Populárna aplikácia na platenie peer-to-peer, Hotovostná aplikácia sa stala populárnou v komunite bitcoinov a kryptomien po tom, ako spoločnosť v roku 2017 zaviedla obchodovanie s bitcoinmi priamo v rámci aplikácie. Rovnako ako v prípade všetkých búrz kryptomeny je presné vykazovanie daní výzvou pre bitcoinových investorov, pretože Cash App nesleduje vaše náklady na základe efektívne. 

V tejto príručke prechádzame presným procesom, ako postupovať pri stanovení daní v hotovosti za vaše bitcoinové obchody. 

Dane z kryptomeny a bitcoinu 101

V USA IRS zaobchádza s bitcoinmi a inými kryptomenami ako s majetkom na daňové účely, nie ako s menou. Rovnako ako u iných foriem majetku – akcií, dlhopisov, nehnuteľností -, aj pri predaji, obchodovaní alebo inom nakladaní s kryptomenou za viac alebo menej, ako ste ju kúpili, vám vznikne povinnosť daňového výkazníctva.. 

V tomto zmysle vyzerá obchodovanie s kryptomenami podobne ako obchodovanie s akciami na daňové účely.

Ak ste napríklad kúpili 0,4 bitcoinu za 2 000 dolárov v júni 2019 a potom ste ho o dva mesiace predali za 3 000 dolárov, máte kapitálový zisk 1 000 dolárov. Tento zisk nahlásite vo svojom daňovom priznaní a podľa toho, do akej daňovej skupiny spadáte, zaplatíte určité percento dane zo zisku. Sadzby kolíšu na základe vášho daňového pásma a podľa toho, či išlo o krátkodobý vs. dlhodobý zisk. 

Ak ste svoju kryptomenu predali za menej, ako ste ju kúpili, môžete túto kapitálovú stratu odpísať, aby ste ušetrili peniaze na svojich krypto daniach. 

V našom sprievodcovi si prejdeme všetko, čo potrebujete vedieť o kryptodaních: Kompletný sprievodca po daniach z kryptomeny.

Hlásenie dane z hotovosti z aplikácie (pochopenie problému)

Na konci roka (do 15. februára) vám Cash App pošle a 1099-B daňový formulár s podrobnými informáciami o nákupoch, predajoch a obchodoch s vašimi bitcoinmi. Toto je forma, ktorú obvykle pripojíte k softvéru ako TurboTax alebo ktorú dáte svojmu účtovníkovi na výpočet vašich ziskov a strát z vašich obchodov..

Pre mnohých používateľov aplikácie Cash App bude pole „Cost Basis“ (Základ nákladov) tohto 1099-B úplne prázdne. Stáva sa to, keď Cash App nevie, ako ste pôvodne získali svoje bitcoiny (t.j. nepozná základ vašich nákladov), a je to bežný problém pre kryptoburzy.

Tomuto problému sa podrobne venujeme v našom blogovom príspevku: Problém dane z kryptomeny.

V zásade platí, že ak ste niekedy previedli bitcoiny do alebo z peňaženky peňažnej aplikácie Cash, Cash App stráca schopnosť sledovať základ vašich nákladov. Ak k tomu dôjde, ponechá pole 1099-B prázdne, čo robí tento dokument zbytočným na vykazovanie kapitálových ziskov a strát.

Nižšie je obrázok hotovostnej aplikácie 1099-B. Skontrolujte, či je pole „základ nákladov“ prázdne pre každú jednu transakciu.

Hotovostná aplikácia 1099-B

Ak je teda pole Základ nákladov v aplikácii Cash Cash 1099-B prázdne, je to zbytočné?

Správne. Na výpočet ziskov a strát bitcoinov bez údajov o nákladoch sa nebudete môcť spoliehať iba na tento formulár 1099-B. 

Ak mi aplikácia v hotovosti nemôže poskytnúť moje potrebné daňové správy, ako ich môžem získať?

Riešením tohto problému je agregácia všetkých vašich údajov zo všetkých platforiem, ktoré ste používali na nákup, predaj, obchodovanie alebo obchodovanie vo virtuálnej mene..

Ak ste napríklad kúpili BTC za 5 000 dolárov na Coinbase a potom ste ich poslali do svojej peňaženky v hotovosti za účelom predaja za 6 000 dolárov, viete, že máte kapitálový zisk 1 000 dolárov. Váš zisk môžete zistiť, keď skombinujete záznamy transakcií z Coinbase aj Cash App. V tomto príklade bol váš nákladový základ pre bitcoin, ktorý ste predali, 5 000 dolárov (z pôvodného nákupu Coinbase).

Túto agregáciu údajov môžete urobiť ručne tak, že exportujete všetky svoje súbory histórie obchodovania z búrz a vykonáte transakciu kapitálových ziskov a strát pre každý obchod. Každá daňová udalosť by mala byť zaznamenaná na formulári 8949 a váš čistý zisk by mal byť prevedený do vášho plánu 1040 D. Prechádzame procesom manuálneho vykazovania v našom článku tu: ako nahlásiť kryptomenu zo svojich daní.

Softvér na šifrovanie daní

Softvér na zdanenie kryptomeny

Namiesto vykonávania týchto výpočtov ručne môžete tiež použiť softvér na zdanenie kryptomeny CryptoTrader.Tax automaticky vytvoriť potrebné správy o daniach ziskov a strát

Jednoduchým pripojením všetkých svojich búrz a krypto platforiem (jednou z nich je Cash App) môžete kliknutím na tlačidlo importovať svoje historické transakcie na svoj účet. CryptoTrader.Tax agreguje všetky vaše transakcie a správne priraďuje hodnoty základu nákladov pre všetky vaše zdaniteľné udalosti.

Aplikácia CryptoTrader.Tax v hotovosti

Softvér urobí všetko potrebné za vás. Pomocou niekoľkých kliknutí môžete mať svoje správy o kryptomene pripravení odoslať ich účtovníkovi alebo ich importovať do softvéru na registráciu daní, ako je TurboTax alebo TaxAct.

Nižšie je krátke video, ktoré ukazuje, ako môžete importovať svoje transakcie hotovostnej aplikácie do CryptoTrader. Daň na generovanie daňových správ.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me