Merkezi olmayan finans, geleneksel ve merkezi finans sistemini, Bitcoin veya Ethereum gibi merkezi olmayan blok zincir teknolojisi tarafından desteklenen, eş zamanlı paylaşımlı bir sisteme dönüştürmek olarak tanımlanabilir. DeFi olarak da bilinen merkezi olmayan finans, pratik olarak işlevleri yerine getirir ve kripto paralara borç verme platformlarıdır. Merkezi olmayan finans, genel olarak kripto para biriminin finansal ihtiyaçlarını destekleyen sözleşmelerin ve parasal araçların birleşik bir düzenlemesidir..

DeFi’nin önemi, toplam değerin DeFi’de kilitlenmiş olması gerçeğiyle anlaşılabilir. DefiPulse 25,15 milyar doların üzerindedir. Blockchain teknolojisi, merkezi olmayan finansmanın arkasındaki aktif beyindir. Zamanla, binlerce yeni blok zinciri, ademi merkeziyetçi endüstrinin yolunu açtı.

Geleneksel finans ve bankacılık sistemi, merkezi yönetim ağlarının, merkezi finansal kurumların, aracıların ve hükümetin doğrudan kontrolü altındaki merkezi çerçevelere dayanmaktadır. Buna karşılık, DeFi veya merkezi olmayan finans altyapısı, her türlü hükümet kuralına uymayı seçebilen ve devre dışı bırakabilen bir ağ oluşturmak için merkezi olmayan platformlar tarafından yürütülen özel programlar olan blok zincirlerine örülür. Haydut sesler? Peki, endüstri başladığında düzenleyicilere de oldu.

Kaynak: mlsdev.com

Bir blok zincirinin altyapısı, kullanıcıların doğrulama protokolleri aracılığıyla ilgili blok zincirlerini yönetmelerine olanak tanır. Herhangi bir büyük değişikliğe izin vermek ve hatta blok zincirini hacklemek için ana kontrol, düğümlerin en az% 30’unun kontrolünü gerektirir. Düğümler, blok zincirini destekleyen temel sütunlardır.

DeFi, blockchain kullanarak akıllı özel sözleşmeler kullanan finansal sistemler ve protokoller geliştirdi. DeFi’nin finansal protokolleri, eşler arası ağ oluşturmayı mümkün kılan herkes tarafından kullanılabilmesini sağlayan gelişmiş koda dayalı olarak çalışacak şekilde programlanmıştır. DeFi veya merkezi olmayan finans, eskiden şu şekilde biliniyordu: "açık finans."

Kripto Para Biriminde DeFi’nin Faydaları

Merkezi olmayan finansmanın, geleneksel ve merkezi finansman sistemlerinden daha iyi olmasını sağlayan birçok avantajı vardır. DeFi’nin kripto para biriminde temel amacı şüphesiz finansal sistemlerde gizliliği ve güvenliği artırmaktır..

Blok zinciri ilkelerini kullanan DeFi, likiditenin artması ve büyüme fırsatlarının stabilize edilmesi için sistemde şeffaflık sağlamak için özelleştirmeler yaratıyor. DeFi’yi kripto para biriminde kullanmanın amacı, daha erişilebilir ve destek dostu dengeli bir ekonomik sistem oluşturmaktır. Bunların dışında merkezi olmayan finansmanın ve DeFi’nin kripto para birimindeki temel faydaları şu şekilde olabilir:

1. Etkili Programlama

Kripto para birimindeki Defi, daha fazla programlanabilirliği kanıtlayacaktır. Finansal araçların yürütülmesi, akıllı sözleşmeler kullanılarak çok daha otomatiktir. Programlanabilir kodlar, yeni dijital varlıkların oluşturulmasına yardımcı olur.

2. Güvenlik

Merkezi olmayan finans, dolandırıcılık ve hırsızlığa karşı bir şekilde daha bağışık olan bir sistem yaratacaktır. DeFi tarafından blockchain çerçevesinde sağlanan daha özel entegrasyonlar, güvenli işlemler ve daha denetlenebilir olan diğer finansman uygulamaları sağlayacaktır..

3. Uygun Bilgi Alışverişi

Kripto para biriminde DeFi, bilgi alışverişini daha kolay hale getirir. Arayüzlerin ve uygulamaların DeFi ile senkronizasyonu, geliştiricilerin daha fazla esneklik ve birlikte çalışabilirlik oluşturmasını sağlar. DeFi olarak da bilinir "para legoları" bir araya getirilebilir yazılımı için.

4. Şeffaflık oranları

DeFi finansmanı tarafından sağlanan yüksek şeffaflık oranları, işlem etkinliklerini arayüzdeki diğer kullanıcılarla paylaşan bir yayın sağlar. Bu şekilde, DeFi protokolleri herkesin kullanabileceği yerleşik kodlar sağlar. Bu platformlar tarafından sağlanan saydamlar kullanılarak çok keskin bir analiz oluşturulabilir.

5. Açık Erişim

DeFi finansı izin gerektirmez. Geleneksel merkezi finansal sistemler izinlere ihtiyaç duyarken, kripto para biriminde DeFi bu iddialardan muaftır. Dünyanın her yerinden kripto cüzdanı ve internet kaynağı olan herkes, blockchain teknolojisine dayalı DeFi platformlarına erişebilir..

İçine Dalmaya Hazır Kripto Market?

Merkezi Olmayan Uygulamalar – Ethereum Uygulamaları

DeFi Uygulamaları olarak adlandırılan merkezi olmayan uygulamaların çoğu aslında Ethereum protokolü üzerinde çalışıyor. Ethereum, kendisini en büyük ikinci kripto para birimi ve merkezi olmayan uygulama (DApp) pazar hissedarı olarak konumlandırdı. Ethereum, Bitcoin’den farklı bir şekilde öne çıkıyor çünkü Ethereum’un sağladığı müdahale, daha basit işlemler gerçekleştirmekten başka, merkezi olmayan bir uygulama biçiminin daha kolay geliştirilmesidir. Ethereum’un en zıt özelliği, akıllı sözleşmeler.

Akıllı Sözleşmeler ve DeFi

Akıllı sözleşme, özelleştirilmiş ihtiyaçlar için otomatik olarak yürütülen bir işlem sağlar, böylece daha esnek bir platform oluşturur. Blockchain, geleneksel finans dünyasında her zamankinden daha fazla gizlilikle akıllı sözleşmeler oluşturmak ve kullanmak için kusursuz kayıt tutma ve güvenlik sağlar..

Kaynak: dzone.com

Akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan sistemlerin finansal ihtiyaçlarının tüm beklenen özelliklerini sağlayan çok sayıda DeFi uygulamasının temelini oluşturur. En büyük DeFi uygulama pazarı olan Ethereum, genel piyasa hareketini etkiler. Ethereum 2.0’ın yükseltilmesiyle DeFi tabanlı uygulamalar da yükseltilebilir. Ethereum 2.0’ın Ethereum ile ilgili ölçeklenebilirlik sorunlarını ortadan kaldırarak DeFi uygulamalarını artıracağı tahmin ediliyor..

Popüler DeFi Uygulamaları

DeFi’nin kripto para birimindeki temel özellikleri, Merkezi Olmayan Finans veya DeFi’nin arkasındaki beyinler olan blockchain teknolojisinin kendisine verilebilir. DeFi uygulaması aşağıdaki kutup adlarını içerir.

Merkezi Olmayan Borsalar veya DEX’ler

Merkezi Olmayan Borsalar veya DEX, geleneksel borsaların DeFi karşılığıdır. DEX’ler, her türlü para birimini takas etmek için kripto para birimlerinin değiştirilmesi için uzmanlaşmış çevrimiçi uygulamalardır..

Merkezi olmayan borsalar, daha premium özelliklere sahip bu tür platformlardır. DEX’ler, kullanıcılarının birbirleriyle doğrudan bağlantı kurmasını ve aracıların katılımı olmadan kripto para ve varlıkların alım satımını sağlar. Aracıların ortadan kaldırılması, borsaları daha özel, güvenli ve güvenilir hale getirerek dolandırıcılığı ve hırsızlığı da ortadan kaldırır..

Sabit paralar

Stabilcoin, teminat olarak geleneksel bir para birimi ile desteklenen bir kripto para birimi olarak tanımlanabilir. Teknik olarak bir kripto para birimi değil; değer, örneğin Euro veya Dolar gibi destekleyici fiat para birimine göre ölçülür. Kripto para birimi dalgalanması, hem geleneksel pazarın hem de blok zinciri protokollerinin avantajlarını kullanarak DeFi dünyasında istikrarlı seçenekler sağlama girişiminde kararlı madeni paraların başlamasına yol açtı..

Borç verme platformları

Borç verme platformları, akıllı bağlantıların kullanılmasıyla aracıların yerini alabilecek şekilde geliştirilir. Örneğin, bu tür borç verme platformlarının gelişmesiyle bankalara artık ihtiyaç duyulmuyor..

Sarılmış Bitcoin veya WTBC

DeFi’nin çok faydalı bir uygulaması bitcoin’lere sarılabilir. Sarılmış bitcoinler, Ethereum uygulamasında Bitcoin kullanma yöntemidir, böylece doğrudan Ethereum’un Defi sisteminde konuşlandırılabilir. WBTC, kullanıcılara bitcoinlere ilgi göstermenin faydalarını sağlayabilir.

Tahmin piyasaları

Tahmin piyasaları, teklif verme için pratik platformlardır. Belirgin gerçek dünyadaki olayların olası sonuçlarını seçimler olarak yorumlayan ve bilgileri bilinçli yatırım kararları vermek için kullanan tahmin ağlarıdır. Bu tahmin piyasalarına entegre DeFi, aynı işlevleri sunarken aracıları ortadan kaldırmayı hedefliyor..

Devamını Oku: 2021 için Herkesin Kabul Edeceği 7 Kripto Para Birimi Tahmini

Kripto Para Biriminde Merkezi Olmayan Finans ve DeFi Kullanımları:

1. Varlıkların yönetimi

Kripto para birimindeki DeFi, sizi ülkenizin devlet bankası yerine kripto para birimlerinizin yöneticisi yapar. MetaMask, Gnosis Safe ve Argent gibi kripto cüzdanları, kripto satın alma, satma ve taşımadan bilgisayarlı kaynaklarınıza ilgi duymaya kadar her şeyi yapmanız için merkezi olmayan uygulamalarla size etkili ve güvenli bir şekilde yardımcı olur..

DeFi alanında, bilgilerinizin sahibi sizsiniz: Örneğin MetaMask, parolalarınızı ve özel anahtarlarınızı gadget’ınızda yerel olarak şifrelenmiş formlarda depolar, böylece kayıtlarınıza ve bilgilerinize yalnızca siz yaklaşırsınız..

2. DAO’lar

DAO, merkezi olmayan otonom organizasyon anlamına gelir. Bu, blok zincirinde kodlanmış yönergelerde belirtildiği gibi, konsantre, düzenleyici bir öğeye olan gereksinimi ortadan kaldıran işbirliği yapan bir ağ. DeFi alanındaki Maker ve Compound gibi birkaç ana akım konvansiyon, taahhütleri toplamak, parasal faaliyetleri denetlemek ve yerel bölgeye ademi merkeziyetçi yönetim için DAO’ları göndermiştir..

3. Veri analizi

İşlem bilgilerinin ve organizasyon eyleminin olağanüstü şeffaflık oranlarının bir sonucu olarak, DeFi bilgi ifşa, inceleme ve problem çözme için özel odak noktaları sunar. Yeni DeFi uygulamalarının geliştirilmesi, müşterilerin DeFi sözleşmelerindeki varlıkları izlemesine, riskleri hesaplamasına ve getiri ve likiditeye genel bakışa yardımcı olan DeFi Pulse ve Codefi Data gibi çeşitli uygulamaların ve gösterge tablolarının iyileştirilmesini sağlamıştır..

4. Geliştirme ve kodlama araçları

DeFi protokollerinin amaçlarından biri, birleştirilebilirliği içerir; bu, bir çerçevenin çeşitli bölümlerinin şüphesiz ilişkilendirilebileceği ve birlikte çalışabileceği anlamına gelir. Koordineli DeFi uygulamalarının geniş çeşitliliğinden görüldüğü gibi, düzenlenebilir kod, yerel alanın diğerlerinin bir araya getirdiklerini genişletmeye devam ettiği çığır açan bir ağ etkisi yarattı. Birçoğu, DeFi iyileştirme döngüsünü legolarla çalışmakla karşılaştırır – daha sonra amansız bir şekilde iyi bilinen "para legoları." Truffle’ın mükemmel anlaşma kitaplıklarından Infura’nın API paketine ve Diligence’ın güvenlik cihazlarına kadar, Ethereum dahil popüler blockchain tasarımcılarının çoğu şu anda tam yığın araçları ve güvenlik kombinasyonlarıyla DeFi uygulamaları üretmeye ve dağıtmaya hazır..

5. Oyun

DeFi’nin birleştirilebilirliği, geliştiricilere birden çok boyutla entegre DeFi protokolleri oluşturma şansı yarattı. Blok zinciri tabanlı oyunlar, işlevsel ekonomileri ve yaratıcı modelleri nedeniyle merkezi olmayan finans için ana kullanım durumu haline geldi..

Örneğin, Pool Together, müşterilere DAI stablecoin’i depolayarak avans bilet satın alma yetkisi veren, talihsiz olmayan, denetlenen bir yatırım fonu piyangosudur, bu daha sonra birlikte havuzlanır ve gelir elde etmek için Bileşik para piyasası sözleşmesine borç verilir..

6. Kimlik

DeFi finansmanı, ek varlıkları olmayan bireyler için teminatlandırma ön koşullarını azaltabilir ve müşterilerin güvenilirliğini değerlendirmeye yardımcı olabilir. Web bağlantısı olan herkes, bilgilerinin ve kaynaklarının gözetim ve denetimini elinde tutarken DeFi uygulamalarına yaklaşabilir.

7. Tokenizasyon

Tokenizasyon, merkezi olmayan finansın temellerinden biridir ve DeFi’nin arkasındaki beyin olan blockchain teknolojisinin bir avantajıdır. Jetonlar organizasyonu besler ve çeşitli parasal beklentiler açar. Esasen, bir jeton, bir blok zincirinde yapılan, verilen ve denetlenen bilgisayarlı bir kaynaktır. Jetonların güvenli ve anında uyarlanabilir olması amaçlanmıştır ve bir kodla özelleştirilebilirler. Blockchain tabanlı belirteçler, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerin kripto para birimine erişmesi, değiş tokuş etmesi ve depolaması için güvenli ve gelişmiş bir seçenek olarak kabul edilir..

8. Kripto Piyasaları

DeFi uygulamaları, müşterilerin ürün ve yönetimlerin evrensel olarak ticaretini yapmasına izin veren çeşitli çevrimiçi ticaret merkezlerini desteklemektedir. Bağımsız kodlama konserlerinden gelişmiş koleksiyonlara ve sertifikalandırılabilir mücevher ve kıyafetlere kadar her şey bu pazarlarda satılıyor.

DeFi’de Kazanç ve Yatırımlar

Müşteriler yukarıda belirtildiği gibi, blockchain tabanlı kredi uygulamalarını kullanarak, "otomatik gelir" nakitlerini ilerleterek ve avanslardan gelir yaratarak. Örneğin, verim çiftçiliği yatırımlardan önemli ölçüde büyük ölçekli geri dönüş potansiyeline sahiptir, ancak daha yüksek risk oranları vardır. Müşterilerin, kripto kaynaklarına yapacak bir şeyler vermek için DeFi’nin borçlanma kısmını kullanıp ideal getirileri yaratacağını düşünür..

Bununla birlikte, DeFi faaliyette ve şöhrette 2020’ye kadar genişledikçe, çok sayıda DeFi uygulaması, örneğin YAM coin, olağanüstü bir şekilde başarısız oldu ve 60 milyon dolardan 0 dolara. Hotdog ve Pizza da dahil olmak üzere diğer DeFi projeleri benzer bir kaderle karşı karşıya kaldı ve çok sayıda spekülatör büyük miktarda para kaybetti.

DeFi’nin Geleceği

Giderek artan sayıda birey bu DeFi uygulamalarına çekilirken, bu ağların olası geleceğinin ne olduğunu söylemek zor. DeFi’nin geleceği, kendilerini değerli bulan insanlara ve nedenlerine bağlıdır. Birçoğu, farklı DeFi protokollerinin, parasal uygulamaları daha kapsamlı ve bu aşamalara alışılagelmiş olarak yaklaşmayan bireylere açık hale getirerek çok sayıda yeni müşteriyi çekebileceğine inanıyor..

Bu parasal yenilik, özellikle güvenlik veya uyarlanabilirlik açısından yeni, keşif amaçlı ve kullanışlıdır. Ethereum 2.0, çok yönlülük endişelerini şu şekilde bilinen bir fikir aracılığıyla halledebilir: parçalama, Gizli veri setini, tekil müşterilerin birlikte çalışması için daha makul olan daha mütevazı parçalara ayırma yöntemi.

EToro ile Kripto Para Birimlerine Yatırım Yapmaya Başlayın

eToro, dünyadaki en iyi sosyal ticaret platformudur. EToro, gelişmiş özellikleri ile kripto para birimlerine yatırım yapabileceğiniz doğru yerdir. Kripto ihtiyaçlarınız için en premium özellikleri almak için eToro’yu deneyin.

eToro – En İyi Kripto Para Birimi Platformu

eToro, yıllar boyunca Kripto endüstrisinde güvenilir olduklarını kanıtladı – onları denemenizi öneririz.

Sanal para birimleri oldukça değişkendir. Sermayeniz risk altında.

Daha fazla oku:

2021’de İşlem Yapmak İçin En İyi Kripto Para Birimleri Nelerdir??

2021 İçin 10 Kalın Bitcoin Fiyat Tahmini

Ethereum Fiyat Tahminleri 2021-2025

2021’de Yatırım Yapılması Gereken En İyi 9 Altcoin Nedir?

Anahtar noktaları

  • Finansal sistemlerin daha rahat olmasını sağlayan modern kripto değişim yöntemi artık DeFi veya merkezi olmayan finans..
  • DeFi’nin önemi, DefiPulse’a göre DeFi’de kilitlenen toplam değerin 25,15 milyar doların üzerinde olmasıyla anlaşılabilir..
  • Blockchain, kripto para birimlerinden DEX’e kadar DeFi dünyasının arkasındaki beyin olmaya devam ediyor.
  • DeFi, daha özel ve özelleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sağlayan akıllı sözleşmeler gibi özelliklere sahiptir..
  • Merkezi olmayan finansmanın özellikleri arasında DAO’lar, DEX’ler, tokenleştirme, ticaret, oyun ve varlıkların yönetimi yer alır..
  • DeFi’nin bazı temel avantajları arasında etkili program kodları, güvenli ve özel işlemler bulunur. Aynı zamanda daha yüksek şeffaflık oranları sağlar.
  • DeFi, küresel finans piyasasını her seferinde bir adım devralma potansiyeline sahiptir.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me