San Francisco merkezli Coinbase gibi kripto para birimi borsaları, günlük tüketicilerin kripto para satın almasını ve satmasını kolaylaştırıyor.

Bu dijital varlıkların depolandığı blok zincirleriyle doğrudan etkileşime girmek zorunda kalmak yerine, kullanıcılar tercih ettikleri kripto para birimi değişiminde oturum açabilir, birkaç düğmeyi tıklayabilir ve işte! kendi kripto para birimlerini satın alırlar. Bu şüphesiz iyi bir şey – teknoloji insanların hayatını kolaylaştırıyor.

Bununla birlikte, bu borsaların (blok zinciri) üzerinde çalıştığı teknolojinin doğası gereği, kullanıcılar ayrıca, borsanın kendi ağı dışındaki yerlerden borsa hesaplarına bitcoin ve diğer kripto para birimlerini gönderebilirler..

Kripto para birimi ticareti dünyasına aşina olmayanlar için, bunun bir örneği, Kraken diyelim, ayrı bir borsada bir kripto para birimi satın almam ve sonra bunu Coinbase’e aktarmam ve böylece ABD Doları’na çevirebilmem gibi görünebilir. Bu tür şeyler her zaman ve çeşitli nedenlerle olur..

Kripto para birimlerini başka yerlere ve diğer cüzdan adreslerine gönderebilmek, aslında kripto temelinin temelini oluşturur. Kripto para birimi fikrini bu kadar heyecan verici kılan, üçüncü taraf doğrulaması gerektirmeyen bu kolay değer aktarımı mekanizmasıdır. Bununla birlikte, bu temel ilke aynı zamanda büyük kripto para birimi vergi sorununun arkasındaki suçludur..

Yedekleyelim… IRS, Vergi Amaçlı Kripto Para Birimini Nasıl Değerlendiriyor??

IRS davranır kripto para birimleri, vergi amaçlı mülk olarak, para birimi olarak değil. Tıpkı diğer mülk türlerinde olduğu gibi – hisse senetleri, tahviller, gayrimenkuller – kripto para birimini satın aldığınızdan daha fazla veya daha azına sattığınızda veya ticaret yaptığınızda bir vergi raporlama yükümlülüğüne maruz kalırsınız..

Örneğin, Nisan 2018’de 1000 $ ‘a 0.1 Bitcoin satın aldıysanız ve ardından iki ay sonra 2.000 $’ a sattıysanız, 1.000 $ ‘lık sermaye kazancınız olur. Bu kazancı vergi beyannamenizde bildirirsiniz ve hangi vergi dilimine girdiğinize bağlı olarak, kazanç üzerinden belirli bir yüzde vergi ödersiniz. Oranlar, vergi diliminize bağlı olarak ve bunun kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli bir kazanç mı olduğuna bağlı olarak dalgalanır..

Vergilerinizle ilgili bu kazanç ve kayıpları bildirmek için, satış sırasında kripto para birimlerinizin her satışı veya ticareti için maliyet esası ve adil piyasa değerinizin kayıtlarına sahip olmanız gerekir. Maliyet temeli, varlığı elde etmek için koyduğunuz para miktarıdır. Adil piyasa değeri, yalnızca varlığın satışı veya elden çıkarılması üzerine aldığınız dolar değeridir..

Yukarıdaki örnekle devam edersek, maliyet tabanınız 1.000 ABD doları ve adil piyasa değeriniz 2.000 ABD dolarıdır. Bu rakamların her birini, işlemden elde edilen 1.000 $ kazancıyla birlikte vergi belgelerinizde rapor edersiniz..

Hisse senetlerine yatırım yapıyorsanız veya hisse senedi ticareti yapıyorsanız, bu süreç size tanıdık gelmelidir, çünkü bu, hisse senedi tüccarlarının geçtiği raporlama süreciyle aynıdır..

Okuyun 2019 Cryptocurrency Vergileri Kılavuzu daha ayrıntılı bir genel bakış için.

Öyleyse Neden Cryptocurrency Borsam Bana Borsamın Yaptığı Gibi Vergi Raporları Sağlayamıyor??

İşte büyük sorunun var olduğu yer.

Kullanıcılar sürekli olarak borsalara kripto para transfer ettikleri için, borsa bu kripto para birimlerini nasıl, ne zaman, nerede veya hangi maliyetle (maliyet bazında) edindiğinizi bilemez. Yalnızca hesabınızda göründüklerini görür.

Kriptoyu bir borsaya veya borsadan aktardığınız ikinci işlem, her ikisi de vergi raporlaması için zorunlu bileşenler olan kripto para birimlerinizin maliyet temelini ve adil piyasa değerini detaylandıran doğru bir rapor verme yeteneğini kaybeder..

Aşağıda resimde görebileceğiniz gibi Coinbase, kullanıcılarına, aşağıdaki senaryolardan herhangi biri gerçekleştiğinde, oluşturdukları vergi raporlarının nasıl doğru olmayacağını bizzat açıklıyor. Bu muhtemelen milyonlarca insanı oluşturan Coinbase kullanıcılarının üçte ikisinden fazlasını etkiliyor.

Cryptocurrency Exchange Vergileri Yanlış

Pek çok açıdan, kripto para ticareti, hisse senedi ticareti gibi görünebilir. Bununla birlikte, vergi bildirimi durumunda, Etrade veya Fidelity gibi çevrimiçi brokerlerin size bir 1099-B yıl sonunda vergi raporlaması için gerekli verileri ayrıntılandırır. Bu veriler, evet tahmin ettiniz, tüm işlemlerinizde maliyet esası ve adil piyasa değeri, doğaları gereği kripto para borsalarının yapamayacağı bir şeyi içerir..

Bu anlamda bir komisyoncuyu kripto para borsasından ayıran en önemli fark, Apple hisselerinizi çevrimdışı bir cüzdana gönderemeyeceğiniz ve ardından yerel alışveriş merkezinizden mal ve hizmet satın alamayacağınız gerçeğidir. Kripto, doğası gereği farklıdır, çünkü kolayca aktarılabilir – sonuçta, tüketiciler için büyük bir vergi raporlama sorunu yaratan bu kalitedir..

Çözüm

Her problemle birlikte bir çözüm sağlama fırsatı gelir.

Bu durumda, kripto para birimi vergi sorununun çözümü, satın almalarınızı, satışlarınızı, alım satımlarınızı, hava damlalarını, çatalları, mayınlı paraları, borsaları, takasları ve alınan kripto para birimlerini oluşturan tüm kripto para birimi verilerinizi tek bir platformda bir araya getirmenize bağlıdır, böylece yapabilirsiniz Gerekli tüm verileri içeren doğru bir vergi profili oluşturmak.

Bunu tam olarak CryptoTrader’da oluşturduk..

Kripto para borsaları vergileri yanlış

CryptoTrader.Tax vergi problemini çözmek için oluşturulmuş kripto para tüccarları için bir araçtır. Kripto para birimi kullanıcılarının, borsalarıyla bütünleştirerek ve kullanıcıların her şeyi tek bir platforma getirmesini kolaylaştırarak tüm tarihsel ticaret verilerini bir araya getirmelerine olanak tanır. Tarihsel veriler sisteme girdikten sonra, vergi motoru, kripto para tüccarlarının dosya gibi dosyalamaları için gerekli tüm vergi raporlarını otomatik olarak oluşturacaktır. 8949.

Bugün, binlerce kullanıcı CryptoTrader.Tax’ı güvenli ve otomatik bir şekilde ihtiyaç duyduklarını oluşturmak için kullanıyor. kripto para birimi vergi raporları. Kullanıcılar, oluşturulan bu raporları kendi vergi uzmanlarına götürebilir veya bunları vergi yazılımlarına yükleyebilir. TurboTax veya TaxAct.

Ocak 2018 itibarıyla CryptoTrader.Tax ekibi ortak Tüccarlar için dosyalama sürecini sorunsuz ve hızlı hale getirmek için Intuit’in TurboTax ile.

Sonuç olarak

Ne zaman yeni endüstriler ve pazarlar ortaya çıksa, altyapı sorunları her zaman bunların yanında ortaya çıkar. Kitlesel pazar, yeni teknolojilerin getirdiği belirli verimliliklerden yararlanmadan önce bu temel sorunların çözülmesi gerekiyor. Kripto para birimi ve blok zinciri dünyası farklı değil. Temel sorunlar tek tek çözülmeye devam ederse, kripto ekonomisi gelişecek.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me