Deriswap, Andre Cronje’nin en son ve yayınlanmamış projesidir ve ilk kez bir Orta Andre, Defi alanında tanınmış bir geliştiricidir (çoğu kişi onu tanımladığı şekliyle “Defi’nin Babası”) ve protokollere yaklaşırken kullanıcıların hayatlarını basitleştirmeye olan ilgisi ünlüdür. Örneğin, Temmuz 2020’de başlatılan Yearn Finance ($ YFI), kullanıcıların fonlarını getirilerine, risklerine ve diğer faktörlere dayalı olarak çeşitli takas tabanlı DeFi protokollerine otomatik olarak dağıtır. Keep3r Network (Ekim ayında geldi) ise, “işlerini” (operasyonlarını) üçüncü şahıslara devretmeye ihtiyaç duyan veya bunu yapmak isteyen projeler için bir platformdur..

Defi zaman içinde nasıl gelişti??

Sadece bir yıl önce, merkezi olmayan finans (DeFi) kulağa çok yabancı geliyordu ve sadece bir avuç zorlu kripto meraklılarını ve destekçilerini cezbetti. 2020’ye hızla ilerledi ve alan bir tür kripto alt sektörü haline geldi ve çeşitli sektörlere hitap eden ağların oluşturulmasına yol açtı. Bu platformların çoğu, takas yoluyla verim çiftçiliğine odaklanıyor. Diğer seçenekler ve gelecek odaklı sistemler de devreye girdi.

Ne yazık ki bu sistemler çözüm getirirken, mekanı da karmaşıklaştırdı. Örneğin, hangisinin kullanımı en kolay, hangisinin en iyi verime sahip olduğu gibi yeni sorular ortaya çıktı..

Neyse ki, Yearn Finance gibi getiri toplayıcı platformlar, dediğimiz gibi, likidite sağlayıcılarının (LP’ler) kurtarılmasına geldi..

Ancak, segmentasyon sorunu hala çözülmedi. Deriswap burada devreye girer. Protokol, Uniswap, Bancor, Deribit, Primitive, Compound ve Aave gibi diğer platformlar tarafından sunulan hizmetleri bir araya getirerek sermaye verimliliği sağlar..

Deriswap nedir? Hangi sorunları çözmeye çalışıyor?

Andre CronjeAndre Cronje

Deriswap, takasları, seçenekleri, vadeli işlemleri ve kredileri tek bir üründe birleştiren merkezi olmayan bir platformdur.

Cronje, diğer şeylerin yanı sıra, Hegic gibi seçenek odaklı ağlarda olduğu gibi, para piyasasından uzaklaşırken ortaya çıkan yüksek maliyetlere karşı DeFi kullanıcılarını korumak istedi. Ek olarak, Cronje’nin vizyonu ayrılmış likiditeden konsolide likiditeye geçmektir..

Havuzlanmış likiditenin bazı avantajları, daha az fiyat düşüşü ve ücretleri içerir. Ayrıca, nakit olarak ödenen seçenekler yerine varlığa dayalı olarak ödenen seçenekleri güçlendirmek istedi..

Deriswap, mikroskop altında Uniswap’tan ilham alıyor. Bir röportaj, Cronje, platformun Uniswap protokolüne yaklaşık 150 satırlık kod ekledikten sonra doğduğunu kaydetti. Ancak, yeni sistemdeki benzersiz hesaplamaları ele almak için matematik fonksiyonları gibi şeylerin sıfırdan geliştirilmesi gerekiyordu..

Deriswap hangi ürünleri sunacak?

  • Takas Uniswap’in Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) formülünü “x * y = k” kullanır ve LP’lerin Bitcoin (BTC) -Ethereum (ETH) gibi iki coin çifti olarak likidite sağlamasına izin verir. Teşvikleri ticaret maliyetlerinden kaynaklanmaktadır.
  • Seçenekler – Dalgalanmaya karşı korunmak için opsiyonlar takaslara girer. Örneğin, pozitif ticaret maliyetleri, yerleşik seçeneklerden kaynaklanan kayıpları iptal eder. Deriswap, sabit kodlanmış ödeme süresi olmayan Amerikan tarzı seçenekleri uygulamak için TWAP (Zaman Ağırlıklı Ortalama Fiyat) oracle’larını kullanır..

Deriswap ArayüzüDeriswap Arayüzü

Yerleştirme çiftler halinde gerçekleştiğinden, çağırma ve koyma işlevlerinin varlıkları her iki taraftan da tüketmesi gerekir. Yani, bir çağrı talebi, tüm tutarı satın alırken, bir satış emri mutlak değeri açık artırmaya çıkarır..

Deriswap seçenekleri, piyasanın yana doğru hareket etmesine veya çok değişken olmasına bakılmaksızın kullanıcıların ücretleri en üst düzeye çıkarmasına olanak tanır. Örneğin, yana doğru hareket etmesi durumunda, daha az işlem ücreti, ancak yüksek opsiyon ücretleri vardır. Kararsız olduğunda, bunun tersi de geçerlidir, opsiyon ücretleri düşerken ticaret maliyetleri artar.

  • Vadeli İşlemler – Vadeli işlemler, swaplarda bulunan zaman unsuruna bağlıdır. Bu, tam tersi, Cronje’nin sözleriyle “sadece normal bir ticarettir”. Bir sözleşmedeki bir tarafın temel varlığın yanı sıra bir prim ödemesine izin verir.
  • Krediler – Krediler, vadeli işlemlerden doğal bir evrimdir. İlginç bir şekilde, yatırılan para birimleri birbiriyle eşleşir. Örneğin, BTC-ETH yatırdığınızı ve bir ETH kredisi istediğinizi varsayarsak, BTC teminat görevi görür. Bu daha sonra borçlanmaya uygun ETH miktarını belirler.

ETH iade edildiğinde, BTC geri verilir. Aksi takdirde, BTC kaybedilir. Kredilerin vade tarihinden önce kapatılabileceğine dikkat etmek önemlidir..

Deriswap’in avantajları nelerdir?

Platformu, yalnızca Uniswap ve Bancor gibi takaslarla etkileşime girmeyen bir Yearn kopyası olarak düşünebiliriz. Sermayeleri tüm seçenekler, krediler ve vadeli işlemler ekosistemine dağıtır. Bu nedenle, aşağıdaki gibi kilit noktaları özetleyebiliriz:

  • kullanıcılar fonları tek bir arayüzden seçilen platformlara dağıtabilir. Örneğin, merkezi olmayan borçlanmaya güç vermek için Aave’ye yüzde 30, opsiyonlar için Deribit’e yüzde 30 ve ticaret için Uniswap’a yüzde 40 tahsis edebilirler..
  • Sermayenin çeşitli ilgisiz platformlara dağıtılması, Likidite Sağlayıcıların aynı miktarda parayı farklı şeyler için kullanmasına izin verir..
  • Birbirini tamamlayan farklı Deriswap alanları ile LP’ler, bir pazar hareketsiz veya elverişsiz olduğunda bile geri dönüşü garanti eder. Örneğin, piyasanın dalgalanması düşük olduğunda, hızla opsiyonlara ve kredilere yönelebilirler. Bu oldukça değişken bir piyasa, ticaret ve vadeli işlemlerden öldürme fırsatı sağlarken.
  • Deriswap, mevcut DeFi ürünlerini işlevsel ve daha ucuz hale getirir
  • … Ve Cronje’nin “tembel likidite” dediği şeyi barındırır. Bu, bir platformda aktif olmak için zamanı olmayan LP’lerin likiditesidir. Bunun yerine likidite sağlarlar ve getirileri kontrol etmek için altı ay sonra geri gelirler.

Deriswap ne zaman piyasaya çıkıyor??

Bugün itibariyle resmi bir çıkış tarihi yok ve çok fazla bilgi açıklanmadı. Yearn Finance’ın son işbirliklerini duyuran bir dizi tweet, makale ve topluluk gönderisiyle, Deriswap’in Sushiswap takım. Ortaklık, Deriswap’in tepesinde bir sonraki Sushiswap ticaret platformunu oluşturmalı.

Bunda İleti, ayrıca iki ekibin “Deriswap sürümünün ardından gizli bir projede” işbirliği yapacağını da okuyabiliriz.

Deriswap’in ve genel olarak son Cronje’nin açıklamalarının ardındaki bu “gizem aurasını” doğrulamak için, “kripto manyakları” son tweet’indeki bu dördüncü kötü şöhretli projenin ne olabileceğine bahse girebilirler

4 yeni sürüm denetleniyor

1. Turşu (DILL’i artırır)

2. Cream (v2 protokol ödünç verme)

3. Kapak (v1.1 perps)

4.…

Geri bildirim döngüsünü beklemek acı vericidir. Gibi hissettiriyor "boşa harcandı" zaman, yeni bir işe başlayamazsın ve henüz bırakamazsın. Çok sinir bozucu "belirsizlik" durum.

– Andre Cronje (@AndreCronjeTech) 7 Aralık 2020

Deriswap jetonu var mı?

Cronje, kripto para birimi topluluğu tarafından dokunduğu her projenin altına dönüştüğü “Midas dokunuşu” olarak görülüyor. Bu nedenle insanlar, Deriswap’in erken dalış yapıp ucuza satın alıp daha sonra satabilmeleri için bir jeton başlatıp başlatmayacağını ve ne zaman piyasaya süreceğini bilmek konusunda endişelidirler. Çoğu DeFi protokolünün kendi sınırlı arz jetonu vardır, bu nedenle Deriswap’in sonunda bir jetona sahip olması beklenir. Ancak, Deriswap protokolü şu anda denetimden geçiyor, bu nedenle henüz resmi bir Deriswap jetonu yok. Bir belirteç olup olmayacağına dair de bir haber yok.

Ancak bu, bazı kişilerin kripto meraklılarının satın alacağından şüphelenmek için sahte Deriswap jetonları çıkarmasını engellemedi. Bu tür bir dolandırıcılıkta, insanlar 15 dakikadan daha kısa bir sürede 150 ETH’den fazla para yatırdılar ve dolandırıcı derhal kaçtı..

André, 30 dakika önce deriswap hakkında bir güncelleme yaptı. Birisi adlı sahte bir jeton oluşturdu $ DWAP. 150+ ETH ile 15 dakikadan kısa sürede 60 adres.

Aaaaanddd gitti.

Atlamadan önce etherscan’ın etrafında dolaşmak için birkaç dakikanızı ayırın, o kadar da zor değil.

– yarım elma (@ icefrog772) 23 Kasım 2020

Sonuç

Likiditenin birden fazla platforma ince bir şekilde yayıldığı bir ekosistemde Deriswap, sermaye verimliliğini artırmak için bir konsolidatör görevi görür. Bu nedenle, bir DeFi meraklısı sermayesini kredilere, opsiyonlara, takaslara ve vadeli işlem platformlarına aktarabilir. Sonuç olarak, bir sektör durgun olduğunda bile teşvikler alabilirler. Dahası, TWAP oracle’larının kullanımı yaygın fiyat farkı riskini ortadan kaldırır..

Deriswap tecrübeli bir programcı tarafından geliştirildiğinden, platformun tıpkı Yearn gibi başka bir başarıya dönüşmesi muhtemeldir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me