İncelemedeki hafta

Düzenleyiciler yetişiyor… ama gerçekten kimi koruyorlar?

Birleşik Krallık’ın Mali Davranış Otoritesi (FCA), kripto para birimi türevlerinin satışını yasaklamak Ocak 2021’den itibaren perakende tüketicilere sunulacak. Yasak, borsada işlem gören banknotları (ETN’ler), kripto vadeli işlemlerini, opsiyonları, CFD’leri ve diğer türevleri kapsayacak. Doğrudan kripto para birimi ticareti ve emtiaları ve merkez bankası dijital para birimleri, örn. Çin’in DCEP’i kapsanmayacaktır.

Gerekçeleri, kripto para birimi türevlerinin, oluşturdukları zarar nedeniyle tüketiciler için uygun olmamasıydı. Spesifik olarak, bu ürünlerin doğal doğası, değerleme için güvenilir bir temel olmadığı ve piyasanın kötüye kullanılması ve mali suçun yaygın olduğu anlamına geliyordu. FCA, tüketicinin bakış açısından, kripto varlıkları konusunda yetersiz bir anlayışa sahip oldukları ve bu ürünlere yatırım yapmaları için meşru bir yatırım ihtiyacının olmadığı görüşünü benimsemiştir..

Ne zaman röportaj yaptı CoinTelegraph tarafından, kripto para birimi ETN’leri sağlayan Birleşik Krallık merkezli bir şirket olan Coinshares, yasaktaki hayal kırıklığını dile getirdi. Coinshares, danışma sürecine yoğun bir şekilde dahil olduklarını ve buna karşı lobi yaptığını hatırlıyor. Yine de FCA, Coinshares ve diğer sektör katılımcılarının yasağa karşı öne sürdüğü nedenleri görmezden geldi veya çok az ek bilgi vererek onları reddetti. Dahası, FCA’nın ilk istişarelerde ve taslak kurallarda Bitcoin de dahil olmak üzere dijital varlıkların herhangi bir değeri olduğuna inanmadıklarını açıkça ortaya koyduğu görüşünü alıyorlar, bu da FCA’nın bu konuya uzun zaman önce karar verdiğini öne sürüyor..

Coinshares ayrıca, yasağın ters etkiye sahip olacağı ve İngiltere perakende yatırımcılarını düzenlenmemiş kripto para birimi borsalarına yönlendireceği endişesini de ifade ediyor..

Ayrıca bu yasağı, artık seçeneklerden yoksun olan yatırımcılar için bir geri adım olarak görüyoruz. FCA tarafından öne sürülen nedenlere bakıldığında, inovasyona yer açmak yerine statükoyu sürdürmek istedikleri görülüyor. Ve daha anlamaya bile fırsat kalmadan tüketicilerin cehaletine dayanarak onu kapatmak. Ve aslında, FCA’ya göre Politika Bildirimi konuyla ilgili olarak, FCA’nın konsültasyonuna yanıt verenlerin% 97’si karşı yasak. Bu da FCA’nın kimi korumakla gerçekten ilgilendiğine dair soruları gündeme getiriyor..

RAMP DeFi ($ RAMP) 4 dakikada satılır

RAMP Tanımı 10 Ekim’de saat 22: 00’de halka açık satışını düzenledi (ne mükemmel zamanlama). Satış birkaç zor soruyla doluydu, ancak bu, hevesli satın alımları jeton satışını 4 dakikadan daha kısa sürede satın almaktan caydırmadı. Genel olarak bu, iyi projelere olan talebin hala son derece güçlü olduğunu göstermektedir..

Bu arada, finansal ağır toplar Bitcoin’e büyük önem veriyor

Square Inc. (NYSE: SQ), bir ABD mobil ödeme şirketi ve Square Cash App’in yaratıcısı – kripto para birimleri alıp satmak için kullanılan bir uygulama duyuruldu Bitcoin’de 50mil USD satın aldı. Bu, BTC başına ortalama 10.617,96 USD fiyatla 4.709 BTC’ye denk geliyor..

Şirket, Bitcoin’i bir “ekonomik güçlendirme” aracı olarak adlandırıyor ve satın alma işleminin, daha kapsayıcı bir geleceğe dayalı ürünler oluşturma vizyonuyla uyumlu olduğunu söylüyor. Ayrıca Bitcoin’in “… gelecekte daha yaygın bir para birimi olma potansiyeline sahip olduğuna” inanıyorlar..

Ancak bunu yapan ilk kişi Square değil, 2020’nin başlarında iş zekası şirketi MicroStrategy, Bitcoin’e zaten yarım milyar dolar yatırım yaptı..

Bu haber piyasalara çok ihtiyaç duyulan bir pozitif soluğu verdi. Bitcoin fiyatları bu haftanın başlarında 10.750 ABD dolarının altına düştü ve haberler zahmetsizce 11.250 ABD dolarının üzerine çıktı. Şimdi bu pozitifliğin sürdürülüp sürdürülemeyeceği görülecek..

DeFi / verim çiftçiliği dolandırıcılıkları alan için işleri mahvediyor?

Telegram’ımızda bir gün bile geçmiyor /Uyuşmazlık DeFi / verim çiftliği projeleriyle veya daha kötüsü, düpedüz dolandırıcılıklarla ilgili olası sorunlar hakkında tartışmadan. Lütfen bu ortaya çıkan sorunlardan bazılarının daha fazla doğrulamaya tabi olduğunu unutmayın, bu nedenle lütfen kendi araştırmanızı yapın. İşte bu hafta Telegram / Discord’umuzda bakılanlar tek başına:

 • Amplyfi.money: Yatırımcılardan 2.500 ETH toplandıktan sonra halı çekildi. Sosyal medyaları ve web siteleri gitti
 • Bira Bahçesi Finansmanı: Kurucu, kişisel cüzdanında jeton arzının% 50’sinden fazlasını tutuyor. Topluluğumuz proje için bir github bağlantısı veya tokenlar için zaman kilitleri gibi daha fazla ayrıntı istediğinde, bunlar Telegram grubundan yasaklandı.
 • Apps Kasası Finansmanı ($ BFV): İddiaya göre halı çekildi. Telegramları ve sosyal medyaları artık yok.
 • CBDAO (BREE $): Proje, $ BREE ile takas edilecek $ SBREE jetonları için bir ön satışa sahipti. Yönetici cüzdanlarından biri, SBREE belirteç sözleşmesinde bir arka kapıdan yararlandı, 50.000 SBREE bastı, BREE’ye dönüştürdü ve piyasada satarak diğer sahiplerin pahasına BREE’nin fiyatını düşürdü. 50.000 BREE, 200 ETH’nin altında satıldı.
 • Degenballz: stake etme, LP tokenlerinizin% 1’ini çalabilir.
 • Zümrüt Madeni (EMD): Akıllı bir sözleşme kapsamında kilitlendiği varsayılan yaklaşık 2,5 milyon ABD Doları değerindeki kullanıcı tokenleri başka bir hesaba taşındı. Neyse ki, kripto para borsası ChangeNow, 135.020 EOS satışını durdurmayı başardı. Ancak bu, çalınan toplam miktarın yalnızca küçük bir kısmını temsil eder..
 • Lv. Finans: Yatırımcılar, fonlarını çekemeyeceklerini gördükten sonra, tahrif edilmiş denetim sonuçları. Takım ortadan kayboldu.
 • Minions Çiftliği: Şirin Minyonlara sahip ancak cüzdanınızı Minions Cüzdan sitesine bağladığınızda tüm varlıklarınıza erişecek.
 • Steaks.finance: Görünüşe göre geliştiriciler kendi zaman kilitleriyle etkileşimde bulunmakta sorun yaşadılar. Bazıları bunun kötü niyetten ziyade kodlarındaki bir sorundan kaynaklandığını düşünse de.
 • Domates. Finans: Hacker basit izin vermeyi tetikledi ve jetonları geri çekti.
 • UniCat (MEOW $): Akıllı sözleşmelerde arka kapı, UniCat’in havuzdan çekildikten sonra bile kullanıcıların jetonlarını kontrol etmesine izin verdi. Sözde 200.000 ABD Doları değerinde kripto çalındı.
 • Unirocket ($ URCKT): Görünüşe göre kilimden çekilmiş, sosyal medyada bulunamıyor.
 • Yfdex.finance: Proje 2 gün boyunca Twitter’da kendini tanıttı, toplam 20 milyon dolar yatırımcı fonu aldı ve kaçtı.

Bu olaylar, bazı insanlar akıllıca kaybetmeyi göze alabileceklerinden fazlasını koyduklarında, kullanıcılara önemli kayıplara neden oldu. Sonuç olarak, iştahlarını ve hatta DeFi’nin potansiyeline inanma yeteneklerini ciddi şekilde etkiler. Dahası, hoşuna gitsin ya da gitmesin, insanların verim çiftçiliğine olan ilgisini etkiliyor, çünkü bazı çiftlikler, başka hiçbir varlık sınıfında bulunmayan, duyulmamış getiri sözü verdiler. Şimdi, bu dolandırıcılık ve istismarların ne kadar üretken olduğuna bağlı olarak verim çiftçiliğine olan ilgi ve getirinin azalmasıyla birlikte, genel olarak DeFi’ye olan karşılık gelen ilgi de güç kaybediyor. DeFi’nin bankasızlara finansal hizmetler getirme konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğu ve yukarıda da görebileceğimiz gibi, kurumlar ve düzenleyiciler tarafından uygulanan statükoya doğrudan bir meydan okuma olduğu düşünüldüğünde, bu büyük bir utançtır..

DeFi, hükümetleri nihayet CBDC’leri benimsemeye zorlayacak mı??

DeFi’nin ilgi çekmesi ve her geçen gün yeni projelerin ortaya çıkmasıyla birlikte, merkez bankaları ve hükümetler, DeFi’nin getirdiği yeni teknolojilerden ve kolaylıklardan yararlanırken hakimiyetlerini sürdürmek için ne yapabilir? Bir cevap, bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) oluşturmak olabilir. Yayınlanan bir makalede Forbes, yazar, hükümetlerin, kullanıcıların daha ucuz ve daha hızlı işlemlerin keyfini çıkarmasına olanak tanıyacağı için CBDC’leri çıkarmaya yönelmesi gerektiğini öne sürüyor. Makale ayrıca DCEP kapsamımıza da değiniyor ve Çin’in DCEP’i test etmede kaydettiği ilerlemeyi hala sadece tartışan ABD’yle karşılaştırıyor..

Nitekim Avrupa Merkez Bankası (ECB) bir “dijital Euro” ihraç etme olasılığının peşinden gideceğini açıkladı. Henüz somut bir plan olmamasına rağmen, ECB tüketicilerin dijital ödeme taleplerini kabul ediyor ve Dijital Euro Raporu 2 Ekim 2020’de yayımlanan yayın, “.. dijital bir euro sunmaya hazır, ihtiyaç doğacak” şeklinde belirtildi.

Her halükarda, Forbes makalesinde belirtildiği gibi, hükümetlerin DeFi’yi yakalamak için hızlı olmaları gerekir. DeFi alanındaki yenilikçiler lejyonu büyüyor ve DeFi’nin ezici avantajları, hükümetler ve kurumlar tarafından uzun süredir sahip oldukları statükoyu kendi lehlerine çevirme konusunda gerçek bir risk olacak..

Yaklaşan Etkinlikler

11 Ekim 2020: Çin’in DCEP piyangosu Shenzhen’in sonuçları açıklanacak. Kazananlar, DCEP’de 200 RMB (30 ABD Doları) alacaklar ve bunu 3.389 katılımcı mağazada harcayabilecekler. DCEP’in nasıl çalışacağını yayınlamak için kazananları sabırsızlıkla bekliyoruz!

12 Eki 2020 3:00 am: Boks madenciliği canlı akışı

15 Ekim 2020: Filecoin ($ FIL) ana ağ başlatıldı. Huobi Global aynı gün FIL’i başlatacak ve ticaret, para yatırma ve çekme işlemleri açılacak.

* Aksi belirtilmedikçe tüm zamanlar UTC olarak listelenmiştir..

Bültenimizin eski sayıları için buraya bakın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me