Gemini, ABD’de bulunan en büyük kripto para birimi borsalarından biri haline geldi.Birçok tüccar, Gemini’yi kullanıyor çünkü Birleşik Devletler’deki katı düzenleyici ortamda çalışıyor ve buna uyuyor. Bununla birlikte, Gemini vergilerinizi yapmak ve gerekli Gemini vergi formlarınızı oluşturmak söz konusu olduğunda, birçok zorluk ortaya çıkar.. 

Bu makale sorunu ele alıyor ve gerekli Gemini vergi formlarınızı oluşturmanın en kolay yolunu açıklıyor.

IRS’nin ABD’de Vergi Amaçlı Kripto Para Birimine Nasıl Davrantığına Dair Kısa Bir Özet

IRS, kripto para birimlerini vergi amaçlı mülk olarak ele alır. Tıpkı diğer mülk türleri gibi – hisse senetleri, tahviller, gayrimenkul – kripto para birimini satın aldığınızdan daha fazla veya daha azına sattığınızda veya ticaretini yaptığınızda bir vergi raporlama yükümlülüğüne maruz kalırsınız.. 

Bu anlamda, kripto para birimi ticareti, vergi amaçlı hisse senedi alım satımına benzer..

Örneğin, Nisan 2018’de 1000 $ ‘a 0.1 Bitcoin satın aldıysanız ve ardından iki ay sonra 2.000 $’ a sattıysanız, 1.000 $ sermaye kazancınız olur. Bu kazancı vergi beyannamenizde bildirirsiniz ve hangi vergi dilimine girdiğinize bağlı olarak, kazanç üzerinden belirli bir yüzde vergi ödersiniz. Oranlar, vergi diliminize bağlı olarak ve kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli kazanç mı olduğuna bağlı olarak dalgalanır..  

Diğer taraftan, kripto para biriminizi satın aldığınızdan daha ucuza sattıysanız, şunları yapabilirsiniz: hurdaya çıkarmak bu sermaye kaybı kripto vergilerinizden tasarruf edin

İkizler Vergileri – Sorunu Çözme

Gemini, birçok nedenden ötürü kullanıcılara hisse senedi ticareti dünyasında yaygın olarak alınan gerekli vergi raporlarını sağlayamaz..

İlk sorun, Gemini’deki birçok işlemin kripto para biriminde kote edilmesi. Alım satım işlemleriniz sırasında adil piyasa değerini yerel FIAT para biriminizde hesaplamanız gerektiğinden, bu çok sorunlu hale gelir ve Gemini, alım satımlarda orijinal maliyet esası / adil piyasa değeri verilerini izlemez..

İkincisi, Gemini ağına kripto gönderebildiğiniz için, Gemini’nin o kriptoyu hangi maliyet esasına göre edindiğinizi bilmesinin hiçbir yolu yoktur.. Maliyet esaslı hesaplamada ihtiyaç duyduğunuz önemli verilerdir. kripto vergileri.

Daha derin bir anlayış için eksiksiz kılavuzumuzu okuyabilirsiniz. Bitcoin vergileri nasıl çalışır

Gemini’den 1099-K Aldım – Bu Kripto Vergilerimi Bildirmek İçin Çalışıyor mu?

Maalesef bir 1099-K vergi bildirimi açısından yararlı bir belge değildir. Bu belge yalnızca Gemini gibi bir üçüncü taraf ağında ne kadar işlem yaptığınızı bildirir ve kripto para birimi işlemleriniz için USD maliyet esası veya adil piyasa değeri gibi gerekli bilgileri içermez. İki eşiği karşıladıysanız Gemini’nin size 1099-K göndermesi gerekir:

  1. Borsadaki USD karşılığı Dijital Varlık satışlarınız takvim yılı boyunca 200 işlemi aşıyor
  2. Tüm USD karşılığı Digital Asset satışlarından toplam satış geliriniz takvim yılı boyunca 20.000 $ ‘ı aştı.

Yukarıda tartışıldığı gibi, kripto para birimini vergilerinize uygun şekilde rapor etmek için, takvim yılı içinde yaptığınız her satış, ticaret veya diğer vergilendirilebilir olay için maliyet esasını, adil piyasa değerini ve kazanç / kaybı rapor etmeniz gerekir. IRS Form 8949 ise bildirmeniz gereken uygun form, 1099-K değil.

Gemini gibi borsaların aslında kullanıcılara doğru vergi formları verme yeteneği yoktur. Bu sorunu ve neden makalemizde var olduğunu çözüyoruz: Kripto Para Birimi Vergi Sorunu.

Öyleyse, İkizler Bana Gerekli Vergi Formlarımı Veremezse, Bunları Nasıl Alırım?

Gerekli olanı düzgün bir şekilde inşa etmek için kripto vergi formları, Kullandığınız tüm borsalarda alımlarınızı, satışlarınızı, alım satımlarınızı, airdrop’larınızı, çatallarınızı, madeni paralarınızı, takaslarınızı ve takaslarınızı oluşturan tüm kripto para birimi verilerinizi bir araya getirmeniz gerekir..

Bunu, borsalarınızdan tüm ticaret geçmişi dosyalarınızı dışa aktararak ve her işlem için sermaye kazanç ve kayıp işlemlerini yaparak elle yapabilirsiniz. Her vergi olayı 8949 formuna kaydedilmeli ve net kazancınız 1040 programı D. Buradaki makalemizde manuel raporlama sürecini gözden geçiriyoruz: vergiler üzerinden kripto para birimi nasıl rapor edilir.

Gemini vergi bildirimi

Kripto Vergisi Yazılımı

Alternatif olarak, kripto vergi yazılımını şu şekilde kullanabilirsiniz: CryptoTrader.Tax tüm vergi raporlama sürecini otomatikleştirmek için. 

Kullanırken kripto vergi yazılımı, tüm ticaret ve işlem geçmişinizi tüm borsalarınızdan platforma aktarırsınız. Yazılım, bu verileri otomatik olarak sıralayıp temizleyecek ve bir düğmeye tıklayarak gerekli vergi formlarınızı oluşturacaktır. Gemini işlemlerinizi nasıl içe aktarabileceğinizi görmek için aşağıdaki kısa video demosunu izleyebilirsiniz..

Oluşturulan bu vergi raporlarını vergi uzmanınıza verebilir, bunları kendiniz dosyalayabilir veya en sevdiğiniz vergi dosyalama yazılımına yükleyebilirsiniz. Kripto para birimi için TurboTax veya TaxAct CryptoTrader.Tax ortaklıklarını kullanarak.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me