COVID-19 salgını şüphesiz 2020’de dünya ekonomisine zarar verdi. Federal Merkez Bankası normalden fazla dolar basmaya başladı ve arzı artırdı. Böylece doların değeri düştü, enflasyon yükseldi ve dünya ekonomisi güzel günler görmüyor.

Ancak COVID-19 salgını kripto para birimlerine zarar vermedi. Fiyatları Mart 2020’de düştü, ardından yıl sonunda yükseliş dönemine doğru yükseldi. Bunun nedeni, doların düşmesiyle birlikte yatırımcıların kripto para birimlerini enflasyona ve değer depolamaya karşı bir koruma olarak görmeleriydi. Dolayısıyla, COVID-19 salgını yalnızca kripto para birimlerine zarar vermekle kalmadı, aynı zamanda onların lehine de gitti..

BTC’nin yıl boyunca nasıl büyüdüğüne bir göz atın:

bitcoin grafiği

Nitekim 2020, kripto para birimleri için heyecan verici bir yıldı. İşte yaşananlar ve 2020, kripto para birimlerinin önümüzdeki yıllarda izleyeceği yönün belirleyicisi haline geldi..

2021 için 7 Kripto Tahminleri:

1. 2020 – Fiat’ın güvenilirliğini kaybettiği yıl

COVID-19 salgınının başlangıcından itibaren altın, hisse senetleri ve Bitcoin piyasası değer olarak yaklaşık% 30 düştü. Ancak, güçlü bir şekilde geri dönen Bitcoin’den farklı olarak altın ve hisse senetleri toparlanamadı..

Kaynak: Capital.com

COVID-19 salgını yatırımcılar arasında paniğe neden oldu ve varlıklarını toplu halde satmaya başladılar. Ayrıca sahip oldukları kripto para birimlerini sattılar, bu da bize kripto para sahibi olduklarını ve geleneksel finansal varlıkların yanı sıra kripto para birimleri kullandıklarını anlamamızı sağladı..

Kaynak: Mining.com

Herkes COVID-19 salgınının hızla ortadan kalkacağını düşündüğünde, bu şekilde olmadı. Beklenenden daha uzun süreceği ve ekonomiye daha da büyük zarar vereceği anlaşıldığında, ABD hükümeti ekonomiye bir "infüzyon" 2008’inkine benzer, o zamanki mali kriz sırasında. 2020’de ABD ekonomisine 9 trilyon dolar eklendi. Aynı zamanda bu miktar, Amerika’nın bir ulus olarak varlığından bu yana yaratılan toplam doların% 22’sini temsil etmektedir..

Kaynak: https://fred.stlouisfed.org/series/M1

Doların basılması, ekonomik kriz sorununa yeterli bir çözüm olarak görüldü. Yine de, iktisatçılar bu yöntemin ekonomiye getirebileceği uzun vadeli sonuçları düşünmemiş gibi görünüyor. Enflasyon sorununun ortaya çıkmasıyla birlikte, yatırımcılar şimdiden başka alternatifler aramaya başladılar..

Bu tam da diğer varlıklara rağmen fiyatı yükselmeye başlayan Bitcoin’in anıdır..

Karantina ve sokağa çıkma yasakları getiren COVID-19 salgını ile seçimler yaklaşıyordu. Seçimler genellikle hisse senedi piyasası ve altın üzerinde genellikle olumsuz bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla bu durumda bile hisse senedi ve altının fiyatı yeniden düşmeye başladı. Herkes Bitcoin’de de aynı şeyin olmasını bekliyordu. Ama tahmin et ne oldu? Hiç yaşanmadı. Bitcoin sadece yükseldi.

Hisse senedi piyasası ve altın artık yatırımcılar tarafından seçenek olarak görülmediğinden Bitcoin, potansiyelini gördükleri için en sevdikleri varlık haline geldi..

Bitcoin’in yatırımcılar arasında yatırım yapmak için halihazırda tercih edilen varlık olarak görülmesinin yanı sıra, Paypal’ın 21 Ekim’de dijital para birimlerini platformlarında almaya, satmaya ve tutmaya izin verdiği göz önüne alındığında, her şey onun lehine gidiyordu.

Paypal’ın kripto para birimlerini platformuna entegre ettiği haberi heyecan yarattı ve Bitcoin fiyatını yükseltti. Bu olayı, kripto dünyasına katılacak daha fazla yatırımcı takip edecek..

Bitcoin fiyatını etkileyen bu dış faktörlerin yanı sıra iç faktörler de ön plana çıktı. Bitcoin halving, Mayıs 2020’de gerçekleşti ve tarihsel olarak Bitcoin fiyatı yarıya indirildikten sonra arttı. Bu yıl aynı şey oldu.

Temmuz 2016’da yarılanma meydana geldiğinde Bitcoin fiyatı 600 dolardı. 17 ay sonra Aralık 2017’de 20.000 $ ‘a ulaştı..

Mayıs 2020’de Bitcoin halving gerçekleştiğinde fiyatı 8.700 dolardı. Altı ay içinde% 78’lik bir artışla 15.500 dolara yükseldi. Ardından 8 Ocak 2021’de 41.941 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı..

Ayrıca, 2020’de, Merkezi Olmayan Finans (DeFi), Ethereum’un blok zincirinin zirvede olması ve giderek daha fazla benimsenmesi ile yükselişe geçti..

Kripto para birimleri kitlesel olarak benimsenmeye 2020’den daha yakın olmamıştı. Gerçekten de 2020, kripto alanı için heyecan vericiydi. İşlerin gidişatına bağlı olarak kripto meraklıları, 2021’in kripto para birimleri için de ilginç olacağına inanıyor. Bakalım 2021’de kripto para birimlerinde ne olması bekleniyor?.

2. Bitcoin uluslararası bir ödeme para birimi olmaya doğru

Kripto para birimleri, Millenials tarafından tercih edilen ödeme yöntemidir. Ve Paypal bunu yapmalarını sağlayacak.

Paypal, yukarıda da belirtildiği gibi, kullanıcıların kripto para satın almalarına olanak tanır. Platform ayrıca, platformun sahip olduğu 26 milyon tüccarın kripto para birimleriyle satın aldıkları ürünler için ücret ödemeden ödeme yapmalarını sağlayacak..

Platform, kripto bakiyelerini fiat’a çevirmelerine izin vereceği için kullanıcılar bunu yapabilecekler. Paypal’ın 340 milyon kullanıcısı olduğunu ve kendi başına bize kripto para birimlerindeki etkisinin ne olduğunu anlattığını belirtmekte fayda var..

3. Kurumsal talep arttı – Aşının Bitcoin üzerinde neredeyse hiç etkisi olmadı

COVID-19 aşısının 2021’deki kripto boğa koşusunu etkileme olasılığı var mı? Bununla birlikte, aşının stok üzerinde daha büyük bir etkisi olabilir. İnsanlar almaya başladığında hisse senetlerinin değeri artacak.

Bununla birlikte, kripto para birimlerinin bağımsız olduğu ve geleneksel finansal varlıklar üzerinde etkisi olabilecek çeşitli faktörlerden ağır bir şekilde etkilenmediği göz önüne alındığında, aşılamanın Bitcoin fiyatını önemli ölçüde etkilemesi beklenmemektedir..

Ayrıca aşının pandemiyi durdurmada başarılı olamayabileceği ve dolayısıyla ekonomik krizin devam edebileceği unutulmamalıdır..

Dolayısıyla, büyük olasılıkla, yatırımcılar Bitcoin’i enflasyona ve değer deposuna karşı bir koruma olarak görmeye devam edecekler. Yatırım yapmaya devam edebilirler ve Mayıs ayında Bitcoin yarıya indiğinde arz yarıda kesildiği için, burada ekonomideki temel kuralları uygulayabiliriz. "talep arttığında ve arz azaldığında fiyat yükselir". Dolayısıyla 2021’de fiyat açısından Bitcoin’i yeni rekorlara doğru görebiliriz..

Dahası, kurumsal yatırımcılar, kripto para birimlerine yatırım yapmak için muazzam bir ilgi gösterdiklerinden Bitcoin fiyatını artırdılar..

Microstrategy, Bitcoin’e 1,3 milyar dolar yatırım yapmaya karar verdi; Ruffer Investment 744 milyon $ yatırım yaptı; Square 50 milyon dolar yatırım yaptı; Stone Ridge, 115 milyon dolar ve Massachusetts Mutual, Bitcoin’e 100 milyon dolar yatırım yaptı. Bunlar 2020 yılında büyük kurumsal yatırımcılar tarafından yapılan en önemli yatırımlardan bazıları. Tüm bu yatırımlarla kripto para birimlerinin otoritesi ve değeri büyümeye başladı..

Ayrıca Grayscale Fidelity Investments, Ark Investment Management ve diğer fonlar 2020’de portföylerine kripto para ekledi. bildiri, Grayscale, 2020’de Grayscale Bitcoin Trust’ın 1.8 milyar dolardan 17.5 milyar dolara çıkarak dünyadaki en hızlı büyüyen yatırım ürünleri arasında olduğunu iddia ediyor. Bu, kripto para birimleri tarihinde daha önce hiç karşılaşılmamış bir gerçek ve bir başka istatistiktir ve 2020’de yaşadıkları büyümenin açık bir göstergesidir..

Ayrıca, JP Morgan, Gemini ve Coinbase bankacılığına başladı. Ayrıca Visa ve Mastercard, kripto para şirketlerine hizmet vermeye başladı ve Fidelity yeni bir Bitcoin endeks fonu başlattı.

Nasdaq kurumsal yatırımcıların yalnızca Aralık 2021’in ilk haftasında kripto fonlarına 439 milyon dolar pompaladığını bildirdi. CoinShares verilerine göre – dijital varlık yatırım şirketi bu, rekordan sonra kripto piyasasına ikinci en büyük haftalık hazır nakit girişi oldu üç hafta önce yapılan 468 milyon dolarlık yüksek giriş.

4. Bitcoin, enflasyona karşı bir koruma görevi gördüğü için altını yenebilir

Grayscale Bitcoin Trust’taki (GBTC) yatırım girişi, nispeten değişmeden kalan Gold ETF’ye yapılan yatırımla karşılaştırıldığında Ekim ayında önemli ölçüde arttı..

Kaynak: Michael Sonnenshein

JP Morgan Chase geçtiğimiz günlerde Gold’un acı çekmek çünkü yatırımcılar Bitcoin’i enflasyona karşı bir koruma olarak tercih ediyor ve varlıklarını ona kaydırıyorlar. Daha fazlası için JP Morgan, bu eğilimin 2021’de de devam edeceğini söylüyor..

Kripto para birimleri için yükseliş eğilimi gösteren JP Morgan’ın notuna göre, altın bir "yapısal akışlı karşıdan esen rüzgar" yatırımcılar sadakati ve parayı Bitcoin’e kaydırdıkça.

5. Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesi, DeFi ve kripto gelişimi için çok önemli bir noktaya işaret ediyor

Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesi, kripto meraklıları arasında çok beklenen bir olaydı. Ethereum 2.0’ı başlatmanın amacı ölçeklenebilirliği ve güvenliği artırmaktı. Ethereum 2.0 ile, Ethereum 2.0, DeFi sektöründe daha fazla gelişme için uygun koşullar yarattığı için daha fazla yatırımcı çekilebileceğinden işler farklı olacaktır..

Kripto para birimi endüstrisi gelişiyor ve çeşitli şirketler Ethereum’un blok zincirini benimsedi. Örneğin, Microsoft oyun telif ücretleri için Ethereum’un blok zincirini benimsedi ve bu büyük bir adımdı..

Ethereum 2.0, Proof of Stake (PoS) modelini kullanır, bu da pasif gelir söz konusu olduğunda onu daha uygun hale getirir. Örneğin, en az 32 ETH’ye sahip olan sahipleri, ödülleri stake etme seçeneğine sahip olacak. Jetonlar uzun süre internette kalacak ve sahipler, geleneksel finansal sistemdeki bir bankaya para yatırmak gibi ödüllerden az ya da çok yararlanacaklar..

Dalmaya Hazır Kripto Pazarı?

6. Kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisi genişledikçe düzenleyiciler daha katı olabilir

Kripto para birimleri hızlı bir şekilde büyüdükçe, elbette boşta durmayan düzenleyicilerin dikkatini çekti. KYC gibi bazı kurallar çoktan yayınlanmaya başlandı. & Tüm AB ve ABD merkezli kripto borsaları için AML politikaları ve Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren işletmeler için FCA kaydı.

Son zamanlarda, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC yüklü Ripple ve iki yönetici 1.3 milyar dolarlık kayıtsız menkul kıymet teklifini yürüttü. Kripto para birimleri genellikle kara borsalarla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle düzenleyiciler onlara özel ilgi göstermeye başladılar.

Ayrıca, yakın zamanda Birleşik Krallık’taki The Financial Conduct Authority (FCA) uyardı yatırımcıların kripto para birimlerine yatırım yaparken dikkatli olmaları, çünkü onlara göre "dolandırıcılık".

Dahası, kripto para birimlerindeki DeFi sektörü düzenlenmemiş durumda. Yatırımcıların kendilerini güvensiz hissettikleri için bu sektöre yatırım yapma konusunda isteksiz olmalarının nedenlerinden biri de budur. Yatırımcılar için düzenlemeler güvenlik anlamına gelir. Bu nedenle, şeffaf bir sistem ve bir yatırım kılavuzu veya bir yatırım kılavuzu olarak hizmet verecek bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için düzenleyicilerle konuşmamız gerekir. "kapı anahtarı" büyük oyuncular için.

DeFi düzenlenmemiş olsa da, daha merkezi borsalar yasa dışı faaliyetleri önlemek için KYC ve AML politikaları uyguladığından, faaliyete devam etmek için tek seçenek merkezi olmayan borsalardır. DeFi projelerinde büyük miktarda kirli para vardır. Bu nedenle, birçok kullanıcı merkezi borsalara para aktarırken sorunlarla karşılaşma riskiyle karşı karşıyadır..

Bu nedenle, DeFi sektörü düzenlenmedikçe, büyük yatırımcıların olması olası değildir. Ancak DeFi sektörünü düzenlemek için iki kamp var: onu destekleyenler ve desteklemeyenler. Bununla birlikte, 2021, DeFi sektörünün düzenlenmesi söz konusu olduğunda büyük olasılıkla belirleyici olacak.

Devamını Oku: Cryptocurrency Pazarına Genel Bir Bakış – 2021’de Ne Beklemeli??

7. Merkez bankaları, tokenlerini piyasaya sürmeye başlayarak kripto ile daha fazla ilgilenebilir

Kripto para birimi endüstrisinin önemli ölçüde büyümesiyle, hükümetlerin ve bankaların istikrarlı paralarını çıkararak trende katılmaktan başka seçenekleri yok gibi görünüyor..

Bu bağlamda alınabilecek bir örnek Çin dijital yuanıdır. Yuan gibi ulusal belirteçlerin benimsenmesi, ekonomideki para akışlarının izlenmesine yardımcı olacak ve terörün finansmanı ve kara para aklama dahil olmak üzere yasa dışı faaliyetleri engelleyecektir..

Ulusal dijital belirteçlerin en önemli faydaları, daha iyi finansal katılım ve daha hızlı sınır ötesi ödemeler olacaktır..

Son olarak 2020, sektörde birçok şeyin yaşandığı kripto para birimleri için gerçekten ilginç bir yıl oldu. Ancak 2021’in de daha az heyecan verici olması beklenmiyor.

eToro – En İyi Kripto Para Birimi Platformu

eToro, kripto para birimlerine yatırım yapma sürecini kolaylaştıran akıllı bir platformdur. Platform, kullanıcıya şık ve kullanıcı dostu bir arayüz sağlayan çok çeşitli kripto para birimleri sağlar..

eToro, yıllar boyunca Kripto endüstrisinde güvenilir olduklarını kanıtladı – onları denemenizi öneririz.

Sanal para birimleri oldukça değişkendir. Sermayeniz risk altında.

Anahtar noktaları

  • Ekonomideki COVID-19 salgın zararları nedeniyle, Federal Rezerv Bankası normalden daha fazla dolar basmaya başladı ve arzı artırdı. Böylece doların değeri düştü, enflasyon yükseldi ve yatırımcılar Bitcoin’e güveniyor.
  • COVID-19 salgınının başlangıcından itibaren altın, hisse senetleri ve Bitcoin piyasası değer olarak yaklaşık% 30 düştü. Ancak, güçlü bir şekilde geri dönen Bitcoin’den farklı olarak altın ve hisse senetleri toparlanamadı..
  • 2020’de ABD ekonomisine 9 trilyon dolar eklendi. Aynı zamanda bu miktar, Amerika’nın ulus olarak varlığından bu yana yaratılan toplam doların% 22’sini temsil ediyor..
  • 21 Ekim’de Paypal, platformlarında dijital para birimlerinin satın alınmasına, satılmasına ve tutulmasına izin vermeye karar verdi. Bu olayı, kripto dünyasına katılacak daha fazla yatırımcı takip edecek..
  • Mayıs 2020’de Bitcoin halving gerçekleştiğinde fiyatı 8.700 dolardı. Altı ay içinde% 78’lik bir artışla 15.500 dolara yükseldi. Ardından 8 Ocak 2021’de 41.941 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı..
  • Paypal, kullanıcıların kripto para satın almalarına olanak tanır. Platform ayrıca, platformun sahip olduğu 26 milyon tüccarın kripto para birimleriyle satın aldıkları ürünler için ücret ödemeden ödeme yapmalarına olanak tanıyacak..
  • Kripto para birimlerinin bağımsız olduğu ve geleneksel finansal varlıklar üzerinde etkisi olabilecek çeşitli faktörlerden ağır bir şekilde etkilenmediği göz önüne alındığında, aşılamanın Bitcoin fiyatını önemli ölçüde etkilemesi beklenmemektedir..
  • Microstrategy, 2020’de Bitcoin’e 1,3 milyar dolar yatırım yapmaya karar verdi; Ruffer Investment 744 milyon $ yatırım yaptı; Square 50 milyon dolar yatırım yaptı; Stone Ridge, 115 milyon dolar ve Massachusetts Mutual, Bitcoin’e 100 milyon dolar yatırım yaptı.
  • Grayscale, 2020’de Grayscale Bitcoin Trust’ın 1,8 milyar dolardan 17,5 milyar dolara çıkarak küresel olarak en hızlı büyüyen yatırım ürünleri arasında olduğunu iddia ediyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me