Pretože s kryptomenami ako bitcoin sa na daňové účely zaobchádza ako s majetkom, s platbou za tovar alebo službu pomocou kryptomeny sa zaobchádza rovnako, ako keby ste za niečo mali platiť inou formou majetku. To znamená, že platba za tovar alebo službu pomocou kryptomeny je a zdaniteľná udalosť a realizujete kapitálové zisky alebo kapitálové straty z platobnej transakcie. Tieto zisky a straty je potrebné uviesť vo vašich daniach.

Prehľad daní z kryptomeny

Ako sa uvádza v oficiálne usmernenie kryptomeny IRS zverejnené v roku 2014 vám vzniknú požiadavky na vykazovanie daní z kapitálových výnosov a strát pri predaji, obchodovaní alebo inom nakladaní s kryptomenou – rovnako ako pri iných formách majetku, ako sú akcie, obligácie alebo nehnuteľnosti. 

V tomto zmysle vyzerá obchodovanie s kryptomenami podobne ako obchodovanie s akciami na daňové účely.

Ak ste napríklad kúpili 0,2 bitcoinu za 2 000 dolárov v apríli 2018 a potom ste ho o dva mesiace predali za 4 000 dolárov, máte kapitálový zisk 2 000 dolárov. Tento zisk nahlásite vo svojom daňovom priznaní a podľa toho, do akej daňovej skupiny spadáte, budete platiť určité percento dane zo zisku. Sadzby kolíšu na základe vášho daňového pásma a podľa toho, či išlo o krátkodobý vs. dlhodobý zisk.  

Na druhú stranu, ak ste svoju kryptomenu predali za menej, ako ste ju kúpili, môžete túto kapitálovú stratu odpísať ušetrite peniaze na svojich krypto daniach

Môžete si prečítať nášho kompletného sprievodcu, ktorý vám pomôže hlbšie porozumieť ako fungujú krypto dane

Kúpil som niečo za bitcoin – Ako to môžem oznámiť v súvislosti so svojimi daňami?

Dobre, takže ste niečo kúpili za bitcoiny a teraz premýšľate, ako to nahlásiť na svojich daniach. Ukážme si príklad, ktorý ilustruje, ako to funguje.

Príklad

Povedzme, že ste kúpili 0,1 bitcoinu za 1 000 dolárov. O dva mesiace neskôr sa rovnaká hodnota bitcoinu zvýšila na hodnote a teraz má hodnotu 1 200 dolárov. V tomto okamihu utratíte 0,05 BTC za nový televízor. Ako je to zdanené a ako to oznamujete?

Pamätajte, že nákup niečoho pomocou kryptomeny je technicky „dispozícia“ s kryptoaktívom. Inými slovami, spúšťa a zdaniteľná udalosť, a realizujete kapitálové zisky alebo kapitálové straty z transakcie.

Pre výpočet zisku / straty teda použijete túto rovnicu:

Reálna trhová hodnota – základ nákladov = zisk / strata kapitálu

V tomto príklade by hodnota spravodlivého trhu bola hodnota televízora, ktorý ste si kúpili, v USD. Keďže ste ho kúpili za 0,05 BTC, čo malo v tom čase hodnotu 600 dolárov (0,1 v hodnote 1200 dolárov), spravodlivá trhová hodnota televízora je 600 dolárov.

Základom vašich nákladov je to, za koľko ste dané dielo pôvodne získali. V takom prípade bol váš základ nákladov za 0,05 BTC 500 dolárov (pôvodne ste kúpili 0,1 BTC za 1 000 dolárov).

600 – 500 dolárov = Zisk kapitálu 100 dolárov

Takže v tomto príklade použitia bitcoinu na nákup televízie ohlásite kapitálový zisk 100 dolárov – hodnota vašich bitcoinov sa zvýšila počas dvoch mesiacov, keď ste ich držali. Tento zisk si uvedomíte dispozíciou svojich BTC, ktoré v tomto prípade znamenali nákup televízora.

Tento kapitálový zisk hlásite dňa Formulár IRS 8949. Do daňového priznania za daný rok priložíte formulár 8949. Prečítajte si náš blogový príspevok na ako vykázať kryptomenu na daniach podrobný návod na vyplnenie formulára 8949.

Výzva s platbami v kryptomene

Ako ste si mohli všimnúť, tento proces môže byť veľmi ťažký pre kohokoľvek, kto v dobe platby nevedie prísne záznamy o všetkých platbách uskutočnených pomocou kryptomeny a o hodnote týchto kryptomien v amerických dolároch..

Softvér na šifrovanie daní je navrhnutý tak, aby automaticky importoval tieto typy transakcií spolu so všetkými vašimi ďalšími bežnými nákupmi, predajmi a obchodmi a historicky načítal ceny v USD, aby ste mohli vytvoriť jedno kliknutie správy o kryptomene.

Softvér na šifrovanie daní pre krypto platby

Softvér na zdanenie kryptomeny

CryptoTrader.Tax je a nástroj daňového výkazníctva používajú desaťtisíce nadšencov kryptomeny na automatizáciu celého procesu vykazovania kryptomeny.

Jednoducho importujte všetky svoje platby kryptomenou v kroku 3 aplikácie ako „odchádzajúce transakcie“. Ako vidíte na obrázku nižšie, do kroku 3 sme pridali našu odchádzajúcu platbu bitcoinom vo výške 0,05. Nemusíte uvádzať hodnotu týchto transakcií v amerických dolároch (phew), pretože softvér automaticky získa historické ceny..

Dane z kryptomeny

Táto transakcia bude teraz kategorizovaná so všetkými vašimi ďalšími transakciami (nákupy, predaje, obchody) a zahrnutá do vašich daňových správ. Platby kryptomenami môžete tiež hromadne nahrávať pomocou služby Šablóna na import súboru CSV.

Hľadáte automatizáciu prehľadu daní z kryptomeny? Môžeš začať s CryptoTrader.Tax ešte dnes zadarmo. Alebo kliknite sem dozviete sa viac o tom, ako to funguje.

Zrieknutie sa zodpovednosti – tento príspevok slúži iba na informačné účely a nemal by sa vykladať ako daňové alebo investičné poradenstvo. O tom, ako máte zaobchádzať so zdaňovaním digitálnych mien, obráťte sa na svojho daňového experta, CPA alebo daňového právnika.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me