IOTA je možno jednou z najväčších alternatív blockchainovej technológie, ktorá je dnes k dispozícii, a pravdepodobne otriasne svetom kryptomien viacerými spôsobmi..

Stručne povedané, plánujú umožniť strojom platiť veci pomocou kryptomeny a internetu vecí.

Oplatí sa IOTA investovať v roku 2019? Poďme zistiť.

Chcete sa naučiť obchodovať s kryptomenami ako profesionál? Vezmite si našu kurz kryptomeny!

Čo sa snaží IOTA dosiahnuť?

IOTA sa pokúša odstrániť transakčné poplatky a skrátiť časy transakcií pomocou Internet vecí (IoT), odtiaľ pochádza aj jeho názov.

Tvrdia, že sú a kryptomena tretej generácie, ktorá umožňuje mikro-transakcie medzi akýmkoľvek zariadením.

To je dôležité, pretože väčšina blockchainy bojujú s mikrotransakciami, napríklad nákup kávy.

Poplatky môžu prevážiť skutočnú transakciu a baníci budú malé transakcie pravdepodobne ignorovať pretože odmena by pre nich bola nepodstatná.

To môže znamenať, že potvrdenie malých transakcií môže trvať dlho.

Pretože IOTA je navrhnutá tak, aby bola taká ľahká, môže ju akékoľvek zariadenie používať, pokiaľ je pripojené k internetu.

Automobily môžu platiť za svoje palivo, domy môžu platiť nájom alebo hypotéky či účty za energie.

Stroje môžu dokonca používať IOTA na vzájomnú interakciu a vytvoriť ekonomiku medzi strojmi kde si stroje môžu navzájom platiť za služby.

IOTA vyvíja Nadácia IOTA, nezisková organizácia so sídlom v Berlíne v Nemecku

Nadácia IOTA Foundation a partnerstvo s Audi, skupinou VW, Bosch a Microsoft a s množstvom univerzít.

Ako funguje IOTA?

iota, kryptomena

Najdôležitejšie na prácach IOTA je to nepoužíva blockchain technológiu. Namiesto toho používa DAG (Nasmerovaný acyklický graf).

Volá svoj algoritmus „The Tangle“ a veria, že je lepší ako technológia blockchain a je pomerne jednoduché ho pochopiť..

Každé spojenie medzi uzlami sa nazýva „hrana“. Tu sa transakcie potvrdia.

Teoreticky v Tangle nie je žiadna priama čiara, nové transakcie však budú vždy na koncoch grafu.

Transakcie alebo známe tiež ako „weby“ a koniec sa nazýva „tipy“. Čakajú na overenie pri ďalších transakciách, ktoré po nich budú nasledovať.

Každá pridaná transakcia musí pred ňou potvrdiť dve.

Čím dlhšie bude transakcia v sieti akceptovaná, tým ťažšie bude uskutočňovať dvojnásobné výdavky.

Vďaka spôsobu práce je spleť veľmi ľahká. To znamená, že akýkoľvek stroj môže spracovávať transakcie, ak má internetové pripojenie.

Vraj, s pribúdajúcimi transakciami, IOTA je rýchlejší, nie pomalšie, ako to robí veľa blockchainov. Stále je to však teoretické a zatiaľ sa netestuje.

IOTA je tiež dôkazom kvantového výpočtu, čo znamená, že vydrží kvantové počítače.

Kvantové počítače sú potenciálnou hrozbou pre Bitcoin siete, pretože by mohli premôcť a získať kontrolu nad sieťou.

Pretože IOTA nepoužíva technológiu blockchain, je to tak nevyžaduje ťažbu, čo znamená, že existujú bez poplatkov vďaka čomu je IOTA výrazne lacnejšia.

Existujú však žiadne pokročilé funkcie ako napr inteligentné zmluvy alebo dApps. K dispozícii je tiež pevná dodávka IOTA žetóny.

To znamená, že počet tokenov IOTA je veľmi vysoký, približne 2 779 530 283 MIOTA, čo je mega IOTA, čo je milión IOTA coinov..

Skutočný počet IOTA coinov je teda takmer tri kvadrilióny (15 núl, ďalší krok po bilióne).

Väčšina búrz ich uvádza milión (MIOTA).

Ako dopadla IOTA?

iota čiapka coinmarket

Podľa CoinMarketCap, v čase písania tohto článku je IOTA 19. najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie.

IOTA má celkový trhový strop 701 334 513 dolárov, 24-hodinový obchodný objem 5 764 473 dolárov a obežnú zásobu 2 779 530 283 tokenov MIOTA a jeden token stojí 0,252 321 dolárov.

Od vydania IOTA došlo k volatilite, pričom IOTA sa otvárala obzvlášť vysoko voči bitcoinom.

IOTANajvyššia trhová kapitalizácia bola v decembri 2017 približne 14,5 miliárd dolárov. O niekoľko mesiacov neskôr, v máji 2018, po veľkom poklese opäť dosiahla vrchol približne 7 miliárd dolárov.

Od tohto momentu až doteraz, IOTA sa zväčša pohyboval v cene, pohybujúc sa okolo hranice 1 miliardy dolárov.

Aby sa IOTA vyšplhala späť na podobné maximá, bude pravdepodobne potrebné vylepšiť používateľské skúsenosti a zvýšiť adopciu medzi strojmi.

Polemika

Mnoho významných osobností vo svete kryptomien má obavy z toho, ako dobre funguje IOTA.

Jeden z najhlasnejších proti IOTA je Richard Heart.

Heart tvrdí, že DAG je vhodný iba na ukladanie údajov a nepáči sa mu vývojárov.

Mimoriadne kriticky hodnotí fungovanie peňaženky IOTA a je presvedčený, že nie je príliš bezpečná a nepáči sa mu používateľské rozhranie..

Malo by sa však spomenúť, že Heart je v rámci sveta kryptomien kontroverznou postavou. Aj keď niečo z toho, čo hovorí, má nejaké dôvody, malo by sa to brať so štipkou soli.

Malo by sa tiež spomenúť, že veľká časť jeho kritiky IOTA bola namierená proti jej rozhraniu.

Verí, že IOTA by mala teraz pracovať, kým je veľmi mladá, a stále potrebuje čas na vývoj, ako mnoho iných kryptomien.

Existuje tiež veľa ľudí, ktorí veria, že IOTA je podvod.

Tím stojaci za IOTOU je však veľmi otvorený a rozpoznateľný. Je pravdepodobné, že keby IOTA bol podvod, je veľmi nepravdepodobné, že by používali svoju skutočnú identitu.

Veľkou kontroverziou bolo aj to, keď zakladatelia boli vyradení z činnosti správnej rady nadácie IOTA a čakali na miesta v správnej rade dlhšie ako štyri mesiace..

Jeden zo zakladateľov dokonca požiadal o ukončenie pôsobenia predsedu predstavenstva Dominika Schienera.

Nadácia čelila kritike, keď Schiener údajne povedal, že nezávislý bezpečnostný výskumník „potreboval facku“.

V reakcii na to University College of London prerušila vzťahy s nadáciou IOTA toto tvrdenie je „nevhodné pre výskumníkov v oblasti bezpečnosti, aby boli vystavení hrozbám právnych krokov za zverejnenie ich výsledkov“.

Niektoré z polemík smerovali k IOTA možno preto, že nezahŕňa ťažbu. Je to hrozba pre odvetvie ťažby kryptomien a možno by ju chceli potlačiť.

Iní poukázali na to, že pretože neexistuje ťažba, neexistuje žiadny stimul pre prácu v sieti. Pri blockchainoch existujú stimuly prostredníctvom ťažby.

To znamená, že je tiež potrebné vyriešiť niekoľko technických problémov.

Tangle nemá funkciu časovej pečiatky ktoré má väčšina blockchainov. Z tohto dôvodu Tangle nemôže určiť poradie, v ktorom sa transakcie uskutočňujú.

Navyše to niektorí tvrdia DAG sú škálovateľné teoreticky, ale nie v skutočnej praxi. Je možné, že Tangle môže naraziť na rovnaké problémy ako blockchainy.

Kritici tvrdia, že IOTA môže chrániť pred dvojnásobnými výdavkami iba vtedy, ak majú všetky uzly všetky transakcie, a to nie je možné, ak chcete zmeniť mierku..

Existujú ľudia, ktorí tvrdia, že IOTA nie je pripravená na výrobu, čo vysvetľuje, prečo jej funkcie a rozhranie v peňaženke, aspoň zatiaľ, nefungujú dobre..

Asi najväčšou kritikou IOTA je, že je nemusí byť zabezpečený proti 51% útoku.

Aby bolo možné ovládať motanicu, musí byť napadnutých iba 34% siete, vďaka čomu je podstatne zraniteľnejší ako blockchain.

Oplatí sa IOTA investovať v roku 2019?

investovanie do ioty

Primárnym problémom pri investovaní do IOTA je, ak je DAG lepší systém ako blockchain. Ak ste presvedčení, že to môže fungovať lepšie, môže byť pre vás IOTA dobrou investíciou.

Ďalším dôležitým problémom, s ktorým sa musia priaznivci IOTA potýkať, je tím stojaci za IOTA. Ak budú môcť túto kontroverziu postaviť za hlavu, možno by sa im podarilo získať o projekt väčší záujem.

Mali by ste tiež veriť, že IoT sa stane realitou. Stále sme veľmi ďaleko od toho, aby sa implementoval do mnohých produktov. Môže to byť zatiaľ iba utopický nápad.

Za zmienku tiež stojí, že obchodníci by si mali pamätať, že väčšina búrz uvádza IOTA ako MIOTA (milión IOTA coinov). Jedna IOTA nestojí za veľa.

Ak ho chcete efektívne obchodovať, budete ho musieť obchodovať ako MIOTA.

Kľúčové body

Ak si z tohto článku niečo pamätáte, urobte z nich tieto kľúčové body.

  • IOTA používa namiesto blockchainovej technológie DAG. Teoreticky by to malo byť rýchlejšie a nemalo by to vyžadovať transakčné poplatky.
  • Pri každej uskutočnenej transakcii sú potvrdené dve. Bude to údajne znamenať, že keď sa uskutoční viac transakcií, bude to rýchlejšie
  • IOTA sa usiluje o integráciu s IoT. Toto umožní každému zariadeniu pripojenému k internetu vykonávať transakcie.
  • The IOTA Projekt má veľa kontroverzií. Najviac tíhne k tomu, ako dobre IOTA funguje pre jeho používateľov, ako aj nad činnosťou tímu IOTA.

Naučte sa obchodovať s IOTA pomocou nášho kurzu kryptomeny

Chcete sa dozvedieť viac o iných kryptomenách a o tom, ako s nimi obchodovať? Potom sa prihláste na náš kurz obchodovania s kryptomenami!

Ak ste radi čítali tento článok z Obchodné vzdelávanie, dajte lajk a zdieľajte ho s kýmkoľvek iným, o ktorom si myslíte, že by to mohlo tiež zaujímať.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me