Čo je to Vechain? VeChain (alebo VechainThor) je inteligentná kontraktová blockchainová platforma novej generácie zameraná na adopcie v podnikoch, internet vecí (IoT) a masové adopcie prostredníctvom Toolchain. Blockchain podporuje vytváranie inteligentných zmlúv – samovykonávajúcich kontaktov, ktoré majú zaručený výsledok bez dôvery tretích strán. To umožňuje vytváranie decentralizovaných aplikácií („Dapps“), ktoré môžu vyriešiť podnikové problémy, ako napríklad:

 • Proti falšovaniu pre luxusné značky – pomocou inteligentných čipov Vechain sleduje každú jednotlivú položku a zabraňuje duplikácii. Vechain Toolchain umožňuje komukoľvek vytvárať štítky proti falšovaniu.
 • Logistika studeného reťazca – uistiť, že jedlo sa počas prepravy nepokazí a úložisko pomocou inteligentných senzorov IoT, ktoré automaticky hlásia kľúčové informácie do blockchainu.
 • Automobil – viesť záznamy o údajoch o vozidle vrátane histórie opráv, poistenia, registrácie a zvykov vodičov, ktoré zabezpečia neoprávnenú manipuláciu.
 • Uhlíkové kredity – Kvantitatívne sledovať uhlíkové príspevky konkrétnej spoločnosti na zníženie uhlíkových emisií. Pre maloobchodných používateľov je táto aplikácia už k dispozícii na WeChat. Spotrebitelia zapojení do nízkouhlíkového správania (napr. Nákup výrobkov s nízkym obsahom uhlíka) by boli odmenení kreditmi, ktoré môžu byť vyplatené za environmentálne vhodný tovar alebo darované na charitu..
 • Platforma sledovateľnosti klinických skúšok – s partnerstvom so spoločnosťou Bayer China použije Vechain blockchain na riešenie problémov s vysledovateľnosťou digitalizovaných klinických štúdií.

Pomocou technológie blockchain uľahčuje produkt VeChain výrobcom produktov zhromažďovanie, správu a zdieľanie dôležitých údajov o produktoch s dodávateľmi a spotrebiteľmi počas celého životného cyklu produktu..

Kľúčové vlastnosti Vechain

 • Verejný blockchain Ktokoľvek môže čítať, písať a nasadzovať decentralizované aplikácie a inteligentné zmluvy do blockchainu VeChainThor.
 • Interná IOT a technológia riadenia dodávateľského reťazca Osvedčené skúsenosti s implementáciou blockchainu v priemyselných odvetviach, ako je luxusný tovar, alkoholické nápoje a poľnohospodárstvo.
 • Delegácia natívnych poplatkov Blockchain podporuje implementáciu natívneho delegovania poplatkov, čo znamená, že používatelia dApp nemusia na zaznamenávanie transakcií držať VET alebo VTHO, ak vývojári určia sponzorované súvisiace náklady na plyn.

Ekosystém VeChain

Na dosiahnutie svojej ambicióznej vízie vyvinula spoločnosť VeChain výkonnú podnikovú softvérovú platformu s blockchainom. Platforma umožňuje výrobcom priraďovať produkty s jedinečnými identitami, čo potom umožňuje výrobcom, partnerom v dodávateľskom reťazci a dokonca aj zákazníkom interagovať s produktom prostredníctvom platformy. Na zaistenie bezpečnosti zhromaždených údajov využíva technológiu blockchain a prideľuje súkromné ​​kľúče všetkým účastníkom v dodávateľskom reťazci.

Produktom je priradené jedinečné ID, ktoré sa súčasne ukladá na blockchaine a pripisuje sa produktu pomocou NFC čipu, RFID tagu alebo QR kódu. Kedykoľvek počas životnosti produktu je možné s čipom, štítkom alebo kódom interagovať, či už distribútorským alebo maloobchodným partnerom zisťujúcim členstvo v dávke, alebo spotrebiteľom, ktorý sa chce o produkte dozvedieť viac. Spoločnosť predpokladá širokú škálu aplikácií vrátane ochrany značky, boja proti falšovaniu a bezpečnosti potravín.

VeChain existuje od roku 2015 a migroval svoj predchádzajúci súkromný a konzorciový blockchain na svoj verejný VeChainThor blockchain v roku 2018. Tento krok otvára pokročilé funkcie nájdené v blockchaine každému vývojárovi alebo tretej strane, aby mohli vyvíjať a písať aplikácie na platforme. Existuje niekoľko spoločností, ktoré sa rozhodli vybudovať svoje podnikanie na VeChainThor, vrátane Plair a Nadácia 8Hours, ako aj niekoľko nezávislých vývojárov komunít.

Vechain Token Economics

Vechain používa a dvoj tokenový ekonomický model. Primárny token, VeChain Token (VET) sa používa na vyjadrenie hodnoty v sieti, pričom rôzne mechanizmy sú určené na stabilizáciu ceny OVP v čase.

Držitelia VET tiež automaticky vygenerujú obslužný token, Token VeChain Thor (VTHO). VTHO je mena „plynu“ a vyžaduje sa od nej, aby odosielala transakcie alebo vykonávala akcie v sieti. Pravidelní používatelia siete sa však nemusia obávať samostatného nákupu VTHO, pretože sa generujú automaticky v pomere k počtu zadržaných VET. Po vykonaní transakcie je 70% VTHO trvale zničených („spálených“) a 30% je pridelených ako bloková odmena držiteľom autoritných uzlov.

Tento ekonomický model s dvoma tokenmi bol zavedený s cieľom zlepšiť ekonomiku siete. Tento systém je navrhnutý na pomoc vývojárom v sieti. Vývojári dostatočné množstvo OVP bude môcť sieť používať zadarmo, pretože vygenerované VTHO bude stačiť na zaplatenie transakcií. Ak vývojár vyvíja aplikáciu náročnú na transakcie, môže sa tiež pozrieť na použitie aplikácie viacstranný platobný protokol.

V skratke:

 • Vechain Token (VET) slúži ako rezerva na ekonomické stávky a prevod hodnoty na platforme. VET je možné „vsadiť“ do rôznych ekonomických uzlov a generovať VTHO, ktoré napája transakcie v sieti.
 • Token VeThor (VTHO) je „plyn“ potrebný na vykonávanie transakcií a interakciu s inteligentnými zmluvami. Zakaždým, keď sa uskutoční transakcia, VTHO sa spotrebuje a zničí.

Používanie a ukladanie Vechain

Vechain možno bezpečne uložiť v peňaženke VeChainThor, ktorá je k dispozícii v smartfónoch (iOS a Android). Mobilná peňaženka bezpečne šifruje a poskytuje kľúče, ktoré držiteľom Vechain poskytujú maximálnu bezpečnosť.

Čo sú to uzly VeChain?

Uzly sú sledovateľné peňaženky (napríklad peňaženka VeChainThor), ktoré majú vo vnútri uložené minimálne množstvo VeChain. Existujú 2 typy uzlov: autorizačné uzly a ekonomické uzly, ktoré majú svoje vlastné požiadavky, funkcie a výhody.

Uzly úradu (Thrudheim): Zabezpečenie Vechain na základe dokladu o autorite

Srdcom Vechainu je 101 autoritných uzlov, ktoré spracúvajú a overujú všetky blockchainové transakcie a tiež riadia sieť prostredníctvom hlasovacieho mechanizmu. Tieto autorizačné uzly vyberá nadácia Vechain Foundation a prechádzajú úplnou procedúrou žiadosti a KYC. Ako odmenu dostávajú držitelia uzlov autorít najvyššiu mieru produkcie VTHO a hlasovacie práva. Autorizačné uzly sú vo vlastníctve veľkých podnikov a dôveryhodných osôb, aby sa zabezpečila decentralizovaná dôvera. O totožnosti týchto držiteľov autoritných uzlov sa z bezpečnostných dôvodov vie len málo, ale niekoľko veľkých podnikov, ako sú DNV GL a PwC, sa prihlásilo s tým, že majú autorizačné uzly..

Ekonomické uzly: Zabezpečenie stability ekosystému prostredníctvom vytyčovania

Ekonomické uzly neoverujú blockchainové transakcie, skôr udržiavajú stabilný ekosystém Vechain tým, že udržujú určité množstvo tokenov VET v mobilnej peňaženke VeChain Thor. Existujú rôzne úrovne ekonomických uzlov a čím viac žetónov VET je vsadených na dlhšie časové obdobie, tým vyššie sú odmeny..

Na to, aby ste sa stali držiteľom normálneho ekonomického uzla, je potrebných minimálne 1 000 000 OVP počas 10 dní.

Špecializovanejší držitelia uzlov sa môžu zapojiť do programu VeChain X Node, ktorý ponúka ešte viac odmien. Pre držiteľov uzlov X je potrebné mať stále minimálne 600 000 OVP.

Existujú 4 typy odmien v závislosti od typu zadržaného uzla. Tie sa pohybujú od zárobku sumy VTHO za deň, odmien z fondu odmien spoločnosti Foundation až po zoznam povolených prístupov k VeChain ICO..

Získajte viac informácií o rôznych druhoch uzlov a odmien.

Dejiny Vechainu

Spoločnosť VeChain začala v roku 2015 založením svojej spoločnosti v Šanghaji. Založil CEO Sunny Lu (bývalý CIO spoločnosti Louis Vuitton China) spoločnosť vyvíja riešenia zamerané na podniky založené na svojom súkromnom blockchaine. Pretože v priemysle blockchainu nastal trend smerom k lepšej decentralizácii, spoločnosť VeChain migrovala na blockchain konzorcia predtým, ako konečne založila nadáciu VeChain Foundation, a začala svoju konečnú migráciu na verejnú blockchainovú platformu založenú na Proof of Authority (PoA)..

Víziou nadácie je vytvoriť väčšiu transparentnosť trhu a poskytnúť spotrebiteľom prístup k podrobnejším informáciám o produktoch, ktoré kupujú, predávajú a interagujú s nimi. Vďaka úplnému 360-stupňovému pohľadu na dodávateľský reťazec, pričom všetky komponenty sú bezpečne zaznamenané a uložené v distribučnej knihe chránenej proti neoprávnenej manipulácii, si môžu byť maloobchodníci a výrobcovia istí kvalitou a autenticitou svojich výrobkov a zaručiť spotrebiteľom, že to, čo kupujú je naozaj to, čo si myslia, že je.

VeChain sa môže pochváliť partnerstvami a prípadmi živého použitia s mnohými významnými partnermi, vrátane DNV GL, PwC, Deloitte, Walmart China, BMW, BYD Auto, Bayer China, H&M, LVMH, ENN, AWS, PICC, skupina ASI atď.

Kľúčové partnerstvá VeChain

DNV GL

Spoločnosť DNV GL bola založená v roku 1864 a má 300 kancelárií po celom svete. Poskytujú služby zabezpečovania kvality spoločnostiam v námornom, ropnom a plynárenskom a energetickom a obnoviteľnom priemysle.

Spoločnosť DNV GL vydáva certifikáty systému riadenia na konci procesu kontroly a certifikácie. To dokazuje, že procesy a produkty spoločnosti zodpovedajú medzinárodným štandardom.

DNV GL Luca Crisciotti predstavuje výhody digitálneho zabezpečenia

DNV GL je partnerom a akcionárom spoločnosti VeChain. Obe spoločnosti zdieľajú presvedčenie, že budúcnosť zaistenia spočíva v blockchainovej technológii Na VeChain Summite 2019 DNVGL oznámila, že úplne migrovala svoj súkromný blockchain na VechainThor

Od oznámenia o partnerstve vyvinula spoločnosť DNV GL spoločne niekoľko produktov vrátane nízkouhlíkového ekosystému a MyStory, riešenia sledovateľnosti a marketingu. Spoločnosť DNV GL tiež potvrdila svoj záväzok voči ekosystému VeChain migráciou svojho súkromného blockchainu na verejný blockchain VeChainThor pre svojich klientov. Spoločnosť DNV GL tiež poskytla každému klientovi peňaženku s digitálnymi nefunkčnými tokenmi (NFT), aby mal každý zákazník digitálnu identitu a mohol pristupovať a komunikovať s ekosystémom DNV GL. Vďaka tomu DNV GL vydala viac ako 900 000 peňaženiek v porovnaní s ethereom, ktoré má iba 400 000 peňaženiek.

BMW

V marci 2018 BMW potvrdilo účasť spoločnosti VeChain na veľtrhu Program BMW Startup Garage, partnerský program, v rámci ktorého bude BMW v spolupráci s účastníkom vyvíjať svoje technológie a nakupovať ich pre potreby BMW.

Počas summitu VeChain 2019 to bolo potvrdené že VeChain a BMW spoločne vyvinú DApp s názvom VerifyCar pre automobily BMW. VerifyCar zaznamená informácie o vozidle do blockchainu VeChainThor. Medzi príklady informácií, ktoré sa budú zaznamenávať, patria počet najazdených kilometrov, poistenie a záznamy o servise.

Cihan Albay, vedúci IT Tech Office v Singapure, spoločnosť BMW Group prednáša na VerifyCar

PriceWaterHouseCoopers (PwC)

Spoločnosť PwC je známa ako jeden z audítorov „veľkej štvorky“. Sú sieťou firiem vo viac ako 150 krajinách a poskytujú služby 420 zo spoločností z rebríčka Fortune 500.

PwC má 3 hlavné linky služieb:

 • Uistenie poskytovanie finančných auditov;
 • Poradný o poistno-matematických riešeniach a riešeniach riadenia poistenia a službách v oblasti ľudských zdrojov; a
 • Daňové plánovanie a poradenské služby.

Spoločnosť VeChain spolupracuje s PwC od mája 2017 na spoločnom vývoji a podpore prijatia technológie blockchain. Po mnohých špekuláciách boli podrobnosti ich partnerstva oznámené na spoločnej tlačovej konferencii s PwC a Walmartom v roku Júna 2019. To bolo oznámil že Vechain a PwC spolupracovali aj s firmou Walmart China a spustili platformu sledovateľnosti blockchainu Walmart China postavenú na blockchaine VeChainThor. Platforma čelí výzve bezpečnosti potravín využitím technológie VeChain, ktorá umožňuje spoločnosti Walmart China implementovať stratégiu vysledovateľnosti svojich výrobkov. Spotrebitelia môžu skenovať produkty a mohli by si zobraziť podrobné informácie o produkte, ako napríklad jeho zdroj, logistický proces, správy o kontrole produktu atď..

V čase oznámenia bolo na platforme otestovaných a uvedených na trh úvodných 23 produktových radov Walmart. Očakáva sa, že do konca roka 2020 bude v čínskom systéme sledovateľnosti spoločnosti Walmart vysledovateľné čerstvé mäso predstavovať 50% jeho predaja čerstvého mäsa, vysledovateľná zelenina bude predstavovať 40% jeho celkového predaja zeleniny a vysledovateľné morské plody budú predstavovať 12,5 % z celkového predaja morských plodov.

Produkty na platforme sledovateľnosti Walmart Blockchain

Bayer Čína

Partnerstvo medzi spoločnosťami VeChain a Bayer China, pobočkou Veľkej Číny jednej z popredných farmaceutických spoločností na svete, bolo oznámené 28. mája 2020. Spoločnosť VeChain vytvorila CSecure, platformu sledovateľnosti klinických skúšok, ktorá sa bude používať pri výskume a vývoji lekárskych zákrokov spoločnosti Bayer, ako sú napr. lieky a iná liečba. Získajte viac informácií o partnerstve spoločností Vechain a Bayer.

Inkubátor CREAM

CREAM je strategická blockchainová inkubácia a poradenská spoločnosť. Sú strategickým partnerom a poradcom pre Nadáciu VeChain, ktorá poskytuje inkubačné a poradenské služby spoločnosti VeChain.

Ako strategický partner CREAM priamo pomáhal spoločnosti VeChain a je zapojený do niekoľkých vysoko profilovaných partnerstiev, ako je partnerstvo s cyperskou vládou, v rámci skupiny, ktorá prisľúbila podporu cyperskej krajine pri rozvoji blockchainu.. 

CREAM tiež prisľúbil podporu ekosystému VeChain integráciou platformy VeChain blockchain pre všetky svoje inkubačné projekty, pričom privedie spoločnosti tretích strán, aby prispeli a rozvíjali sa na ekosystéme VeChain blockchain..

Dodatočné čítanie

Vyskúšajte VeChain Insider kompletný zoznam partnerstiev a podrobností VeChain a naša rekapitulácia oznámení na samite VeChain 2019.

Zdroje:

Webová stránka https://www.vechain.com

Nadácia: https://www.vechain.org

Stredná (aktualizácia a kľúčové články): https://medium.com/@vechainofficial

Plán rozvoja https://cdn.vechain.com/vechain_ico_ideas_of_development_en.pdf

Telegram https://t.me/vechain_official_english

Sprievodca spustením siete Vechain http://www.asiacryptotoday.com/vechain-mainnet-launch

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me