Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) nedir – finansal sistemi sonsuza dek değiştirmek için bir devrimin başlangıcını mı işaret edecekler? CBDC’ler dijital para birimleri Ulusal Para Birimleri (fiat) olarak işlev gören merkez bankaları tarafından verilir. Bunlar, aynı değer ve ihraç politikalarıyla kağıt paranın doğrudan değiştirilmesidir. CBDC’ler devlet tarafından onaylanır ve para otoritesi ve düzenleyici yasalar tarafından yönetilir.

Dünyanın dört bir yanındaki bankalar ihraç etmek için yarışıyor Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC). Çin, RenMinBi’nin kriptografik teknolojiye dayalı dijital bir versiyonu olan Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DCEP) için test denemesini şimdiden uygulamaya koydu.. Japonya hemen karşı çıktı Bu duyuru, “2 ila 3” yıl içinde bir Dijital Yen çıkarmayı planlıyor. Arkasındaki temel motivasyonlardan biri CBDC, paranın dünya çapında transfer edilme şeklini büyük ölçüde iyileştirecek. SWIFT gibi on yıllık teknolojilere güvenmek yerine, Dijital Para Birimleri sürtünme olmadan doğrudan aktarılabilir. Bu, bankacılığın tüm seviyelerinde ciddi etkiler yaratacaktır. m0 rezerv sistemi bankasız.

The Guardian ve The Economist gibi büyük gazete kuruluşları fikir yazıları yazmaya başladı ve Çin’deki ilerlemeyi büyük ve ABD’nin ekonomik hegemonyasına tehdit oluşturabilecek bir adım olarak nitelendirdi. Öte yandan, Çin’deki yorumcular, ülkelerinin hızlı çalışmasını ve uygulamasını müjdelediler. ABD ve eyalet bankaları herhangi bir araştırma planını duyurmakta yavaş davransa ve görünüşte durdu Facebook’un Terazi (bir CBDC’ye özelleştirilmiş bir cevap), diğer batı ülkeleri hızla araştırmaya başladı.

Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini dağıtmak için küresel çaba

Bu yılın başlarında, Birleşik Krallık, AB, Japonya, Kanada, İsviçre ve İsveç’teki bankaların tümü bir CBDC üzerinde ortak araştırmalara başladı. Fransa, 2020’de pilot bir CBDC’yi test etme niyetini açıkladı.

Asya’da Japonlar, haberler çıkmaya başlar başlamaz Çin’inkine uygun bir CBDC oluşturma niyetlerini derhal duyurdular. Kore Bankası da kendi dijital para birimine bakıyor. Tayland, Filipinler ve Singapur gibi daha küçük ulusal bankalar da kendi bankalarını oluşturmaya çalışıyor. Gibi projeler Singapur’un Ubin Singapur Para Otoritesi ile çalışmak zaten geliştirmenin 5. Aşamasında.

Dünya CBDC’ye doğru ilerliyor ve bunun geleceğin para birimi olacağı konusunda hemfikir. Ama onları bankalar ve hükümetler için bu kadar özel ve çekici yapan şey?

Ekonomik değişimle mücadele için bir silah olarak Dijital Para Birimleri

Bunun ana nedeni maliyet etkinliği ve kontrolüdür. CBDC’ler uzun işlem sürelerine ve maliyetli ücretlere tabi değildir. Kararlı madeni para piyasasından da görebileceğiniz gibi, kripto para gönderme ve alma işlemleri sadece bir telefon ve internet bağlantısı ile hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir. Sadece bu değil, dijital para birimlerinin izlenmesi çok daha kolay, kara para aklama takibini çok daha kolay hale getiriyor.

Diğer bir faktör, CBDC’nin politik veya ekonomik değişikliklere karşı dayanıklılığıdır. Gelişmekte olan ekonomilerden gelen vatandaşlar, döviz kurları ile karşılaştırıldığında piyasadaki para birimlerinin sağlık durumlarında büyük bir eşitsizliğe maruz kalırlar, ancak, istikrarlı madeni paralarda nadiren büyük değişimler olur. Sadece bu da değil, Yunanistan’da görüldüğü gibi büyük bankacılık kapanmaları ve İzlanda paralarını saklamak için finansal bir alternatifi olsaydı bir çözümü olabilirdi. Dijital para birimlerinin bu faydası, dünya koronavirüs çabasının ekonomik stresini takiben resesyona bakarken önemli olabilir..

Bununla birlikte, bazı ulusların araştırmalarına yön veren önemli bir ayrıntı var. CBDC’nin ABD doları hakimiyetine oluşturduğu tehdit. ChinaDaily, Çin Halk Bankası DCEP’sini “dolar ödeme sistemine işlevsel bir alternatif” olarak nitelendirdi. Bu, ABD yaptırımlarının, yani doların rezerv para birimi olması nedeniyle yürürlüğe girdikçe Pekin’deki politikacıların istediği bir şey. Bu, genellikle yaptırım uygulanan devletlere uluslararası transferlerin yasak olduğu ve bankaların borsada ABD dolarını kullandıkları için kapatıldığı anlamına gelir..

ABD yaptırımlarına meydan okumak

CBDC’nin ABD hakimiyetini atlatma konusundaki teorik yeteneği, savaş halindeki birçok ülkenin üzerine atılmaya çalıştığı bir şeydir. Ulusal dijital para birimlerine sahip diğer ülkeler arasında ABD yaptırımları tarafından harap edilen İran ve benzer şekilde vurulan bir ülke olan Venezual bulunmaktadır. Kendi CBDC’lerini araştırmaya başlayan diğer ABD düşmanları arasında Küba, Kuzey Kore ve Filistin bulunmaktadır..

Açıktır ki, çeşitli rakip ülkeler arasında kendi dijital para birimlerini başlatmak ve yeni bir ekonomik çerçeve oluşturmak için yarış sürüyor. Suçlamaya kimin liderlik edeceği belli olacak, ancak cevabın gelecek için büyük sonuçları olabilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me