Posledná aktualizácia: 16. decembra 2020

Dane nie sú prvou vecou, ​​ktorú väčšina investorov zvažuje pri výskoku do sveta bitcoinov a kryptomien. Ako však IRS pokračuje zakročiť v súvislosti s dodržiavaním kryptodaňových daní je čoraz dôležitejšie dozvedieť sa viac o tom, ako sú kryptomeny zdaňované. 

V tejto príručke rozoberáme všetko, čo potrebujete vedieť o daniach z kryptomeny. Od daňových dôsledkov na vysokej úrovni až po skutočné daňové formuláre, ktoré musíte vyplniť, sa dozviete všetko o tom, čo potrebujete, aby ste dodržiavali súlad s predpismi a aby vaše dane boli správne.

Táto príručka bola vytvorená daňovým tímom na adrese CryptoTrader.Tax – Dnes viac ako 50 000 kryptoinvestorov používa CryptoTrader.Tax na správne vykazovanie daní z kryptomeny. Môžete vytvoriť účet tu zadarmo

Táto príručka rozoberá konkrétne dôsledky krypto dane v USA. Môžete si pozrieť ďalších daňových sprievodcov špecifických pre jednotlivé krajiny tu

Základy krypto daní

‍Základy krypto daní

V USA majú kryptomeny rád bitcoin sú liečené ako majetok na daňové účely. 

Rovnako ako iné formy majetku, ako sú akcie, dlhopisy a nehnuteľnosti, vám pri investovaní do kryptomeny pri predaji, obchodovaní alebo inom nakladaní s kryptomenami vznikajú kapitálové zisky a kapitálové straty..

Napríklad, ak ste v októbri kúpili bitcoin v hodnote 10 000 dolárov a predali ste ho o dva mesiace neskôr za 12 000 dolárov, z predaja vašich bitcoinov by ste získali kapitálový zisk 2 000 dolárov (12 000 – 10 000). 

V závislosti od toho, do ktorej daňovej skupiny spadáte, zaplatíte z tohto kapitálového zisku určité percento dane. Daňové sadzby kolíšu na základe vašich osobných údajov daňová skupina a či bol zisk krátkodobý alebo dlhodobý (o tom neskôr).

Okrem nákupu, predaja a obchodovania, ak zarábate kryptomeny – či už prácou, ťažbou, vkladom, výsadkom alebo úrokom z pôžičkových aktivít -, zodpovedáte za dane z príjmu z hodnoty vašich kryptomien v amerických dolároch.. 

Ďalej si ukážeme príklady všetkých týchto scenárov.

Kedy dlžíte dane na kryptomene?

Kedykoľvek vám vznikne a zdaniteľná udalosť z vašej aktivity v oblasti investovania do kryptomien vám vzniká požiadavka na daňové hlásenie.

Zdaniteľná udalosť sa jednoducho vzťahuje na scenár, v ktorom spúšťate alebo realizujete príjem. Ako je vidieť na Pokyny pre virtuálnu menu IRS, nasledujúce sú považované za zdaniteľné udalosti v prípade kryptomeny:

 1. Obchodovanie kryptomeny s fiat menou, ako je americký dolár
 2. Obchodovanie jednej kryptomeny s druhou kryptomenou
 3. Výdavky kryptomeny na nákup tovaru alebo služieb
 4. Zarábanie kryptomeny ako príjem

Ďalej uvádzame praktické príklady, ktoré ilustrujú každú z týchto zdaniteľných udalostí.

Krypto na fiat

1. Krypto ➔ Fiat (USD)

Emma kupuje 2 ETH od Coinbase za 1 200 dolárov. O pár mesiacov neskôr Emma predá svoje 2 ETH za 1 000 dolárov.

Predaj kryptomeny za fiat menu je zdaniteľnou udalosťou. V tomto príklade spôsobí Emme kapitálovú stratu 200 dolárov (1 000 – 1 200). Táto strata dostane odpočítané a skutočne znižuje Emmin zdaniteľný príjem. 

Obchod medzi kryptami a kryptami

2. Krypto ➔ Krypto

John nakupuje 5 litecoinov za 250 dolárov. Po pár mesiacoch držania svojho litecoinu obchoduje John všetkých 5 litecoinov za 0,5 ETH. V čase obchodovania má 5 litecoinov hodnotu 400 dolárov.

V tomto scenári dôjde Johnovi k zdaniteľnej udalosti obchodovaním jeho litecoinu za ethereum. Obchodovanie jednej kryptomeny s druhou sa považuje za vyradenie a tu John získa z obchodu kapitálový zisk 150 dolárov, ktorý by musel vykázať zo svojich daní (400 – 250).

Predaj kryptomeny za tovar a služby

3. Kryptomena ➔ Tovar / Služby

Taylor vlastní 5 bitcoinov, každý z nich si kúpila za 100 dolárov pred rokom 2014. Taylor využila svoje nové nájdené bohatstvo a použije 3 bitcoiny na nákup novej Tesly za 51 000 dolárov. V čase kúpy automobilu má 1 bitcoin hodnotu 17 000 dolárov.

V tomto príklade Taylor spôsobí zdaniteľnú udalosť, keď poskytne svoje bitcoiny pre novú Teslu. Získa pri tom kapitálový zisk 50 700 dolárov (51 000 – 300) a musí tento kapitálový zisk vykázať zo svojich daní.

Zarábanie kryptomeny

4. Zarábanie kryptomeny

Jake prevádzkuje operáciu ťažby kryptomeny. Jake každý deň ťaží 0,5 bitcoinu prostredníctvom svojich ťažobných vrtných zariadení.

V tomto príklade by Jake uznával príjem v hodnote USD 0,5 bitcoinu každý deň. Napríklad ak by Jake dnes 30. novembra 2020 vyťažil 0,5 bitcoinu, uznal by príjem 9 750 dolárov (keďže bitcoiny sa momentálne obchodujú za 19 500 dolárov za mincu).

Keď nedlhujete na svojich kryptomenách dane?

Za určitých okolností nespustíte pri transakcii s kryptomenou žiadne zdaniteľné udalosti a nebudete musieť platiť ani hlásiť žiadne dane z kryptomeny..

Daňovú udalosť nespúšťate, keď:

 1. Nakúpte a zadržte kryptomenu
 2. Preneste si kryptomenu z jednej peňaženky, ktorú vlastníte, do druhej

Nákup kryptomeny

1. Nakúpte a podržte

Ak si jednoducho kúpite bitcoin alebo inú kryptomenu a držíte ju v peňaženke, nemáte žiadny druh daňového hlásenia, pretože ste zatiaľ nezískali zisk alebo stratu zo svojej investície.

Akonáhle predáte, obchodujete alebo spustíte zdaniteľnú udalosť zlikvidovaním mince, dôjde k kapitálovému zisku alebo strate.

Prevod bitcoinov z peňaženky do peňaženky

2. Peňaženka ➔ Peňaženka 

Posielanie jednej kryptomeny z jednej peňaženky, ktorú vlastníte, do inej peňaženky, ktorú vlastníte, nie je likvidáciou vašej kryptomeny. Stále vlastníte kryptomenu, a teda nespúšťate zdaniteľnú udalosť.

Ako vypočítať vaše krypto dane

Ako vypočítate svoje krypto dane?

Ak chcete vypočítať svoje kapitálové zisky a straty z každého predaja, obchodovania alebo predaja kryptomeny, stačí použiť vzorec:

Reálna trhová hodnota – základ nákladov = zisk / strata kapitálu

Spravodlivá trhová hodnota

Reálna trhová hodnota je jednoducho cena, za ktorú by sa aktíva predali na otvorenom trhu. V prípade kryptomeny je to obvykle predajná cena vyjadrená v USD.

Základ nákladov

Základ nákladov predstavuje koľko peňazí ste vložili do kúpy svojej nehnuteľnosti (t. J. Koľko vás to stálo). Základ nákladov zahŕňa nákupnú cenu plus všetky ďalšie náklady spojené s nákupom vašej kryptomeny (poplatky atď.).

Z našich príkladov vyššie je ľahké vidieť tento vzorec v praxi. Ak si kúpite 1 litecoin za 250 $, základ vašich nákladov je 250 $ za litecoin. Ak ho predáte alebo s ním obchodujete, keď má hodnotu 400 dolárov, je týchto 400 dolárov reálnou trhovou hodnotou. Použitie vzorca:

400 dolárov (spravodlivá trhová hodnota) – 250 dolárov (základ nákladov) = zisk 150 dolárov

Pomerne jasné.

Poďme sa teraz venovať zložitejšiemu príkladu a zistiť, ako by ste pomocou rovnakého vzorca vypočítali svoje zisky a straty, keď máte namiesto jednej alebo dvoch transakcií niekoľko transakcií..

Príklad histórie transakcií

Povedzme, že máte nasledujúcu históriu transakcií na Coinbase:

 • 1/1/20 – Kúpte si 1 BTC za 12 000 dolárov
 • 2. 2. 20 – nakúpte 1 BTC za 10 000 dolárov
 • 3. 3. 20 – Kúpte si 1 BTC za 8 000 dolárov
 • 4. 4. 20 – Obchodujte s 0,5 BTC za 8 ETH (0,5 BTC malo v tejto chvíli hodnotu 4 000 USD)

S touto históriou transakcií najskôr spustíte zdaniteľnú udalosť (a teda kapitálový zisk / stratu), keď obchodujete 0,5 BTC za 8 ETH. Aby ste potom mohli vypočítať zisk / stratu, musíte od trhovej hodnoty v čase obchodovania odpočítať základ nákladov vo výške 0,5 BTC..

Otázkou je, aký je váš nákladový základ v 0,5 BTC, s ktorým ste obchodovali za 8 ETH? Pred týmto obchodom ste si nakoniec kúpili 3 rôzne bitcoiny, všetky za rôzne ceny.

Aby ste na to odpovedali, musíte určiť, s ktorými bitcoinmi v tomto scenári disponujete. 

Na určenie poradia, v akom predávate rôzne kryptomeny, používajú účtovníci konkrétne spôsoby výpočtu nákladov, ako napríklad Prvý vstup, prvý výstup (FIFO) alebo posledný vstup, prvý výstup (LIFO). Štandardná metóda je First-in First-out.

Tieto spôsoby výpočtu nákladov fungujú presne tak, ako znejú. Pre First-In First-Out je najskôr kúpené aktívum (alebo kryptomena), ktoré sa najskôr predá. Takže v podstate disponujete so svojimi kryptami v rovnakom poradí, v akom ste ich získali prvýkrát.

Ak pre náš vyššie uvedený príklad použijeme First-In First Out, „vypredáme“ prvý bitcoin, ktorý bol 1. 1. 20 získaný za 12 000 dolárov. Nákladový základ v tomto prvom bitcoine je 12 000 dolárov, čo predstavuje nákladový základ pre 0,5 z tohto BTC 6 000 dolárov (0,5 * 12 000 dolárov).

Ako je uvedené v príklade, reálna trhová hodnota v čase obchodovania 0,5 BTC bola 4 000 dolárov.

Použitím vzorca teda vidíme, že táto história transakcií spúšťa a Strata kapitálu vo výške 2 000 dolárov (4 000 – 6 000). Táto strata sa vykazuje na vašich daniach a znižuje váš zdaniteľný príjem. 

Viac o tom, ako fungujú rôzne spôsoby výpočtu nákladov na výpočet vašich ziskov a strát pre vaše kryptoobchody, sa dozviete v tomto blogovom príspevku: FIFO, LIFO a HIFO na obchodovanie s kryptomenami.

Výzva pre obchodníkov s kryptomenami

Ako vidíte v príkladoch vyššie, na výpočet svojich kapitálových ziskov a strát z vašej kryptoobchodnej činnosti musíte mať záznamy, ktoré budú sledovať vašu nákladovú bázu, reálnu trhovú hodnotu a USD alebo stratu pri každom predaji krypto (obchod, predaj, výdavky atď.).

Bez týchto informácií nemôžete vypočítať svoj realizovaný príjem z obchodnej činnosti a nemôžete ho vykázať zo svojich daní..

To je pre mnohých investorov do kryptomeny mimoriadne náročné, pretože väčšina nevedie podrobné záznamy o svojich investičných aktivitách. Pokus o sledovanie cenových základov a cien v USD pre všetky ich krypty na všetkých ich burzách, peňaženkách a protokoloch sa kedykoľvek rýchlo zmení na zložité, ak nie nemožné tabuľkové cvičenie.. 

To je dôvod, prečo sa státisíce obchodníkov s kryptomenami obracajú na podobný softvér na kryptomenu CryptoTrader.Tax zautomatizovali všetky svoje hlásenia o kryptomene. Môžete si zaregistrovať účet zadarmo tu.

Vykazovanie kryptomeny a bitcoinu z daní

Ako uvádzate krypto na svojich daniach?

Ak máte radi 90% iných investorov do kryptomeny, pravdepodobne ste kryptomenu nakupovali, predávali a obchodovali s nimi (tj. S investíciou do kapitálových výnosov) prostredníctvom burzy kryptomien. Tento krypto príjem sa považuje za príjem z kapitálových výnosov a ako taký sa vykazuje. 

Na druhej strane, ak ste zarobili kryptomenu – či už z práce, ťažby, vkladu alebo zarábania úrokov -, zarobený príjem sa všeobecne považuje za bežný príjem a vykazuje sa ako taký..

Nižšie sa ponoríme do prehľadov pre každý z týchto typov príjmu.

Kapitálové zisky a straty pre krypto 

O vašich kapitálových ziskoch a stratách z vašich kryptoobchodov sa bude informovať Formulár IRS 8949.

Formulár 8949 je daňový formulár, ktorý sa používa na hlásenie predaja a predaja kapitálových aktív vrátane kryptomeny. Medzi ďalšie kapitálové aktíva patria napríklad akcie a dlhopisy. 

Ak chcete vyplniť formulár 8949, uveďte zoznam všetkých svojich obchodov, predajov a predajov kryptomien na formulári 8949 (na obrázku nižšie) spolu s dátumom, kedy ste kryptomenu získali, dátumom predaja alebo obchodovania, vašimi výnosmi (spravodlivá trhová hodnota) a základom nákladov. a vaše zisky alebo straty z obchodu. 

IRS formulár 8949 pre krypto

Keď už máte uvedené všetky obchody, sčítajte ich a v dolnej časti vyplňte svoj čistý kapitálový zisk alebo stratu za daný rok. 

Podrobný návod na vyplnenie formulára 8949 nájdete v tomto blogovom príspevku: Ako nahlásiť kryptomenu IRS pomocou formulára 8949.

Bežný príjem 

Bežný príjem bohužiaľ neklesá pekne na jeden daňový formulár, ako sme to videli pri kapitálových ziskoch a formulári 8949. 

Bežný príjem, ktorý získate z ťažby, stávkovania, úrokových účtov alebo kryptomeny, ktorý ste dostali ako platbu za prácu, sa uvádza v rôznych daňových formách, v závislosti od konkrétnej situácie.

Príloha C – Ak ste kryptomenu zarobili ako podnikateľský subjekt, napríklad prijímaním platieb za prácu alebo prevádzkou ťažby kryptomeny, považuje sa to často za príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti a uvádza sa na Príloha C

Príloha B – Ak ste za požičanie kryptomeny zarobili stávkový príjem alebo úrokové odmeny, tento príjem sa všeobecne vykazuje Príloha B.

Príloha 1 – Ak ste kryptomenu zarobili na airdrops, forkoch alebo iných kryptových mzdách a hobby príjmoch, všeobecne sa to uvádza na Príloha 1 ako ostatný príjem.

Uľahčiť investorom veci, CryptoTrader.Tax generuje kompletnú správa o príjme ktorá je súčasťou vašich vyplnených správ o kryptotaxi. Táto správa podrobne uvádza hodnotu všetkých vašich výnosov z kryptomeny, ktoré ste dostali počas celého roka, v amerických dolároch: ťažba, stávky, airdrops a ďalšie. Tento výkaz o príjmoch možno použiť na vyplnenie vašich príslušných bežných formulárov dane z príjmu, ako sú Príloha 1, Príloha B a Príloha C.

Ak máte akékoľvek otázky o tom, ako je potrebné vykazovať váš príjem súvisiaci s krypto, neváhajte a kontaktujte náš tím zákazníckej podpory naživo-chatu prostredníctvom widgetu na chat naša domovská stránka. Robíme to už dlho a radi odpovieme na všetky vaše otázky!

Podrobný postup procesu vykazovania kryptomeny nájdete v nižšie uvedenom videu s vysvetlením.

Koľko daní platíte za svoje krypto?

Vaša daňová skupina pre daň z príjmu fyzických osôb a doba držby vašich kryptoaktív (krátkodobé vs. dlhodobé) budú určovať, koľko dane (a aké% z dane) zaplatíte zo svojho krypto príjmu. U každého investora sa to bude líšiť.

Krátkodobé kapitálové zisky

Krátkodobé kapitálové zisky sa vzťahujú na akékoľvek kryptomeny, ktoré boli držané menej ako 12 mesiacov. 

Napríklad, ak ste kúpili Ethereum za 400 dolárov a predali ste ho o 5 mesiacov za 600 dolárov, váš zisk 200 dolárov by bol krátkodobý kapitálový zisk.

Krátkodobé kapitálové zisky nezískavajú žiadne špeciálne daňové zaobchádzanie. Jednoducho sa s nimi zaobchádza ako s príjmami z vašich daní (rovnako ako s príjmom z práce), a teda platíte dane z vašich krátkodobých kapitálových ziskov podľa vašej skupiny daní z príjmu fyzických osôb (uvedené nižšie)..

Dlhodobé kapitálové zisky

Dlhodobé kapitálové zisky platia pre všetky kryptomeny, ktoré boli držané 12 a viac mesiacov.

Vláda chce motivovať investorov, aby investovali z dlhodobého hľadiska, a preto im za to ponúkajú daňové stimuly. 

Sadzby dane z kapitálových výnosov z dlhodobého hľadiska ponúkajú nižšie dane ako zisky krátkodobé a tieto sadzby zobrazuje nasledujúci graf.

Daňové pásma pre dlhodobé kapitálové zisky

Ako vidíte, držanie kryptomeny dlhšie ako jeden rok môže poskytnúť vážne daňové výhody. Ak sa nachádzate v najvyššej skupine daní z príjmu, vaše dane z dlhodobého kapitálového zisku budú 20% namiesto 37% (najvyššia sadzba dane pre krátkodobé zisky)..

Môžeš použiť CryptoTrader.Tax automaticky zisťovať, ktoré kryptomeny vo vašom portfóliu sa kvalifikujú na dlhodobé kapitálové zisky, a pomôcť plánovať budúce obchody. To vám z dlhodobého hľadiska môže pomôcť ušetriť na daniach desiatky tisíc dolárov. Začnite zadarmo tu

Krypto príjem

Krypto transakcie, ktoré sú klasifikované ako príjem, sa všeobecne zdaňujú v rámci vašej skupiny daní z príjmu fyzických osôb.

Patria sem vaše krátkodobé kapitálové zisky (ako je uvedené vyššie), vkladové odmeny, úlety a úroky. 

Tieto zátvorky pre daň z príjmu sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Daňové pásma pre krátkodobé kapitálové zisky

Príklad

Povedzme, že ste na krátkodobom kapitálovom zisku zo svojho kryptoobchodovania zarobili 25 000 dolárov a toto bol jediný príjem, ktorý ste v danom roku dosiahli. Zaplatili by ste jednoducho 12% dane z týchto 25 000 dolárov?

Nie. Za prvých 9 875 dolárov zaplatíte 10% a za ďalších 15 125 dolárov 12%.

Konzoly zdaniteľného príjmu

Ako fungujú dane DeFi? 

Platformy na požičiavanie kryptomien a ďalšie služby DeFi, ako sú Uniswap, Maker a Compound, explodovali v popularite v rozvíjajúcej sa kryptomene.. 

Príjem úrokových výnosov z pôžičiek na kryptomenu alebo združení likvidity sa považuje za formu zdaniteľného príjmu a musí sa uvádzať na vašich daniach – podobne ako v prípade ťažby a vkladových odmien.. 

Úplné daňové dôsledky spojené s transakciami spoločnými pre prostredie DeFi sú mimo rozsahu pôsobnosti tohto článku; dôkladne ich však rozoberáme v našom blogovom príspevku tu: Sprievodca krypto daňou Defi.

Kryptoburzy vymieňajú daňové správy

Prečo kryptoburzy nemôžu poskytovať presné daňové formuláre

To je miesto, kde existuje veľký problém v priestore krypto daní. 

Kryptomeny ako Coinbase, Binance, a ďalšie nemajú schopnosť poskytovať svojim používateľom presné daňové správy o kapitálových ziskoch a stratách. Nie je to chyba samotnej burzy kryptomien, je to jednoducho produkt jedinečných vlastností kryptomien – konkrétne ich prevoditeľnosti..

Pretože používatelia neustále prevádzajú kryptomeny na burzy a von z nich, burza nemá žiadny spôsob, ako vedieť, ako, kedy, kde alebo za aké náklady ste svoje kryptomeny pôvodne získali. Burza uvidí, až keď sa vo vašej peňaženke objaví kryptomena. 

Pri druhom prevedení kryptomeny na burzu alebo z burzy táto burza stratí schopnosť poskytnúť vám presný prehľad s podrobnými údajmi o nákladovej základni a trhovej hodnote vašich kryptomien, ktoré sú povinnými súčasťami daňového výkazníctva..

Ako vidíte na obrázku nižšie, samotná Coinbase vysvetľuje svojim používateľom, ako budú ich vygenerované daňové správy nepresné, ak by došlo k niektorému z nižšie uvedených scenárov. To ovplyvňuje viac ako dve tretiny používateľov Coinbase, čo predstavuje milióny ľudí. 

Viac informácií o „probléme s krypto daňami“ si môžete prečítať v našom blogovom príspevku: Prečo výmeny nemôžu hlásiť krypto dane.

Vykazovanie dane z coinbase

Riešenie pre hlásenie krypto daní

Riešenie problému s kryptomenami závisí od agregácie všetkých vašich údajov o kryptomene, z ktorých sa skladajú vaše nákupy, predaje, obchody, kvapky vzduchu, vidličky, vyťažené mince, burzy, swapy a prijaté kryptomeny, do jednej platformy, aby ste mohli vytvoriť presný daňový profil obsahujúci všetky vaše údaje o transakciách.

Keď sú všetky vaše transakcie (nákupy, predaje, obchody, zárobky) na jednom mieste, budete môcť vypočítať nákladový základ, spravodlivé trhové hodnoty, zisky / straty a príjem pre všetky vaše investičné aktivity..

Celú svoju históriu transakcií môžete agregovať ručne spojením transakcií z každej z vašich búrz a peňaženiek. Alebo sa môžete vyhnúť manuálnej práci a automatizovať tento proces pomocou softvér pre krypto dane.

Softvér na šifrovanie daní

Softvér na šifrovanie daní

Softvér na zdanenie kryptomeny ako CryptoTrader.Tax bola postavená na automatizáciu celého procesu vykazovania krypto daní. 

Vďaka priamej integrácii s poprednými burzami, peňaženkami, blockchainmi a protokolmi DeFi je motor CryptoTrader.Tax schopný automaticky generovať všetky vaše potrebné daňové správy na základe vašich historických údajov. Môžete si vyskúšať, ako to funguje vytvorenie účtu zadarmo.

Ako to funguje

1. Vyberte každú z búrz kryptomeny, peňaženiek a platforiem, ktoré ste v priebehu rokov používali.

2. Importujte svoje historické transakcie pripojením svojich účtov cez API alebo nahraním správy o histórii transakcií CSV exportovanej vašimi burzami.

3. Nakoniec kliknutím na tlačidlo vygenerujte svoje daňové správy na základe týchto importovaných údajov.

Po vygenerovaní vaše daňové správy, môžete ich poslať daňovému odborníkovi alebo ich importovať priamo do vášho preferovaného softvéru na registráciu daní, ako je napríklad TurboTax alebo TaxAct.

Softvér môžete vyskúšať sami vytvorením súboru účet tu zadarmo.

Aby bolo vytváranie kryptových daní čo najjednoduchšie, tím CryptoTrader.Tax uzavrel partnerstvo s TurboTax. Toto umožňuje importovať vaše daňové správy priamo do vášho účtu TurboTax.

IRS krypto

Ako IRS vie o vašom kryptomene?

IRS využíva rôzne taktiky na zisťovanie investícií do kryptomien a neohlásených príjmov. Najvýznamnejším z nich je systém hlásenia 1099.

Hlavné burzy ako Coinbase, Gemini, Uphold, Kraken a ďalšie nahlásiť určitú aktivitu zákazníkov IRS pomocou formulára 1099-K a / alebo iných súvisiacich 1099. Týchto 1099 slúži všetkým na rovnaký všeobecný účel: nahlásiť IRS príjem nesúvisiaci so zamestnaním. 

Vy aj IRS dostanete na konci roka kópiu týchto formulárov. 

Ak IRS dostane 1099 z vašej kryptoburzy, ale na vašich daniach nebude vykázaný žiadny príjem z kryptomeny, bude váš účet označený a automaticky CP2000 písmeno vám pošleme upozornenie na váš neohlásený príjem a daňovú povinnosť. 

Môžete sa dozvedieť viac o ako tu funguje 1099-K pre vašu aktivitu pri výmene kryptomeny

Okrem 1099 hlásení IRS spolupracuje so spoločnosťami zaoberajúcimi sa blockchainovou analytikou ako Chainalysis na sledovaní pohybov kryptomien priamo v reťazci. Od roku 2015 strávil IRS viac ako 10 miliónov dolárov o zmluvách o reťazovej analýze. Tieto údaje používajú na identifikáciu daňových podvodov a prania špinavých peňazí.

Čo sa stane, ak neoznámite svoje krypto dane?

Zámerne sa neuvádza zisky, straty a výnosy z kryptomeny na vašich daniach daňový únik IRS. 

IRS môže vynútiť množstvo trestov za daňové podvody vrátane trestného stíhania, päťročného väzenia spolu s pokutou až do výšky 250 000 dolárov.

Za posledné dva roky IRS agresívne zakročil proti dodržiavaniu daní z kryptomien. Agentúra poslala desaťtisíce varovné a akčné listy používateľom Coinbase podozrivým z nepresného daňového výkazníctva. Má tiež aktualizoval hlavný formulár dane z príjmu v USA (1040), aby zahrnul otázku, na ktorú musí každý americký daňový poplatník odpovedať pod trestom krivej prísahy:

„Kedykoľvek v priebehu roku 2020 ste dostali, predali, poslali, vymenili alebo inak nadobudli akýkoľvek finančný záujem v akejkoľvek virtuálnej mene?“

Pri takomto dôkladnom preskúmaní triedy aktív kryptomeny je pravdepodobné, že uvidíme, že audity a trestné stíhanie v daňovej oblasti sa budú naďalej zvyšovať, keď sa zrýchli kryptomena a prijatie bitcoinu..

Ako postupujú iné krajiny pri krypto daniach?

Podobne ako v USA, aj krajiny na celom svete začali konať a vymáhať dane z príjmu súvisiace s kryptomenami. Aj keď sú daňové pravidlá veľmi podobné USA, existujú malé rozdiely. Podrobnejšie informácie nájdete v našich sprievodcoch po rôznych krajinách uvedených nižšie:

 • Krypto dane z Austrálie
 • Krypto dane z Kanady
 • Krypto dane z Veľkej Británie

Ako znižujete svoje krypto dane?

Rovnako ako pri iných formách príjmu, existujú určité kroky a kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste aktívne minimalizovali svoje daňové povinnosti spojené s kryptomenami. Niektoré z týchto stratégií rozoberáme nižšie.

Zber daňových strát

Zber daňových strát je prax predaja kapitálového majetku so stratou, aby sa vyrovnala daňová povinnosť z kapitálových výnosov. Poskytuje investorom jednu z najlepších príležitostí na zníženie ziskov kryptomeny v danom roku. 

Príklad:

Amy realizovala kapitálové zisky vo výške 15 000 dolárov predajom svojich bitcoinov, ktoré tento rok dosiahli svoj vrchol. Amy vo svojom portfóliu stále drží množstvo XRP, ktoré pôvodne kúpila za 12 000 dolárov. Dnes má táto suma XRP hodnotu iba 5 000 dolárov.

V tomto scenári môže Amy „zbierať“ svoje straty v XRP predajom alebo obchodovaním do inej kryptomeny. To vyvolá zdaniteľnú udalosť a dôjde k kapitálovej strate 7 000 dolárov (12 000 – 5 000).

Strata Amy vo výške 7 000 dolárov znižuje jej celkový kapitálový zisk za rok na 8 000 dolárov (15 000 – 7 000).

Môžete použiť informačný panel CryptoTrader.Tax Tax Loss Harvesting Dashboard (ako je to znázornené nižšie), ktorý vám umožní automaticky zistiť, ktoré aktíva vo vašom krypto portfóliu sú „pod vodou“, a predstaviť tak najlepšie príležitosti na získanie daňových strát.. 

Získajte viac informácií o tom, ako môžete úroda daňových strát s kryptomenou tu

Dlhodobé kapitálové zisky

Pri akýchkoľvek významných ziskoch kryptomeny, ktoré plánujete dosiahnuť, by ste sa mali presvedčiť, či máte schopnosť dlhodobo uzamknúť mieru kapitálových ziskov. 

Pamätajte, že dlhodobé kapitálové zisky sa vzťahujú na kryptomeny držané dlhšie ako 1 rok a v porovnaní s krátkodobými výnosmi ponúkajú výrazne nižšie daňové sadzby..

Pred predajom alebo obchodovaním by ste mali skontrolovať svoje portfólio a zistiť, ktoré aktíva spĺňajú podmienky na dlhodobé zisky a ktoré nie. Je to skvelá stratégia, ktorá vám pomôže znížiť váš daňový doklad z kryptomeny za daný rok.

Čo keby ste zabudli nahlásiť svoje krypto dane?

Ak sa vám páči veľa iných kryptoinvestorov, existuje veľká šanca, že ste si nie vždy uvedomovali skutočnosť, že je potrebné, aby sa váš príjem súvisiaci s kryptografiou uvádzal na vašich daniach. 

Ak ste v tejto situácii, nestresujte sa. Môžete zmeniť a doplniť daňové priznanie z predchádzajúcich rokov tak, aby obsahovalo váš príjem z kryptomeny Formulár IRS 1040X.

Mnoho investorov do kryptomien prechádza týmto procesom bez problémov a je vždy lepšie zmeniť váš výnos v dobrej viere a nie čakať, kým vás IRS nájde..

Podrobného sprievodcu nájdete v našom blogovom príspevku na ako môžete zmeniť svoje daňové priznanie tak, aby obsahovalo vaše kryptomeny.

Ostatné transakcie kryptomeny

Ďalšie transakcie s kryptomenou a daňové príklady

Kvapky vzduchu

Kryptomena prijatá z výsadku sa zdaňuje ako príjem. To znamená, že zodpovedáte za dane z príjmu v hodnote USD nárokovaného výsadku.

IRS je v tom jasný vedenie pokiaľ ide o zaobchádzanie s príjmami leteckých spoločností.

Príklad:

George dostáva 400 UNI tokenov prostredníctvom výsadku Uniswap v septembri 2020. V čase prijatia tokenov sa UNI obchodoval za 3,50 USD.

V tomto príklade George realizuje príjem 1400 dolárov (400 * 3,50), keď získa žetóny. Jeho nákladovou základňou v UNI sa stáva suma vykázaného príjmu, v tomto prípade 1 400 dolárov.

Ak George predá svojich 400 UNI o dva mesiace neskôr za 2 000 dolárov, jedná sa o zdaniteľnú udalosť a získa kapitálový zisk 600 dolárov (2 000 – 1 400).

Hard Forks

Ak určitá kryptomena, ktorú držíte, prejde tvrdým forkom, ktorý „nastane, keď kryptomena podstúpi zmenu protokolu, ktorá vedie k trvalému odklonu od staršej distribuovanej hlavnej knihy,“ nová vidlicová kryptomena, ktorú dostanete, sa bude zdaňovať ako príjem.. 

Váš základ nákladov v novo prijatej kryptomene sa stane príjmom, ktorý ste uznali.

Príklad: 

Megan držala 2,5 bitcoinu v júli 2017 a získala 2,5 bitcoinovej hotovosti v dôsledku hard forku bitcoinovej hotovosti.

Megan vykazuje príjem v reálnej trhovej hodnote bitcoinovej hotovosti v čase, keď bola prijatá. Ak by sa Bitcoin Cash v ten deň obchodoval za 500 USD / BCH, Megan by vykázala príjem 1 250 USD (500 $ 2,5). Meganov nákladový základ v tejto bitcoinovej hotovosti sa stáva 1 250 dolárov.

Úrokové výnosy

Mitchell požičiava svoje kryptomeny a za to získava úroky. V septembri Mitchell získava úroky 0,2 ETH z požičania svojho éteru. V čase získania tejto odmeny má 0,2 ETH hodnotu 120 dolárov.

V tomto scenári Mitchell uznáva bežný príjem 120 dolárov zo svojich úrokových výnosov ETH.

Margin Trading

Burzy kryptomien ako BitMex popularizovali používanie obchodovania s maržami. IRS ešte nestanovila výslovné usmernenie k tomu, ako by sa malo s transakciami s kryptomenovou maržou zaobchádzať z daňového hľadiska, ale pravdepodobné zaobchádzanie môžeme odvodiť na základe iných usmernení.

Maržový obchod spočíva v požičaní finančných prostriedkov z burzy na uskutočnenie obchodu a následnom splatení úveru. Konzervatívnym prístupom je zaobchádzať s požičanými prostriedkami ako s vlastnou investíciou a platiť daň z kapitálových výnosov zo zisku a straty z obchodovania s maržou.

Darovanie kryptomeny

Darovanie je bez dane až do výšky 15 000 dolárov na priateľa alebo člena rodiny. To ponúka vynikajúci spôsob, ako ušetriť na daniach, ak sa cítite veľkoryso.

Darovanie kryptomeny

Darovanie vašej kryptomeny je oslobodené od dane a odpočítateľné, pokiaľ prispievate registrovanej charite.

Je potrebné vykazovať dary väčšie ako 500 dolárov Formulár 8283.

Suma vášho daru, ktorá je odpočítateľná od dane, závisí od toho, ako dlho ste tento majetok držali:

 • V prípade kryptomeny držanej dlhšie ako 1 rok môžete odpočítať až 30% z vášho ročného hrubého príjmu
 • V prípade kryptomeny držanej menej ako rok môžete odpočítať až 50% vášho ročného hrubého príjmu a podľa toho, ktorá z nich je nižšia z hľadiska nákladov alebo reálnej trhovej hodnoty darovaného kryptomeny

Záver

Celý ekosystém kryptomeny je stále v plienkach. S rozvojom odvetvia budú nevyhnutne prichádzať ďalšie pravidlá a regulácie. 

Náš tím sleduje všetky aktualizácie vo svete regulácie kryptomien a my budeme tento blogový príspevok aktualizovať o najrelevantnejšie informácie po jeho vydaní. Môžete nás tiež sledovať na Twitteri pre aktualizácie v reálnom čase a stratégie daňových úspor.

“Naším poslaním je urobiť kryptomenu dostupnejšou pre všetkých.” Ak dokážeme zabezpečiť bezproblémové daňové vykazovanie, prinesie výhody celému ekosystému. “ 

David Kemmerer, Spoluzakladateľ & CEO, CryptoTrader.Tax

Otázky?

Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa daní z kryptomeny alebo vašej konkrétnej situácie, neváhajte kontaktovať náš tím zákazníckej podpory naživo z chatu widget na naša domovská stránka. Robíme to už dlho a radi odpovieme na všetky vaše otázky!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me