Çin kripto para birimleri söz konusu olduğunda şu anda dünya çapında en kısıtlayıcı politikalardan birine sahip. 2013 yılında Çin, tüm bitcoin işlemlerini yasakladı. Ayrıca, 2017’de Çin hükümeti tüm ICO’ları ve kripto borsalarını da yasakladı. Ancak birçoğu, kripto para ticareti yapmak için henüz güvenlik duvarı olmayan yabancı platformlar kullanıyor.

Japonya, diğer yandan dünyadaki en açık ve ilerici yaklaşımlardan birine sahiptir. Bitcoin orada yasal ödeme aracı olarak kabul edilir. 2017’de kabul edilen bir yasa, kripto para birimlerini ülkede yasal mülk olarak kabul ediyor. Borsa ihlallerine ve saldırılara yanıt olarak Japonya, kripto endüstrisi için yeni düzenlemeleri onaylayarak borsaların FSA’ya (Finansal Hizmet ajansı) kaydolmasını zorunlu hale getirdi. Kripto para birimlerindeki herhangi bir kazanç, ‘çeşitli gelirler’ olarak sınıflandırılır ve yatırımcılar% 15 -% 55 oranında vergilendirilir..

İçinde Güney Kore, kripto para birimleri yasal ödeme aracı olarak kabul edilmez. Borsalar yasal olsa da, yakından izlenen bir düzenleyici sistemin parçasıdır. Güney Kore’de kripto para birimi vergilendirmesi gri bir alandır: bir para birimi veya finansal varlık olarak kabul edilmedikleri için şu anda kripto para birimi ticaretinden elde edilen kazançlar için herhangi bir vergi yoktur..

İçinde Birleşik Devletler. kripto para birimleri yasal ödeme aracı olarak kabul edilmez, ancak federal yetkililer aslında ‘kripto para birimi’ tanımları ve düzenleyici yaklaşımları açısından farklılık gösterir.. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), örneğin kripto para birimlerini finansal menkul kıymetler olarak kabul eder. Aksine, The Emtia Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu (CFTC), bitcoin ve diğer bazı kripto para birimlerini bir emtia olarak tanımlıyor ve kripto para birimi türevlerinin borsalarda halka açık olarak ticaret yapmasına izin veriyor. İşleri karmaşıklaştırmak için, değiş tokuşları düzenleyen başka yasalar eyalete göre değişir. Son zamanlarda, ABD Hazinesi kripto düzenlemelerine acil bir ihtiyaç olduğunu vurguladı ve net düzenlemeler için olasılıkları araştırmak için bir çalışma grubu oluşturdu..

Çin’in Uluslararası Blockchain Hizmet Ağını OKUYUN Tezos Blockchain’i Entegre Ediyor

İsviçre Avrupa’daki kripto para birimleri için en samimi ortamlardan birine sahiptir. Kripto para birimleri ve borsalar tamamen yasaldır ve yerel yasalarla düzenlenir. İsviçre Federal Vergi Dairesi (SFTA), kripto para birimlerini finansal varlıklar olarak görüyor ve bunlar İsviçre servet vergisine tabi.

Şu an, Birleşik Krallık belirli bir kripto para birimi yasası yoktur. Bununla birlikte, 2018’de İngiltere Bankası, İngiltere’deki kripto para birimi düzenlemelerinin yakında kullanıma sunulacağını açıkladı. Yine de şu anda kripto para birimleri yasal ödeme aracı olarak kabul edilmiyor. HMRC, kripto para birimlerinin vergi işlemleri, kripto para ticaretinden elde edilen herhangi bir kazancın sermaye kazancı vergisine tabi olduğunu belirten.

İçinde Cebelitarık kripto para birimi yasal ödeme aracı olarak kabul edilmez, ancak borsalar yasaldır ve iyi tanımlanmış bir düzenleyici çerçeve dahilinde çalışır. Ülke, kripto para birimlerine sermaye kazancı veya temettü vergisi uygulamaz ve kripto borsaları% 10’luk bir kurumlar vergisi oranına tabidir..

AB kripto para birimleriyle ilgili belirli bir mevzuatı yoktur. Ülkelerin hiçbirinde yasal bir ihale olmasa da, kesin kripto para birimi yasaları her üye ülkede farklılık gösterir. İçinde Malta, kripto para birimleri hükümet tarafından “bir değişim aracı, bir hesap birimi veya bir değer deposu” olarak tanınır. Estonya’nın hükümet, kripto para birimlerini “dijital biçimde temsil edilen değer” olarak görüyor. İçinde Lüksemburg hükümet, kripto para birimlerine “mallar ve hizmetler için bir ödeme aracı olarak kabul edildi” şeklinde yaklaşılması gerektiğini kabul ediyor.

OKU Lygon Blockchain Platformu, Avustralya’da Ticari Kullanım için Genişletiliyor

Yönetmelikler boyunca Latin Amerika yasama desteğinden tam kapsamlı yasaklara kadar farklılık gösterir. İçinde Bolivya kripto para birimleri ve borsalar üzerinde tek taraflı yasak var. Oysa Meksika, Arjantin, Brezilya, Şili kripto para birimleri, ödeme şekli olarak yaygın şekilde kabul edilmektedir. Ekvador kendi kripto para birimini başlatan ilk ülkedir, ancak hükümet tarafından verilen SDE belirtecinin (Sistema de Dinero Electrónico) yanı sıra diğer tüm kripto para birimlerini yasaklamıştır. Ekonomik kriz ve ardından bolívar’ın serbest düşüşü, kripto para birimlerinin Venezuela.

Genel olarak, blockchain teknolojisi ve kripto para birimi, mevcut yasaları hızla geride bırakıyor ve yeni yasal çerçeve gerektiriyor gibi görünüyor. Görünen o ki, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler güncel düzenlemelere olan ihtiyacı kabul etmeye başlıyor. G20 üyeleri, Haziran 2019’da, kripto para birimleriyle bir araya gelen faydaları, zorlukları ve fırsatları daha iyi yönetmek için uygulanacak kripto para birimleri için küresel bir düzenleyici çerçeve için bir talep yayınladı..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me