Algorand nedir?

Algorand merkezi olmayan projeler ve uygulamalar yoluyla herkesin başarıya ulaşabileceği şeffaf bir sistem yaratmayı hedefleyen yüksek performanslı yeni nesil bir blok zinciridir. Birçoğu, güvenliği ve ademi merkeziyetçiliği korurken Bitcoin’in iyi bilinen ölçeklenebilirlik sorunlarını çözdüğü için bu projeyi “Blockchain 3.0” olarak adlandırdı. Algorand, ağda bir değer aktarımı olarak kullanılacak yerel $ ALGO tokenine sahiptir. Teknoloji omurgası açısından, Algorand, kötü niyetli saldırganların ağda kolleksiyon yapmasını önlemek için bir Saf Teminat Kanıtı (PPO’lar) ve sözde rasgele işlevler kullanır..

Algorand, kurucusu MIT profesörü Silvio Micali’nin güvenilirliği ile diğer yüksek performanslı blok zincirlerinden ayrılıyor. Profesör Micali, bilgisayar bilimi için prestijli Turing Ödülü’nün sahibidir ve icatlarının çoğu kripto para birimi sahnesini doğrudan etkilemiştir..

Algorand Kurucusu: Silvio Micali

Silvio Micali kriptografi, sıfır bilgi, sözde rasgele oluşturma, güvenli protokoller ve mekanizma tasarımındaki araştırmaları etrafında inşa ettiği yeniliklerle Dönme ödülünü (bilgisayar bilimcilerinden en yüksek ödül) almıştır. Bunun da ötesinde, Dr. Micali, olasılıksal şifreleme, Sıfır Bilgi Kanıtı, Doğrulanabilir Rastgele Fonksiyonlar ve modern kriptografinin temelleri olan birçok protokolün ortak mucididir.

Algorand, Blockchain Trilemma’nın üstesinden gelmeye çalışıyor

Blockchain, bu özelliklerden en fazla 2 tanesine sahip olabilirVitalik Buterin, bir Blockchain’in bu özelliklerden en fazla 2’sine sahip olabileceğini öne sürdü.

Şu anda, blok zincirindeki işlemler, “Blockchain Trilemma”. Bu, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin tarafından icat edilen bir terimdir..

Bu fikre göre, bir blok zincirinin üç ana özelliği vardır: ademi merkeziyetçilik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik.

Bununla birlikte, Blockchain Trilemma, bir projenin üç özelliğinin de tatmin edici bir durumda olmasının çok zor olduğunu öne sürüyor. Merkezi olmayan ve sağlam bir güvenliğe sahip bir ağ ölçeklendirilemez. Benzer şekilde, merkezi olmayan ve ölçeklenebilir bir blok zincirinin çok az güvenliği olacaktır..

Buterin, temel düzeyde, bir blockchain ağının herhangi bir zamanda üç özellikten yalnızca ikisine ulaşabileceğine inanıyor. Blockchain Trilemma, çoğu kripto para birimi blok zincirinde ölçeklenebilirlik sorunlarının kaynağı olabilir. Çoğu kripto para birimi projesi, ağ merkeziyetsizliğini ve güvenliğini sağlarken yüksek sayıda işlemi idare edemez.

YouTube Afişi Algorand Nedir – Gerçekten Yeni Nesil bir blockchain mi??

Bunun üstesinden gelmek için Algorand, Saf Teminat Kanıtı (Saf PoS) fikir birliği mekanizmasını seçti. İlginç bir şekilde, mekanizma, PoS mekanizmasındaki diğer değişikliklerle karşılaştırıldığında farklı bir yaklaşım kullanır..

Örneğin, tüm onaylayan taraflardan% 100 fikir birliğine ihtiyaç duymak yerine Algorand, üçte iki çoğunluk fikir birliğiyle rahat. Bu, Algorand’e saldırmak için toplam Algorand arzının üçte birinden fazlasını satın almanız gerektiği anlamına gelir. Bu zaten ekonomik olmayacak ve arzın bu kadar büyük bir hacmini tutmak, büyük bir hisseye sahip olduğunuz ve bunun başarısız olduğunu görmek istemeyeceğiniz anlamına geliyor..

Algorand’ın gizli özelliği: Kriptografik sıralama

Günümüzün blok zinciri platformları, entegre bir bileşen olarak hız gerektirdiğinden, Algorand, kriptografik sıralama yoluyla hızlı işlem sonlandırması sağlayarak hızlı bir işlem süresine sahiptir..  

Göre İnternet sitesi

“Algorand’da tüm işlemler kesindir. Bir blok göründüğünde, kullanıcılar bloğun sonsuza kadar zincirin parçası olacağından emin olabileceklerinden, içerdiği işlemlere hemen güvenebilirler. İnternet birden fazla kullanıcı havuzuna bölünmüş olsa bile, yalnızca bir güvenli ve tutarlı Algorand zinciri var olacaktır. [Ek olarak] Algorand’da bloklar önermekten ne birkaç delege kullanıcı ne de sabit bir komite sorumlu değildir. Bunun yerine, tüm kullanıcılar rastgele, gizlice ve sürekli olarak Algorand konsensüs protokolüne katılmak üzere seçilir. ” 

Platformdaki blokları onaylama süreci iki aşamadan oluşur; öneri ve oylama aşaması. Teklif aşamasında rastgele bir jeton seçilir ve sahibi bir sonraki bloğun onaylanmasını önerir. Oylama aşamasında, önerilen bloğu onaylayan bir komite oluşturmak için 1000 rastgele jeton sahibi seçilir. 

Algorand Nasıl Bahsedilir?

Algorand işlemi çalışırkenAlgorand işlemi çalışırken

Algorand platformuna herkes sadece adresini çevrimdışından çevrimiçine geçirerek blok teklifçisi olarak katılabilir. Algoexplorer. Neyse ki, bu seçenek stake edilen Algo token miktarına bağlı değildir. Madencilik gerekli değildir, ihtiyacınız olan tek şey ALGO jetonunu yatırmak ve düğümleri çevrimiçi yapmaktır..

Algorand platformu iki tür düğümü destekler; röle ve katılım. Unutulmaması gereken önemli bir nokta, geçiş düğümlerinin oylamaya veya karar almaya katılmamasıdır. Bunun yerine, katılım düğümleri arasındaki iletişimi kolaylaştırırlar. Aktarma düğümleri, katılımcı düğümlere kıyasla donanım açısından da yoğundur. 

Algorand tamamen ademi merkeziyetçi olarak tasarlanmış olsa da, Algorand Vakfı çok sayıda ALGO jetonuna ve dolayısıyla kontrole sahiptir. Ancak, vakıf pozisyonunu tasfiye etmeye devam ederken, platformun önümüzdeki aylarda daha ademi merkeziyetçi hale gelmesi bekleniyor.. 

Ayrıca Ledger kripto para birimi donanım cüzdanınızı kullanarak Algorand’i de hisseye yatırabilirsiniz. Ledger Nano X incelememize göz atın.

Algorand 2.0 Protokol Yükseltmesi

Açık 22 Kasım 2019, Algorand Vakfı, Algorand için bir sonraki büyük sıçramayı duyurdu – Algorand 2.0. Bu sürüm, 3 ana özelliği beraberinde getiriyor: Yerel belirteç basımı (Algorand Standart Varlık), birlikte çalışabilirlik için Atomik takas ve TEAL komut dosyası dili aracılığıyla akıllı sözleşme desteği.

Algorand Standard Asset (ASA), doğrudan Algorand ana zincirinde kolay token oluşturma ve basma sağlar. ASA, fungible token’lar (Ethereum’un ERC-20’sine benzer ve aynı zamanda fungible olmayan token’lar (dijital koleksiyonlar için kullanılır) gibi çok çeşitli tokenleri destekler. Algorand’ın tokenize edilmiş varlıkları uygulaması doğrudan protokol katmanındadır (“Layer 1”) , maksimum güvenlikle varlıklara doğrudan erişim sağlar. Bu, çalışmak için ödeme kanalları gerektiren Katman 2 Ölçeklendirmeye göre önemli bir avantajdır..

“Algorand, merkezi olmayan finansmana etkileyici miktarda fırsat getiren bu yeni özelliklerle bu yeniliği sunuyor. 

Shay Finkelstein (Securitize CTO’su)

Coinbase’de listelenen Algorand, fiyat bir günde% 30’un üzerinde yükseldi

Kripto para meraklıları için tam bir sürpriz olarak Algorand, Coinbase 17 Temmuz 2020 tarihinde. Kişiler yalnızca duyuruyu Coinbase’in blogu, Borsa, müşterilerinin artık $ ALGO satın alabileceğini, satabileceğini, dönüştürebileceğini, gönderebileceğini, alabileceğini veya depolayabileceğini söyledi. herşey Coinbase destekli bölgeler. Coinbase borsa incelememize ve Coinbase ücretlerinden kaçınmak için bazı hack ve ipuçlarına göz atmayı unutmayın..

Coinbase birkaç hafta içinde listelemeyi düşünebilecekleri diğer 18 kripto para birimi hakkında konuştuğundan, insanlar bu duyuru ile tamamen hazırlıksız yakalandılar. Yine de Coinbase bu 18 kripto para biriminden biri değildi.

Bu liste, özellikle fiyatları açısından $ ALGO için büyük bir hareketlilik yarattı. Listeden bu yana, ALGO $ için fiyatlar duyurudan bu yana% 30 arttı ve hatta zirvede 0.367 $ seviyesinde işlem görüyordu..

Algo fiyatları coinbase listesi17 Temmuz 2020’deki sürpriz Coinbase listelemesinin ardından $ ALGO fiyatları yükseldi

Algorand’ın geleceği için genel duyarlılık da olumlu, Coingecko’daki kullanıcıların% 84’ü, 17 Temmuz 2020 itibarıyla proje için olumlu bir görünüme sahip olduklarını belirtiyor..

Sıkça Sorulan Sorular

Algorand madenciliği nasıl yapılır?

Algorand madenciliğini bilgisayar donanımı kullanarak yapmak şu anda mümkün değil. Algorand, bahis kanıtı fikir birliği kullanır, bu nedenle sadece stake ederek ALGO ödülleri kazanmak mümkündür. Cüzdandaki Algorand.

Algorand nerede bulunur?

Algorand, MIT profesörü Silvio Micali tarafından kurulan merkezi olmayan bir projedir. Algorand’ın bakımından sorumlu vakıf olan Algorand Vakfı, şu adreste yer almaktadır: 888 Boylston St, Boston.

Algorand’ı nasıl satın alırım?

Algorand’ı aşağıdaki gibi popüler borsalarda satın alabilirsiniz: Binance veya Coinbase $ ALGO kod şeridi ile

Algorand’ı nasıl riske atıyorsun

Algorand, hem Android hem de iOS cihazlara yüklenebilen mobil cüzdan uygulaması aracılığıyla doğrudan stake edilebilir. Madeni parayı yatırmak için ALGO’yu doğrudan cüzdana yatırın. Cüzdan zaman içinde otomatik olarak ALGO biriktirecektir.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me