Sahne:

Bir kripto para birimi yolculuğuna çıkmak üzeresiniz ve ilk dijital teklifinizi satın almak istiyorsunuz.

Araştırma yaptınız ve hangi jetonların hayal gücünüzü güçlendirdiğini öğrendiniz ve hangisine karar verdiniz. Artık satın almaya hazırsınız.

Senin olmaman dışında. Henüz değil.

Ne alacağına karar vermiş olabilirsin ama nasıl ve nereden alacağına henüz karar vermemişsin.

Nasıl ve nerede tek bir pakette toparlanır: kripto para borsaları.

Kripto para borsası nedir?

Kripto para borsaları, kripto para biriminin menkul kıymetler borsası versiyonu gibidir; alıcılara ve satıcılara, cari piyasa fiyatlarına dayalı olarak değerlenen farklı varlıkların ticaretini yapabilecekleri bir platform sunulur. Tipik olarak, borsalar geleneksel fiattan kriptoya işlemler sunmanın yanı sıra kriptodan kriptoya ticaretler sunar. Örneğin, Güney Afrika merkezli borsada Coindirect, bir müşteri Güney Afrika Randı veya Euro ile Bitcoin satın alabilir veya Bitcoin’lerini Ripple’ın XRP’si ile takas edebilir.

Değişim türleri nelerdir?

Üç tür kripto para birimi değişimi vardır:

Ticaret Platformları: Alıcıları ve satıcıları birbirine bağlayan platformlar.

Komisyoncu: Broker tarafından belirlenen bir fiyata kripto para birimleri satan platformlar. Bunlar, Forex ile ilgilenen hizmet sağlayıcılara benzer şekilde davranır.

Doğrudan Ticaret: Doğrudan eşler arası ticaret sunan platformlar. Bu, kullanıcıların dünya genelinde para birimlerini değiştirmesine ve satıcı ile alıcının bir fiyat üzerinde uzlaşmasına olanak tanır..

Kripto para borsaları için gereksinimler nelerdir?

Var olmasına ve çalışmasına izin verilmesi için, bir kripto para borsasının ülke yasalarına uyması gerekir. Bu yasalar ülkeden ülkeye farklılık gösterir ancak genellikle müşterinin korunmasına ilişkin düzenlemelere uyar..

Çoğu ülkede bunlardan ikisi önemlidir:

 • Kara para aklamayı önleme (AML) yasaları; ve
 • Müşterinizin (KYC) yasalarını öğrenin.

AML yasaları, parayla ilgili herhangi bir yasa dışı faaliyetin meşru olarak karşımıza çıkmasını önlemek için mevcuttur. KYC yasaları, takas gibi bir platformun kiminle uğraştıklarını bilmesini sağlamaktır; mevcut müşterileri, işi ve bir ticari işlemin bütünlüğünü korumak. Bu biraz kredi puanına sahip olmaya benziyor – bu sayede bankalar güvenilirlik oluşturdukları için bir bireye güveniyorlar..

Bunu düzenlemek için, çoğu borsa, tüccarlardan ve kullanıcılardan hesaplarını platformdaki kendi kişisel banka hesaplarına bağlamalarını ister. İlk olarak, bu, itibari paranın gönderilip alınabileceği bir yer oluşturmaya yardımcı olur. İkincisi, bir kişinin kimliğini ve güvenilirliğini doğrulamaya yardımcı olur.

Merkezi olmayan bir kripto para birimi değişimi nedir?

İki tür kripto para birimi değişimi vardır: Geleneksel borsalar ve merkezi olmayan borsalar.

Merkezi olmayan bir borsa, herhangi bir merkezi yönetim figürü olmadan çalışmayı amaçlamaktadır. Bu, platformun herhangi bir varlık, bilgi veya veriyi tutmayan ancak kullanıcılar arasında işlem yapılmasına izin veren bir blok zincirinde çalıştırıldığı anlamına gelir. Akıllı sözleşmeler kullanarak, merkezi olmayan bir borsa, kullanıcılar arasında ticaret yapma fırsatı sunan bir varlığı temsil eden “vekil belirteçler” adı verilen bir şey üretir..

En büyük kripto para birimi borsaları nelerdir?

Yazma sırasında, piyasa değeri açısından en büyük kripto para birimi borsaları CoinMarketCap aşağıdaki gibidir:

 1. LBank
 2. Binance
 3. Bit-Z
 4. BW
 5. OKEx

Platform tarafından sunulan en çok pazarın bulunduğu kripto para birimi borsaları CoinMarketCap aşağıdaki gibidir:

 1. HitBTC
 2. YoBit
 3. Binance
 4. Huobi Global
 5. KuCoin

Saklama hizmeti nedir?

Bir kripto para borsası ile ilgili olarak velayet meseleleri gelir. Bu, bir platformun bir müşterinin özel anahtarları veya işlem geçmişi gibi bilgilerinin blok zinciri yerine bir bilanço aracılığıyla tutulmasını ifade eder..

Saklama hizmeti, bir tüccara hızlı ve ucuz bir hizmet sağlar, ancak şeffaflık pahasına gelir.

Gözetim dışı hizmet nedir??

Buna karşılık, gözetim dışı bir hizmet, kullanıcıların kendi platformlarında bir hesap oluşturmasını gerektirmeyen bir ticaret platformu tarafından sunulabilir. Ayrıca bir bilançoda bir tüccarın kripto para birimini tutmaz. Bu, anonimliğin yanı sıra ek bir güvenlik katmanı olduğu anlamına gelir. Bu hizmetler, işlemlerin otomatik olarak gerçekleşmesine izin verir.

Değişimde ne ararım?

Bir borsa seçerken bir kontrol listesi oluşturmanız gerekiyorsa, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç husus vardır:

 • Güvenilirlik: Borsa, güvenilir olduğunu gösterebilmelidir
 • Ücretler ve ödeme: Tüm borsaların farklı ücretleri vardır ve ücretler açısından neye kaydolduğunuzu bildiğinizden emin olmanız gerekir. Ayrıca, değişimin hangi ödeme yöntemlerini sunduğunu bildiğinizden emin olun. Bu, yerel banka, kredi kartı veya Paypal gibi yöntemler olabilir.
 • Kısıtlamalar ve düzenlemeler: Bazı ülkeler kripto para birimine dostça yaklaşırken, diğerleri değildir. Bir borsa seçmeden önce, ülkenizin hükümetine uygun olduğundan emin olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me