutá v programe Defi 2020 defipulse.comCelková hodnota uzamknutá v programe Defi 2020 (zdroj: defipulse.com)

Čo je to DeFi?

Dalo by sa to v zásade definovať ako experimentálna forma financovania, ktorej ústredným bodom je absencia akejkoľvek formy sprostredkovateľa. To znamená, že banky, makléri a ďalší strední muži sú odrezaní, pretože blockchain ich nepotrebuje na prácu. Všetko riadia inteligentné zmluvy, a teda je všetko decentralizované. Nie všetky projekty sú zatiaľ stopercentne decentralizované, cesta k ich dosiahnutiu však bola vydláždená.

DeFi má všetky druhy platforiem: pôžičky, pôžičky, krytie, predikčné trhy, obchodovanie, syntetika atď..

Pretože sú potrebné inteligentné zmluvy, blockchain, na ktorom je väčšina protokolov postavená, je Ethereum. Napriek svojim slabostiam (škálovateľnosť) je naďalej stabilným ústredným bodom „hnutia“ DeFi. Rýchlo za ním rastú ďalšie reťazce, najmä Binance Smart Chain (BSC), zatiaľ čo iné sa usilujú tiež zvýšiť svoju adopciu, napríklad Polkadot (s využitím parašutistov), ​​Ontology a ďalšie. Platformy naprieč reťazcami, ako je Ramp, sú tiež horúce: prepájanie rôznych reťazcov je ďalším krokom vpred v napomáhaní rastu decentralizovaného financovania.

Prezrite si náš zoznam článkov o decentralizovanom financovaní a Zoznam videí YouTube DeFi.

(Výnos) sa poľnohospodárstvo stalo úplne legitímnym povolaním

Nie je to veľa, ale je to poctivá práca

V rámci Defi bola Yield Farming určite vecou na perách všetkých.

Počas sezóny, ktorá sa dá označiť ako „sezóna Defi“ minulé leto, dostávali najodvážnejší používatelia neuveriteľné ročné percentuálne výnosy (APY).

Všetko to začalo v júli 2020, keď sa hlavnými aktérmi stali spoločnosti Compound Finance a Yearn Finance (vďaka ktorým bol Andre Cronje ešte viac známy), keď sa rozhodli distribuovať svoje tokeny riadenia $ COMP a $ YFI používateľom svojich platforiem. Tokeny riadenia, ktoré boli údajne bezcenné, začali získavať čoraz väčšiu hodnotu predstavujúcu „silu“ základného projektu. Čím vyššia je ich hodnota, tým väčšie môžu používatelia APY získať. Vznikli nové stratégie, podľa ktorých by „poľnohospodári“ „zložili“ alebo využili svoje výnosy tým, že niekoľkokrát dodali a požičali. Toto je možné použiť požičané aktíva zakaždým ako nový kolaterál pre nasledujúcu pôžičku. V tom okamihu už bola „mánia“ farmy na výnosy z ruky a akýkoľvek nadchádzajúci projekt by ponúkol možnosť farmy využívať ich vlastnícke tokeny.

Ako to už ale býva, s vysokými odmenami prichádzajú aj veľké riziká. Poľnohospodári musia čeliť hlavne využitiu platforiem a trvalej strate, ktorá môže často viesť k trvalým stratám! Pozrite si naše video o tom, čo je nestála strata a ako sa jej vyhnúť.

Nazývať niekoho krypto „degenerovaným“ už nie je urážkou

S rozmachom úrodového poľnohospodárstva a DeFi sa objavila aj nová špecialita. Ľuďom sa podarí nájsť projekty tesne pred alebo veľmi skoro po zaradení do zoznamu Uniswap a vrhnúť do nich všetko, čo majú. Skrátene pre „zdegenerovaných hráčov“, títo ľudia, ktorí „opičia“ do projektov (bez veľkého premýšľania o tom, čo to vlastne je alebo čo robí), sa snažia zachytiť počiatočnú vlnu a zhromaždiť čo najviac týchto tokenov skôr, ako to urobia ostatní, a potom keď sa projekt stane známejším a dopyt sa zvýši.

Aj keď je to vysoko rizikové nielen z hľadiska návratnosti investícií, existuje aj riziko „vyťahovania koberca“. Takže ako pri všetkých hazardných hrách, niektoré vyhrávajú veľké, no niektoré aj prehrávajú.

„Ťahanie koberca“ poškodilo naše peňaženky a našu chuť k DeFi

Pretože rok 2020 bol o Defi, bol to aj rok „ťahania kobercov“.

Za posledné mesiace sme boli svedkami nespočetných prípadov odcudzenia finančných prostriedkov a zdá sa, že tento trend sa tak skoro nezastaví. Hackeri sa vyvíjajú vďaka inteligentným zmluvám a zakaždým sú čoraz sofistikovanejšie.

Flash pôžičky boli doteraz obľúbeným spôsobom, ako zabezpečiť zneužitie. Okamžitá výpožička je v zásade niečo „neškodné“. Z toho vyplýva, že každý používateľ by si teoreticky mohol vziať pôžičku (bez poskytnutia akejkoľvek záruky). Jedinou podmienkou je splatenie v rámci tej istej transakcie. Pred týmto posledným krokom však môže používateľ s požičanými prostriedkami urobiť, čo chce. Skúste si napríklad z toho zarobiť peniaze! V takom prípade by nakoniec z tejto bleskovej pôžičky profitoval! Mágia? Nie, iba ethereum (a inteligentné zmluvy!).

Tento mechanizmus je možný, pretože samotný blockchain nemá ani „čas“ na to, aby si uvedomil, o čo ide. Ak pôžička nie je splatená včas, transakcia sa jednoducho odmietne.

To všetko sa samozrejme ľahšie povie, ako urobí, a nie je to nič, na čo má ktokoľvek dosah: týmto spôsobom sa robia tie najsofistikovanejšie arbitráže. Toto je bohužiaľ tiež spôsob, akým sofistikovaní hackeri profitovali zo zraniteľností niektorých platforiem Defi.

Príkladmi útokov typu flashloan boli útoky na náklady bZx (trikrát v celkovej hodnote okolo 9 miliónov dolárov), Value Defi (7,4 milióna dolárov), Harvest Finance (24 miliónov dolárov), Akro (2 milióny dolárov) a Origin Protocol (7 miliónov dolárov) ), plus mnoho ďalších menej známych projektov.

DEX – nový vyzývateľ v meste

Tento rok došlo medzi centralizovanými burzami (CEX) k mnohým dramatickým zmenám, ale stretlo sa ich aj s vážnym vyzývateľom, decentralizovanou burzou (DEX). Decentralizované burzy sľubovali vlastnú úschovu finančných prostriedkov (t. J. Menšie riziko hackerstva) a otvorili úplne nový svet „potápania kryptomien“.

Mesačné objemy Dex podľa projektu duneanalytics.comMesačné objemy Dex podľa projektu (zdroj: duneanalytics.com)

Pretože spoločnosť Defi v roku 2020 exponenciálne rástla, tak rástlo aj použitie DEX. Decentralizované burzy ako Uniswap a Sushiswap sa spoliehajú hlavne na systém AMM (Automatic Market Making), ktorý poskytuje obchodníkom potrebnú likviditu na ich fungovanie. Fondy sa združujú a riadenie cenovej krivky má na starosti algoritmus.

Tento systém bohužiaľ nie je bezchybný a problémy ako vysoký sklz sú vo väčšine prípadov stále skutočné. Kľúčovým rozdielom pri centralizovaných burzách je neexistencia kníh objednávok. Je to hlavne preto, že Ethereum skutočne nemá potrebnú kapacitu na to, aby to zvládlo. Existujú platformy, ktoré umožňujú limitné objednávky (napríklad 1Inch Exchange), ale stále je čo robiť. To je dôvod, prečo vidíme, že sa výmeny stavajú aj na iných reťazcoch, ako je napríklad Project Serum. Tento DEX ponúka podobný zážitok CEX na blockchaine Solana (schopný zvládnuť oveľa viac transakcií za sekundu ako Ethereum).

NFT: prinášanie zbierania umenia do digitálneho veku

Boxingové NFTBoxingové NFT

Non Fungible Tokens (NFT) sú ďalším krypto segmentom, ktorý sa v priebehu roku 2020 čoraz viac prijíma a mnohí veria, že rok 2021 bude znamenať jeho výbuch. Prvýkrát sa stali populárnymi v roku 2017 na stránkach CryptoKitties, ale teraz sa zdá, že trh je vyspelejší, ak ich jednoducho nepovažujeme za „meme“..

Fungovateľné žetóny sú jedinečné nezameniteľné žetóny (obvykle v súlade so štandardom ECR-721) a môžu mať rôzne iné použitia ako len zberateľské predmety. Môžu byť použité v hrách (myslite na multiverse Enjin); hráči môžu vytvárať alebo iba vylepšovať svoje NFT, aby boli hodnotnejšie a vymieňať si ich s ostatnými hráčmi. Môžu a zavádzajú umenie do krypto ekosystému. Umelci môžu vytvárať svoje digitálne diela a predávať ich v blockchaine na dostupných trhoch. Najznámejšie sú Rarible a Opensea, kde si používatelia vymieňajú NFT podobným spôsobom ako pri výmene štandardných tokenov ERC-20. Niektoré z najdrahších NFT sa dražili za státisíce dolárov.

Tiež úzko súvisia s konceptom „tokenizácie“. Všetko v skutočnom svete možno teoreticky tokenizovať do NFT a preniesť na blockchain. Pomysli na nehnuteľnosť. Môžete svoj dom digitalizovať a použiť ho na požiadanie o pôžičku oproti jeho hodnote, alebo môžete svoj pozemok predať / požičať a spravovať ho so zábezpekou poskytnutou blockchainom!

Prichádzajú regulačné orgány po kryptomene?

Zatiaľ čo sa adopcia kryptomien na celom svete neustále zvyšuje, regulačné orgány z ktorejkoľvek krajiny pomaly, ale ustavične obracajú svoj záujem na kryptomeny. Chcú sledovať, ako sa veci vyvíjajú, a rozhodnúť sa, ako k veci postaviť. Nie je žiadnym prekvapením, že inštitúcie zápasili iba s rozhodnutím, či je to tak, zdaniť kryptotermické príjmy a ako to urobiť. Väčšina krajín o tom stále nemá jasnú legislatívu a používatelia kryptomien sú často zvedaví, čo by mali robiť, aby sa vyhli budúcim problémom.

V roku 2020 sme videli veľa legislatívnych návrhov s cieľom zaplniť medzery v predpisoch, ktoré by inak v tejto veci ponechali inštitúcie príliš pozadu. Niečo, čo si nemôžu dovoliť.

Iba vzhľadom na prvú polovicu decembra sme sa dočkali Zákon o stabilnom uväzovaní a vynútení bankových licencií (stabilný) a prečítali ste si fámy o spoločnosti FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network) navrhované požiadavky týkajúce sa používania samoobslužných peňaženiek (napríklad Metamask). Aj keď je určite pravda, že malá menšina používateľov kryptomien využíva (čiastočnú) anonymitu poskytnutú blockchainom, drvivá väčšina nemá čo skrývať a obáva sa, že ich súkromie bude odhalené, ak by všetky nariadenia mali byť konečné schválenie. V novembri Hongkong navrhol prísne nariadenia proti kryptomenovým burzám a dokonca aj proti tomu, kto s nimi môže tiež obchodovať.

Medzitým sme boli svedkami príkladov krypto spoločností, ktoré sa snažia o reguláciu a dodržiavanie zákona. V septembri bol spoločnosti Kraken udelený súhlas s tým, že sa stane „prvou regulovanou americkou bankou, ktorá poskytuje komplexné služby prijímania vkladov, úschovy a správy majetku pre digitálne aktíva“. Pred pár dňami Coinbase oficiálne potvrdila, že dokončili svoju žiadosť o počiatočné verejné ponuky (IPO), ktorá je teraz v procese preskúmania SEC (Americká komisia pre cenné papiere a burzy).

Preteky v digitálnej mene sa zahrievajú

Digitálne meny zostávajú na vrchole „To-Do list“ mnohých krajín, pokiaľ ide o kryptomeny a nové platobné technológie.

Digitálna mena priamo vydávaná štátom sa líši od súčasnej elektronickej verzie nekrytých peňazí a mala by výhodu v prepojení centrálnych bánk s konečnými používateľmi efektívnejším spôsobom ako teraz. Operácie by boli rýchlejšie a lacnejšie. Napríklad v Európe by všetko riadila samotná centrálna banka. Christine Lagarde, prezidentka Európskej centrálnej banky, aktívne bojuje za digitálne euro, ako sa to opakovane ukázalo, a práca pokračuje.

Aj keď stále nie je jasné, ako bude štruktúrovaný blockchain a kniha, je dôležité, aby v centre sporu zostalo súkromie, mnohí sa domnievajú.

V Číne je DCEP (Digital C.súrnosť Elektronický Payment, DC / EP) vydala svoju štátnu banku. Čínska ľudová banka (PBoC) je už v testovacej fáze a bežní občania vybraní na testovanie už boli ľuďmi, ktorí ju mohli používať v určených obchodoch a online maloobchodoch. Vysvetľujeme všetko, čo potrebujete vedieť na serveri DCEP.

Inštitúcie nie sú jedinými subjektmi, ktoré pracujú s digitálnymi menami. $ DIEM, nedávno prebalený decentralizovaný stablecoin poháňaný blockchainom Váh, by mal byť uvedený na trh v januári po rokoch trápeného života!

Záver

Rok 2020 bol pre kryptomeny rokom bohatým na udalosti. Samotná technológia však robí obrovské pokroky a predstavuje výzvu v spôsobe, akým vidíme tradičné financie (napr. DeFi) a ako dokonca vidíme denominovanú menu, ktorú používame každý deň.

Najzaujímavejšie zo všetkého sú určite ceny bitcoinu a éteru, ktoré dosahujú maximá všetkých čias. Rozhodne to ľudí utvrdzuje vo viere, že zima konečne skončila a býci sú pripravení vyjsť.

So všetkým týmto vývojom a pozitívnou cenovou akciou si myslíme, že sa to môže len zlepšiť. Sme určite nadšení, že uvidíme, čo prinesie rok 2021!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me