Zaujímate sa o bitcoin, ethereum alebo inú kryptomenu? Ak je to tak, venujte zvýšenú pozornosť dnešnému článku.

Ak máte nejaké vedomosti o tom, ako bitcoin, ethereum alebo iná digitálna mena, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa s týmito dvoma výrazmi stretli znova a znova:

Doklad o práci (POW)

Doklad o podiele (POS)

Tieto pojmy môžu byť pre mnohých ľudí príliš ťažké pochopiť, ale v skutočnosti sú to pomerne jednoduché pojmy, ktoré sa dnes pokúsime vysvetliť!

Než sa však pustíme do práce, poďme si najskôr povedať o kryptomenách.

Boom kryptomien

boom kryptomien, graf cien bitcoinov stúpa

Za posledné roky si pojem kryptomena získal pevnú pôdu pod nohami a čoraz viac ľudí začína chápať jeho použitie a potenciálnu hodnotu.

Kryptomena je digitálna mena, ktorá sa vytvára a spravuje pomocou pokročilých šifrovacích techník, známych ako kryptografia. Koncept digitálnych peňazí sa stal realitou vytvorením bitcoinu v roku 2009. Odvtedy trh s kryptomenami prešiel dlhou cestou. V súčasnosti existuje viac ako 1 600 rôznych kryptomeny, sú k dispozícii pre ľudí na nákup, výmenu, obchodovanie, investovanie a použitie ako platba v niekoľkých spoločnostiach, ktoré to akceptujú.

Dôvod, prečo toľko ľudí priťahuje trh s kryptomenami, je ten, že koncepcia a charakteristiky kryptomien sú výzvou pre ekonomiku a tradičnú predstavu peňazí zavedením rôznych výhod, medzi ktoré patria:

Decentralizácia

Transakcie typu peer-to-peer

Nižšie poplatky

Rýchlosť

Nízke prekážky vstupu

Anonymita

Ochrana osobných údajov & Bezpečnosť

Žiadny podvod

Môže uľahčiť medzinárodné obchody

Kryptomena nie je viazaná výmennými kurzami, úrokovými sadzbami ani transakčnými poplatkami, čo znamená, že kryptomenu môžete používať na medzinárodnej úrovni a nebudete mať problémy. Ak prevádzate peniaze z jednej krajiny do druhej, dá sa ušetriť veľa času a peňazí. Kryptomeny fungujú na univerzálnej úrovni. Vďaka tomu sú transakcie jednoduchšie ako kedykoľvek predtým!

Váš účet nevlastní nikto iný. V zásade ste výlučným vlastníkom zodpovedajúcich súkromných a verejných šifrovacích kľúčov, ktoré tvoria vašu identitu alebo adresu v kryptomene. Žiadna iná finančná inštitúcia alebo nástroj vám nemôže dať individuálne vlastníctvo vášho účtu / adresy.

Pozri tiež: Je Blockchain budúcnosťou bánk?

Čo je ťažba?

čo ťaží, človek ťaží bitcoiny

Predtým, ako sa pustíme do mnohých technických detailov, mali by sme tiež stručne vysvetliť, čo je ťažba.

Ťažba je proces overovania transakcií s počítačom v sieti. Riešite zložité algoritmy, aby ste dokázali správnosť transakcie, a tým do reťazca pridáte nový blok. „Blok“ pridáte do dlhého verejného zoznamu všetkých transakcií, ktorý sa nazýva blockchain. Na oplátku dostanete odmenu za kryptomenu.

Na to, aby ste sa stali baníkom, nepotrebujete len dobré pripojenie na internet. Mali by ste mať solídny energetický procesor a vedieť, že v závislosti od toho, ktorú kryptomenu ťažíte a aký rýchly je váš počítač, by náklady na elektrinu boli nakoniec dosť vysoké.

Niekedy môžete skončiť utrácaním viac za ťažbu a v kryptomene nezarobíte dosť.

Napríklad, ak sa transakcia uskutoční v bitcoinovej sieti, čím viac počítačov a výpočtového výkonu je, tým rýchlejšie musíte overovať transakcie, aby ste konkurovali ostatným ťažiarom v sieti a zarobili zlomok bitcoinu..

Mechanizmus konsenzu

Ústredným aspektom technológie blockchain je distribuovaná účtovná kniha. Hlavná kniha obsahuje záznam o všetkých predchádzajúcich transakciách. Nie je uložený na centrálnom mieste, ale v sieti počítačov umiestnených po celom svete.

Aby celá táto operácia fungovala, musí sieť kolektívne súhlasiť s obsahom hlavnej knihy. Toto je úlohou mechanizmu konsenzu. Jeho účelom je jednoducho overiť, či sú všetky informácie pridávané do hlavnej knihy absolútne platné. To sa deje preto, aby sa ubezpečil, že nasledujúci blok, ktorý sa pridáva, predstavuje najnovšie transakcie v sieti. Zabráni sa tak neplatným údajom a dvojitému použitiu. Mechanizmus konsenzu okrem toho tiež chráni sieť pred vykoľajením neustálym rozdvojovaním.

Existuje veľa rôznych mechanizmov konsenzu, z ktorých každý má svoje jedinečné výhody a nevýhody. Všetky však slúžia rovnakému účelu, aký sme vysvetlili vyššie. Líšia sa iba metodikou. Hlavný rozdiel medzi mechanizmami konsenzu je v spôsobe, akým delegujú a odmeňujú overovanie transakcií.

Dva najpopulárnejšie mechanizmy konsenzu blockchainu sú Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS).. Teraz prejdeme k podrobnejšiemu vysvetleniu každého z nich a ich porovnaniu. Všimnite si, že tieto dva sú najobľúbenejšie, existujú aj ďalšie systémy, ako napr Delegovaný dôkaz o podiele (DPoS), Federatívna byzantská dohoda (FBA) a viac.

Doklad o práci (PoW):

doklad o praci, banska farma

PoW sa riadi jednoduchým pravidlom: Ťažba bloku a získanie odmeny závisí od toho, koľko výpočtovej práce robí baník. Prvý baník, ktorého počítač dokáže vyriešiť kryptografické hádanky každého bloku, bude ten, ktorý dostane mince ako formu odmeny. To znamená, že baníci v sieti musia navzájom súťažiť pomocou vlastnej výpočtovej sily.

Bitcoin a veľa altcoinov sa riadi týmto mechanizmom konsenzu, aby potvrdili autenticitu blockchainu.

Ukážeme vám príklad s každodenným životom. Predstavte si učebňu plnú študentov. Učiteľ zadá úlohu všetkým študentom. Ten, kto nielen príde so správnou odpoveďou, ale aj odpovie ako prvý, je ten, kto dostane odmenu. Študent by mal mať dostatočnú inteligenciu na správne vykonanie úlohy a čo najrýchlejšie predbehnutie ostatných študentov.

Rovnako je to aj v prípade mechanizmu Proof of Work.

Hádanky nevyžadujú zručnosť, ale skôr silnú hardvérovú silu. Robí sa to kvôli tomu, aby sa ubezpečil, že žiadny baník nebude mať oproti druhému výhodu. Jediným spôsobom, ako zvýšiť šance na vyriešenie hádanky a získanie mincí, je zvýšenie výpočtovej sily. To, ako by ste mali vedieť, je dosť nákladné, nehovoriac o energetickej náročnosti.

Parametre hlavolamu sa pravidelne aktualizujú, aby bol čas bloku konzistentný. Napríklad protokol Bitcoin má cieľ generovania blokov na 10 minút.

Každý koncept alebo prístup má svoje výhody aj nevýhody. PoW nie je výnimkou.

Ako bolo spomenuté, tento typ konsenzuálneho mechanizmu vyžaduje oveľa viac elektrickej energie, čo stojí baníkov. Niekedy musí byť to, čo musí platiť za elektrinu, vyššie ako to, čo získa z ťažby.

Vysoký výpočtový výkon je tiež dosť drahý. Musíte si postaviť superpočítač, ktorý je pre bežných ľudí zo strednej triedy veľmi drahý.

Ešte jedna vec, ktorú by mineri mali brať do úvahy, je to, že s pribúdajúcim časom a čoraz viac kryptomien sa ich odmena môže stať úplne minimálnou.

Keď to zhrnieme, Proof of Work je protokol, ktorého hlavným cieľom je odradiť od kybernetických útokov. Je to koncept, ktorý existoval už pred bitcoinmi, ale Satoshi Nakamoto použil túto techniku ​​a skutočne spôsobil revolúciu v spôsobe vykonávania tradičných transakcií..

Dôkaz o podiele (PoS)

doklad o podiele

Poďme si povedať o systéme Proof of Stake (PoS) a zistíme, ako sa líši od PoW.

PoS sa riadi jednoduchým pravidlom: Potvrdenie nového bloku závisí od toho, aký veľký podiel osoba drží alebo v podstate koľko mincí majú v držbe a príslušný vek vkladu. Validátory nedostávajú odmeny. Namiesto toho vyberajú sieťové poplatky. Nakoniec je tento typ systému nákladovo a energeticky efektívny, v porovnaní s PoW sú však menej overené.

Dáme vám príklad s altcoinmi a konkrétne s Nxt, ktorý používa PoS. Ak máte v digitálnej peňaženke určité množstvo mincí, uvidíte tiež, ako dlho ich máte. Pamätajte, že presunutím mincí z jednej digitálnej peňaženky do druhej sa obnoví ich vek.

Suma, ktorú máte, sa považuje za bezpečnostnú zálohu. Ak má Validátor významný podiel v minci Nxt s dobrým starnutím, znamená to, že sú odhodlaní a majú vyššiu šancu overiť blok. Takto sa vytvorí sieť dôveryhodných a lojálnych validátorov.

V PoS nejde na rozdiel od PoW o „ťažbu“, ale o „kovanie“, ktoré vykonáva Validator, ktorý spracuje a vytvorí nový blok v reťazci.

Aké sú výhody PoS?

Pravdepodobne najlepšie na tomto systéme je, že nie je potrebný drahý hardvér, váš bežný počítač bude s klientom Validator v pohode. Už sme spomenuli, že nebude spotrebovávať vysokú elektrinu ako PoW.

Tiež, čím vyšší podiel majú validátori (a čím dlhšie ho tiež majú), tým viac šancí na vyzdvihnutie za „falšovanie“ a získanie transakčných poplatkov.

Samozrejme, existujú problémy s PoS, vrátane skutočnosti, že len malá skupina ľudí, ktorá vlastní väčšinu mincí / žetónov, môže byť validátorom. Toto sa však vyvíja a niekedy v budúcnosti sa to pravdepodobne zmení.

Napríklad Ethereum sa posúva smerom k PoS so svojím novým protokolom s názvom „Casper“.

Systémy Proof of Stake v kryptomene sú v porovnaní s Proof of Work relatívne novším mechanizmom. Nebol prísne testovaný a bolo identifikovaných niekoľko bezpečnostných rizík. Neustále rozvetvenie blockchainu môže nakoniec viesť k nestabilite siete.

Čo je bezpečnejšie – PoW alebo PoS?

doklad o práci alebo doklad o podiele, bezpečnosť transakcie

Každý systém sa snaží poskytnúť bezpečné prostredie bez útokov hackerov. Platí to najmä vtedy, ak sa táto služba týka peňazí. Ktorý z nich je teda bezpečnejší, PoW alebo PoS?

Vďaka Proof of Work sú takzvaní „zlí aktéri“ obmedzení z dôvodu ekonomických a technologických demotivácií. Ak chce niekto naprogramovať útok, bol by veľmi drahý a určite by nestál za to. Hacker by potreboval viac peňazí, ako by bol schopný ukradnúť.

Systém PoS je lacnejšie napadnúť. Preto by mal byť absolútne nepriestrelný. Preto sa vytvára protokol Casper. Zavedie okolnosti a prísne pravidlá, podľa ktorých môže „zlý validátor“ prísť o vklad, ak protokol určí, že konal spôsobom, ktorý porušil ich pravidlá.

Nenechajte si ujsť: Najlepšie kryptomeny a ich výzvy

Záverečné myšlienky

Ako ste už pravdepodobne zistili, PoW aj PoS majú svoje klady a zápory. Mnoho kryptografov a počítačových vedcov pracuje na hľadaní riešení na upgrade týchto dvoch algoritmov.

Je dôležité vedieť, že:

  • PoS a PoW sa zavádzajú s cieľom zabrániť podvádzaniu;

  • Ich počiatočný vývoj bol zameraný na detekciu kybernetických útokov;

  • Vyriešenie komplikovanej kryptografickej hádanky a získanie odmeny mincami sa nazýva Proof of Work (PoW);

  • V Proof of Stake (PoS) si sieť vyberá tvorcu nového bloku na základe množstva mincí, ktoré vlastní;
  • Počet digitálnych mien sa nikdy nezmení;

  • Proof of Stake je technicky vylepšená verzia Proof of Work, ale stále ju treba optimalizovať.

PoS je nákladovo efektívny a ohľaduplný k životnému prostrediu, ale pokiaľ ide o centralizáciu a bezpečnosť, má vážne nedostatky. PoW je na druhej strane nákladný a vyžaduje vysoký výpočtový výkon, je však oveľa bezpečnejší.

Budeme si musieť počkať, ako sa tieto dva algoritmy vyvinú v čase.

Dúfam, že sa vám páčilo čítanie nášho článku. Nezabudnite uviesť svoje komentáre.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me