Bitstamp sa stal jednou z najväčších búrz kryptomeny so sídlom vo Veľkej Británii. Mnoho obchodníkov s kryptomenami používa Bitstamp kvôli dodržiavaniu právnych predpisov a ľahkému použitiu. Pokiaľ však ide o stanovenie daní z bitstampu a zostavenie potrebných daňových formulárov na základe histórie transakcií s bitstampom, nastáva množstvo výziev. 

Tento článok pojednáva o týchto výzvach a vysvetľuje najjednoduchší spôsob, ako zostaviť požadovanú bitstamp a krypto daňové formuláre.

Ako fungujú dane z kryptomeny?

Vo väčšine krajín sa s kryptomenami zaobchádza ako s majetkom na daňové účely, nie s menou. Rovnako ako pri iných formách majetku – akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti -, aj pri predaji, obchodovaní alebo inom nakladaní s kryptomenou za viac alebo menej, ako ste ju kúpili, vám vznikne povinnosť daňového výkazníctva.. 

V tomto zmysle vyzerá obchodovanie s kryptomenami podobne ako obchodovanie s akciami na daňové účely.

Ak ste napríklad kúpili 0,2 bitcoinu za 2 000 dolárov v máji 2018 a potom ste ho o dva mesiace predali za 3 000 dolárov, máte kapitálový zisk 1 000 dolárov. Tento zisk nahlásite vo svojom daňovom priznaní a podľa toho, do akej daňovej skupiny spadáte, zaplatíte určité percento dane zo zisku. Sadzby kolíšu na základe vášho daňového pásma a podľa toho, či išlo o krátkodobý vs. dlhodobý zisk. To platí pre všetky kryptomeny.

Pravidlá sa samozrejme mierne líšia v závislosti od jurisdikcie. Uistite sa, že rozumiete konkrétnostiam, ktoré platia vo vašej krajine. V našom blogovom príspevku rozoberáme základy krypto daní, Kompletný sprievodca po daniach z kryptomeny.

Dane z bitstamp – pochopenie problému

Bitstamp v skutočnosti nemá schopnosť poskytovať svojim používateľom potrebné daňové správy, ktoré sa bežne prijímajú vo svete obchodovania s akciami z mnohých dôvodov..

Prvým problémom je, že veľa obchodov na Bitstamp je kótovaných v iných kryptomenách. Pretože musíte v čase svojich obchodov počítať reálnu trhovú hodnotu vo svojej miestnej mene FIAT, stáva sa toto vykazovanie veľmi problematické a Bitstamp nesleduje pôvodný nákladový základ ani údaje o reálnej trhovej hodnote naprieč obchodmi..

Druhý problém – a oveľa väčší – pochádza zo základnej podstaty kryptomeny. Pretože ste schopní posielať kryptomeny ako bitcoin do a zo siete Bitstamp, napríklad posielanie bitcoinov z vonkajšej peňaženky do vašej peňaženky bitstamp, Bitstamp nemá ako vedieť, za akú cenu (nákladovú základňu) ste dané kryptomenu získali. Základ nákladov je základný údaj, ktorý potrebujete pri výpočte svojich krypto daní.

O tomto zásadnom probléme sme sa podrobnejšie rozprávali v našom blogovom príspevku, Problém dane z kryptomeny

Bitstamp mi teda nemôže poskytnúť moje potrebné daňové správy?

Aj keby vám spoločnosť Bitstamp chcela poskytnúť presné daňové správy s podrobnými údajmi o vašich kapitálových ziskoch a stratách, v skutočnosti to fyzicky nemá kvôli problému s daňou z kryptomeny. To platí pre všetky hlavné burzy, ako aj pre Binance, Coinbase, Kraken a ďalšie. 

Obrázok dole je prevzatý priamo z aplikácie Podmienky používania bitstamp a vysvetľuje, že je zodpovednosťou používateľa presne nahlásiť dane z krypto transakcií, ku ktorým dôjde na bitstampi.

Dane z bitstampu

Takže ak mi Bitstamp nemôže dať moje daňové formuláre, ako ich môžem získať?

Aby ste mohli správne zostaviť svoje potrebné kryptodaňové formuláre, musíte spojiť všetky svoje údaje o kryptomene, ktoré tvoria vaše nákupy, predaje, obchody, kvapky vzduchu, vidly, vyťažené mince, burzy a výmeny na všetkých burzách, ktoré používaš.

Môžete to urobiť ručne tak, že exportujete všetky svoje súbory histórie obchodovania z búrz a vykonáte transakciu kapitálových ziskov a strát pre každý obchod.. Tento článok pomocníka rozoberá spôsob načítania súboru histórie obchodovania Bitstamp. Akonáhle budete mať svoju obchodnú históriu, každá daňová udalosť by sa mala zaznamenať na formulári 8949 a váš čistý zisk by sa mal preniesť do vášho plánu 1040 D. Prechádzame procesom manuálneho vykazovania v našom článku: ako vykázať kryptomenu na daniach.

dane za bitstamp

Softvér na šifrovanie daní – alternatívny prístup

Prípadne môžete použiť softvér na krypto dane, ako je CryptoTrader.Tax zautomatizovať celý proces vykazovania daní. 

Pri použití softvéru na kryptodanenie jednoducho importujete celú svoju históriu transakcií zo všetkých svojich búrz na platformu. Môžete to urobiť tak, že vložíte súbor histórie obchodovania z burzy alebo prepojíte svoj účet s kľúčom API. Softvér tieto údaje automaticky roztriedi a vyčistí a kliknutím na tlačidlo vytvorí požadované daňové formuláre. 

Bitstamp

Tieto vygenerované daňové správy môžete dať daňovému odborníkovi, sami si ich založiť alebo nahrať do svojho obľúbeného softvéru na registráciu daní TurboTax pre kryptomenu alebo TaxAct pomocou partnerstiev CryptoTrader.Tax.

Môžete sa dozvedieť viac o tom, ako CryptoTrader.Tax automatizuje proces vykazovania krypto daní práve tu!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me