1 inç Değişim büyük DEX’lerden likidite ve fiyatlandırmayı tek bir platforma taşımak için tasarlanmış, kullanıcılara en ucuz işlemleri, en düşük kaymayı ve çok çeşitli ERC-20 jetonlarına erişim sunan merkezi olmayan bir borsa (DEX) toplayıcısıdır. Göre CoinGecko borsa, 152 Jeton ve 158 işlem Çifti desteği ve Toplam Hacim 4 milyar doların üzerinde. Ayrıca Exchange’in otomatik piyasa yapıcısı (AMM) -Mooniswap ve Chi GasToken’a da göz atıyoruz..

Özet

 • 1 inç, bir kullanıcının Ethereum tabanlı cüzdanından tek bir işlem içinde gerçekleştirilen tüm alım satımlarla, gözetim dışı bir DEX toplayıcıdır..
 • 1 inçlik protokole entegre edilen popüler DEX’ler arasında Oasis, Kyber Network, Uniswap, Mooniswap, Balancer ve çok daha fazlası bulunur. Bu, kullanıcıların neredeyse her tür ERC-20 belirteci arasında geçiş yapabileceği anlamına gelir.
 • Yerel 1INCH jetonu hem bir yönetim hem de yardımcı program jetonudur.
 • Platform, kullanıcılara, özellikle de tecrübeli tüccarlar ve arbitrajcılara, işlemler için gaz maliyetlerini düşürmede yardımcı olmak için kendi gaz jetonuna “Chi” sahiptir..
 • 1 inçlik ekip ayrıca, sanal bakiyelere sahip yeni nesil otomatik piyasa yapıcı (AMM) Mooniswap’i tanıttı ve likidite sağlayıcılarının, aksi takdirde arbitrajcılar tarafından elde edilen karları elde etmesini sağladı..

1 inçlik Exchange özelliklerinden bazılarına ayrıntılı olarak bakalım.

Genel Bakış

DEX’ler, merkezileştirilmiş muadillerine göre çeşitli avantajları, yani kendi kendini saklama, artırılmış güvenlik, listeleme özerkliği ve madeni para çeşitliliği ile kullanıcılar arasında giderek daha popüler hale geliyor..

Bununla birlikte, bazı büyük dezavantajlar, düşük likiditeye sahip, yüksek kaymalara ve pahalı işlem iptallerine yol açan ince sipariş defterleri şeklinde gelir. Dahası, her sipariş blok zincirine gönderildiği için, herkes madencilik yapılmadan önce bir işlemi görebilir. Bu görünürlük, her ticareti kesintiye uğratabilir, çünkü öncü kullanıcılar ağı ilk önce işlemlerini madencilik yapmaya teşvik etmek için daha yüksek bir gaz fiyatı ödeyebilir..

1inch Exchange, ince sipariş defteri ve önden çalışan sorunların üstesinden gelmeyi amaçlayan, gözetim dışı bir DEX toplayıcıdır..

Kullanıcılar, çok çeşitli belirteçler için limit emirleri vermenin yanı sıra takas edebilirler.

Tüm büyük DEX’lerden likidite ve fiyatlandırmayı tek bir platforma dönüştürmek için tasarlanmıştır, bu nedenle 1 inç üzerinden alım satımlar, kaymayı en aza indirmek ve istenen ticaret için mümkün olan en iyi fiyatı sağlamak için borsalar arasında bölünebilir. Mooniswap, Oasis, Kyber Network, Uniswap, 0x Relays ve diğerlerinin tümü 1 inç protokolüne entegre edilmiştir.

Her platformda mevcut olan fiyat ve likidite, gaz ücretleri ile birlikte kullanıcıya açıkça gösterilir. Bu, kullanıcıya hem zamandan hem de tıklamalardan tasarruf sağlar ve birden fazla değişim açma ve sipariş defterlerini değerlendirme ihtiyacını ortadan kaldırır..

1 inç değişim nasıl çalışır??

1inch Exchange, Mayıs 2019’da Sergej Kunz ve Anton Bukov, akıllı sözleşmeleri denetlemek için bir araya gelen iki Rus geliştirici. 1inch’i kurmadan önce ikili, MakerDAO, Set Protocol ve Kyber Network için hackathonlara katıldı ve birkaç ödül kazandı..

Başlamak için şu adresi ziyaret edin: https://1inch.exchange/

Jetonlar nasıl takas edilir

1inch.Exchange, token takas seçeneği sunan aşağıdaki arayüzle sizi karşılayacaktır:

Jetonları takas etJetonları takas et

Takas teklifinizi hangi farklı DEX’lere yerleştirmek istediğinizi seçebilirsiniz. Bu, kullanıcılara bireysel DEX’lerde mevcut olandan çok daha büyük bir sipariş defterine erişim sağlayan tanımlayıcı özelliktir..

Kullanıcılar, Ethereum cüzdanlarını sarı “Cüzdanı Bağla” düğmesine tıklayarak bağlar. Bağlandıktan sonra kullanıcılar, takas etmek istedikleri varlıkları ve mevcut en iyi fiyatları seçebilirler. Ayrıca tercihlerine bağlı olarak belirli değişimleri açıp kapatabilirler. Kullanıcılar aşağı kaydırarak, her bir platformdaki döviz kurunun yanı sıra en iyi fiyattan ne kadar farklı olduğunu da görebilirler..

Her platformdaki döviz kuru görüntülenirHer platformdaki döviz kuru görüntülenir ve en iyi fiyat ile fark

Takas edilecek varlıkları ve tutarı seçtikten sonra, ticarete devam etmek için “ŞİMDİ DEĞİŞTİR” seçeneğini tıklayın..

jeton takasınızı doğrulayınJeton değişiminizi doğrulayın

Daha sonra bir kullanıcıdan ticaretini onaylaması istenecektir. Ayrıntıların doğru olduğundan emin olun ve ardından “DOĞRULA” yı seçin.

cüzdandaki işlemi onaylaCüzdandaki işlemi onaylayın

Son olarak, kullanıcının cüzdanındaki işlemi onaylaması gerekecek ve ticaret blok zincirinde işlenecektir..

İşlem başarılıİşlem başarılı

Limit emri nasıl verilir

Kullanıcılar ayrıca takasın yanındaki sağ üst seçeneğe tıklayarak 1 inçlik takas için bir limit emri vermeyi seçebilirler:

Limit emri verLimit emri ver

1 inçte belirteçler

Ayrıca, limitli Emir’in yanındaki “Kazan” sekmesine tıklayarak, 1 inç, kullanıcıların Aave, Compound, Uniswap, Dengeleyici, Mooniswap vb..

Bahis jetonlarıKazanma özelliği, kullanıcıların çeşitli likidite havuzlarında token oynamasına izin verir

Merkezi olmayan uygulamaların çoğu (dApps), kullanıcılardan uygulamanın cüzdanlarıyla etkileşime girmesine izin vermelerini ister..

1 inç gözetim dışı bir uygulama olduğundan, çeşitli kripto cüzdanlarıyla sürekli olarak etkileşime girmesi gerekiyor.

1 inçlik aramalar, “sonsuzluk kilidi,”Bu, bir kez kilidi açıldığında, ticaret faaliyetinin aksamadan gerçekleşmesine izin verir. Bu, uygulama bir kilit açma işlemini doğrulamak için her çağırdığında gaz ücretlerinden tasarruf sağlar. DeFi protokolleriyle etkileşime giren güçlü kullanıcılar için bu, sonuçta onlara çok para kazandırabilir.

1 inç Değişim ücretleri

1 inç değişim herhangi bir para çekme ücreti almaz. Tek ücret, kullanıcının yönlendirdiği değişim (ör. Uniswap, Kyber Network vb.) Tarafından tahsil edilen ve miktarı işlemin gerçekleştirildiği andaki gaz fiyatına bağlı olan bir ağ ücretidir. Bu ücret diğer borsa tarafından tahsil edildiği için 1inch aslında bu ücretten hiçbir şekilde yararlanmamaktadır. Bununla birlikte, kullanıcılar 1inch’s Chi GasToken’ı kullanarak gaz ücretlerinden tasarruf etme seçeneğine sahiptir..

1 İNÇ jeton: Nedir?

26 Aralık 2020’de, 1inch Vakfının bağımsız Yönetim Kurulu 1INCH jetonunu yayınladı.

1INCH jetonun piyasaya sürülmesini kutlamak için topluluğa ücretsiz jetonlar dağıtılıyor. 1 inç ile 12:00 a.m arasında etkileşime giren cüzdanlar. 24 Aralık 2020’de (UTC), 3 koşuldan 1’inin karşılanması koşuluyla 1 İNÇ token alacak: (1) 15 Eylül 2020’den önce en az 1 işlem; (2) toplamda en az 4 işlem; veya (3) toplamda en az 20 ABD Doları tutarında işlem.

Belirteç, hem bir yönetim hem de yardımcı program belirtecidir. Bir yönetişim belirteci olarak, 1INCH, ağ protokollerini yönetmek için kullanılacak ve böylece Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) modeli altında yönetilmesine izin verecektir..

Tarım aşamasına yetişmek için, 1inch ayrıca 6 likidite havuzlu (1INCH-ETH, 1INCH-DAI, 1INCH-WBTC, 1INCH-USDC, 1INCH-USDT ve 1INCH-YFI) yeni bir likidite madenciliği programı başlattı. Bu, 1 inçlik likidite protokolünü bir yardımcı program bağlayıcı belirteci olarak 1 inçlik belirteç kullanarak önyükleme yapmak içindir. İnsanları katılmaya teşvik etmek için, bu havuzlara likidite sağlayan kullanıcılara 1 İNÇ token dağıtılacaktır. Ayrıca, bu programın ilk 2 haftasında (yani 9 Ocak 2021’e kadar) 1INCH’in toplam arzının% 0,5’i likidite sağlayıcılarına dağıtılacaktır..

1 İNÇ tokenomik

Mevcut toplam arz 1.5 milyar 1INCH token.

26 Aralık 2020’de (yani lansman gününde), toplam arzın% 6’sı ihraç edilecek. Diğer belirteçler, zaman içinde aşağıdaki şekilde yayınlanmaya devam edecek:

 • % 30’u, kilidi açılacak ve 4 yıl boyunca dağıtılacak olan topluluk teşviklerine tahsis edilmiştir..
 • % 14,5’i protokol büyümesine ve bir geliştirme fonuna gidecek, ayrıca 4 yıllık bir süre içinde kilidi açılacak.

1 inç değişim güvenli mi?

1inch Exchange, gözetim dışı bir DEX toplayıcıdır. Bu, kripto para birimlerinizin ticaret için cüzdanlarında saklandığı bazı merkezi borsaların aksine, kripto para birimlerinizin hiçbir zaman Borsa tarafından tutulmadığı anlamına gelir. Şimdiye kadar 1 inçlik Exchange’in şu ana kadar herhangi bir saldırıya veya güvenlik açığına maruz kalmadığına dair kusursuz bir sicile sahip olduğunu da belirtmek gerekir..

Chi GasToken

“Chi” olarak bilinen Chi Gastoken, Haziran 2020’de 1 inç ile piyasaya sürüldü.

Yenilikçi proje, Mayıs 2020’de DeFi’nin “Hack Money” etkinliğinde birinci oldu ve daha sonra kullanıcılara sunuldu.

Gaz, bankaların para transferlerinde talep ettiği ücretlere benzer. Ne yazık ki, piyasadaki oynaklık nedeniyle gaz ücretinin tam boyutunu tahmin etmek neredeyse imkansız. Ethereum ağının gaz ücretini günlük olarak izleyebilirsiniz. Eth Benzin İstasyonu.

Chi GasToken nedir? İşlem ücretlerinden tasarruf etmeye gerçekten yardımcı oluyor mu?

Chi GasToken işlem maliyetlerini ödemek için 1 inçlik borsada kullanılması amaçlanan bir ERC20 belirtecidir. Chi, Ethereum ağının gaz fiyatına bağlı. Gaz fiyatı düşük olduğunda, Chi fiyatı da düşüktür ve bunun tersi de geçerlidir..

Fikir GasToken belirteç konseptine benzer ancak bazı iyileştirmelerle: Satın Alma (para basma) Chi seni kurtarır % 1 GasToken (GST2) basımına kıyasla. Chi’nin satışı (yakılması) seni kurtarırken % 10, GST2 ile karşılaştırıldığında.

Mooniswap: Nedir?

Otomatik piyasa yapıcılar (AMM), bir sipariş defteri yerine bir algoritma tarafından otomatik olarak işlem gören ERC20 tokenlerinin likidite havuzunu oluşturan akıllı sözleşmelerdir. Bu, geleneksel bir limit emir defterini, varlıkların havuzun en son fiyatı ile otomatik olarak değiştirilebildiği bir sistemle etkili bir şekilde değiştirir..

Ne yazık ki, önden çalışan tüccarlar, bu sorunu inkar edilemez derecede önemli kılan fiyat dalgalanmalarında işlem yaparak likidite sağlayıcılarından para çalabilirler..

Ağustos 2020’de, 1 inçlik ekip yeni otomatik pazar yapıcıları (AMM) Mooniswap’i piyasaya sürdü. Bu yeni AMM, farklı takas yönleri için sanal bakiyeleri koruyarak kayma gelirinin çoğunu havuzda tutabilir. Bir takas gerçekleştiğinde, bir piyasa yapıcı değişmez algoritmayı otomatik olarak uygulamaz ve yaklaşan işlemler için yeni fiyatları görüntüler. AMM, yaklaşık 5 dakikalık bir süre içinde, arbitraj tüccarları için döviz kurlarını yavaşça iyileştirir. Sonuç olarak, hakemler kaymanın yalnızca bir kısmını tahsil edebilirken, geri kalanı likidite sağlayıcıları arasında paylaşılan havuzda kalır. Fiyat güncellemelerinde böyle bir gecikme ile piyasa yapıcı, arbitrajcıları daha az karlı fiyatlarla işlem yapmaya zorlayarak, likidite sağlayıcılarına değer katan oldukça rekabetçi bir ortam yaratır..

Ekip, gerçek dünya verilerine dayanarak Mooniswap performansının birden çok simülasyonunu yaptı ve sonuçları Uniswap V2 ile karşılaştırdı. Aşağıda, işlem hacmini, kümülatif fiyat düşüşünü, Uniswap V2 likidite sağlayıcılarının gelirlerini ve Mooniswap likidite sağlayıcılarının gelir tahminini gösteren grafikleri bulabilirsiniz..

uniswap ve mooniswap gelirlerinin karşılaştırılmasıUniswap V2 LP gelirinin farklı havuzlardaki potansiyel Mooniswap LP geliriyle karşılaştırılması

Ortalama olarak Mooniswap’in, fiyat düşüşü karlarının yeniden yönlendirilmesi nedeniyle likidite sağlayıcıları için Uniswap V2’ye göre% 50 ila% 200 daha fazla gelir elde etmesi bekleniyor..

Sonuç: 1 inç değişimin artıları ve eksileri

İşte kullanıcı deneyimlerimize dayalı 1 inçlik değişimin bazı artıları ve eksileri:

Artıları

 • Exchange’in arayüzü çok net ve sezgiseldir ve şimdiye kadar herhangi bir hile olmadan iyi bir sicile sahiptir..
 • 1 inçlik değişim, ağ ücreti dışında herhangi bir para çekme ücreti almaz.
 • Likidite, merkezi olmayan borsalarda önemli bir sorundur. Genel olarak DEX’lerde likidite düşük olmakla kalmaz, aynı zamanda bu likidite birkaç farklı DEX’te daha da bölünmüştür ve problemi daha da kötüleştirerek büyük hacimli alım satımları önemli ölçüde kaymaya açık hale getirir. 1 inç, siparişleri borsalar arasında bölerek, ancak ticareti tek bir işlemde tutarak çözer.
 • Chi GasTokens, kullanıcılara, özellikle günlük olarak alım satım yapanlara ve arbitrajcılara, işlemleri için gaz maliyetlerini düşürme konusunda yardımcı olur..
 • Mooniswap’te kullanılan yeni otomatik piyasa yapıcıları (AMM), kullanıcı kaymalarından yararlanır ve tüccarları önden gelen saldırılardan korur..

Eksileri

 • 1 inçlik ekibin yardımcı eğitimleriyle bile, Exchange’in sunduğu birçok özellikten yararlanmak için hala dik bir öğrenme eğrisi var. Kripto dışında herhangi bir para yatırma yöntemini kabul etmediği için yeni kripto yatırımcılarının bu platformda işlem yapması kısıtlanmıştır..
 • Sonsuz kilit açma özelliği, bilgisayar korsanları için potansiyel bir saldırı noktası görevi görebilir. Her seferinde bir işlemin kilidini açmak biraz daha pahalı olsa da, kullanıcılar güvenliği ihlal edilmesi durumunda her zaman protokole bağlı olmadıkları için daha güvenlidir..
 • Uniswap’in hakimiyetinin küçük bir süre içinde muazzam bir şekilde büyüdüğünü gördük. Tek bir DEX rakiplerinden çok daha önemli hale gelirse, DEX toplayıcılarının rolü azalabilir.

Sonuç olarak, 1 inçlik Değişimin faydalarının, DeFi ekosisteminin büyümesini engelleyen en kirli sorunlardan bazılarını çözmeye çalışırken, dezavantajlarından çok daha ağır bastığını görüyoruz. Platform kesinlikle biraz daha deneyime sahip tüccarlara, özellikle de büyük kripto para birimleri ve birden fazla DEX üzerinden alım satım yapanlara yöneliktir. Zamanla kullanıcılar ilk öğrenme eğrisinin üstesinden geldikçe ve bu sektörde kullanıcı deneyimi geliştikçe, 1 inç hızla genişleyen DEX ekosistemi için en önemli ticaret platformlarından biri olarak ortaya çıkabilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me