הוויכוח המתמיד שראינו בעולם הקריפטו היה Hashgraph לעומת Blockchain, אך כדי לצלול באמת להשוואה זו, עלינו להבין מה הן Blockchain ו- Hashgraph הן.

Blockchain היא טכנולוגיה מהפכנית שאמורה לשבש כמעט כל ענף הכרוך באמון. זה פופולרי על ידי מקרה השימוש המצליח הראשון שלו, bitcoin, והרחיב מאוד את יכולותיו כאשר זכה לתמיכה בשפות סקריפטים באמצעות שחרורו של Ethereum..

זה מסמן את תחילתו של פיצוץ של מקרי שימוש שונים בטכנולוגיית Blockchain מהמגזר הפיננסי, לוגיסטיקה, זהות ואפילו ממשל. עם זאת, למרות היצעיה החדשניים והיתרונות הרבים שלה, היא לא הצליחה להשיג אימוץ מיינסטרים בעיקר בגלל המגבלה הטכנולוגית שלה.

רבים מ- Blockchains שיש לנו היום פשוט לא מתרחבים מספיק בכדי להתאים את כמות העסקאות הדרושה לאימוץ המוני. זאת מכיוון שהשגת מדרגיות בסביבה מבוזרת היא מאמץ מאתגר מאוד.

מפתחי ביטקוין חיפשו דרכים כיצד להשיג זאת כבר יותר מעשור אך לא הצליחו לעשות זאת. ניתן לומר את אותו הדבר עם אתריום, החולק את אותו מנגנון קונצנזוס. אולי הטכנולוגיה המגבילה היא הבלוקצ’יין עצמה, ומפתחים צריכים לחפש אלטרנטיבה של בלוקצ’יין, טכנולוגיה “חסרת בלוקים” כמו Hashgraph.

בשל הפופולריות של הביטקוין והשימוש הרופף במונח BLOCKCHAIN, שיווינו את Blockchain לכל טכנולוגיית ספר החשבונות המבוזרת (DLT). ישנם, למעשה, סוגים אחרים של DLT שניתן לתאר כחסימות חסימות חסימות מהסיבה הפשוטה שהם לא משתמשים בבלוקים..

אחד כזה DLT הוא hashgraph, שהוא גרף אצטלי מכוון (DAG) מסוג DLT. על פי תומכי ההאגרף, זה טוב יותר מבלוקצ’יין לא רק מבחינת מדרגיות אלא גם מבחינת עלות. Hashgraph לעומת Blockchain, מה עדיף? בוא נגלה.

האשגרף לעומת בלוקצ'יין

מה זה האשגרף?

האשגרף תואר כחלופת בלוקצ’יין בת קיימא; אין לו אותה מגבלת מדרגיות של Blockchain ויש לו יעילות גבוהה יותר באנרגיה. היתרון העיקרי שלו נובע מעצם עיצובו של ה- DLT.

במקום להשתמש בלוקים, Hashgraphs פועלים על בסיס צמתים ו- hashes. צמתים מבצעים עסקאות זה עם זה, ואילו חשיפות משמשות הוכחה לעסקאות אלה. הוא משתמש בסובלנות תקלות ביזנטית אסינכרונית (aBFT) או ‘רכילות על פרוטוקול הרכילות’ והצבעה וירטואלית כדי להשיג הסכמה.

מה זה בלוקצ’יין?

לעומת זאת, בלוקצ’יין משתמשת בשרשרת בלוקים כדי להקליט עסקאות ברשת שלה. חסימות אלה נוצרות כאשר מגיעים להסכמה תוך שימוש בסוגים השונים של מנגנוני הקונצנזוס ברשתות השונות השונות.

דוגמה מצוינת לרשת בלוקצ’יין היא Ethereum, המשתמשת כיום בפרוטוקול קונצנזוס Proof-of-Work (PoW). זה כרוך בכרייה קריפטוגרפית באמצעות סדרה של חישובים מתמטיים מורכבים כדי לקבוע מי יורשה לכתוב את החסימה הבאה ולקבל תגמול בכך..

השוואה ישירה בין Hashgraph לעומת Blockchain

HashgraphBlockchain
האשגרף בלוקצ’יין
מדרגיות: Beats Blockchain כמעט בכל היבט מדרגיות: חסר את התכונות בעלות האשגרף
ביזור וביטחון: חסר את מבחן הזמן ואמצעי האבטחה שאושרו. ביזור וביטחון: היה מקוון כבר שנים ובדק את האבטחה שלו בעבר.
מטבע מוצפן: פונקציות ותכונות נהדרות מטבע מוצפן: פונקציות ותכונות נהדרות
כלי פיתוח: המון אפליקציות יוצאות כל הזמן כלי פיתוח: המון אפליקציות יוצאות כל הזמן
יישומים ושותפויות מבוזרים: די חדש בעולם הקריפטו וחסר אפליקציות מבוזרות כמו Blockchain יישומים ושותפויות מבוזרים: הרבה אפליקציות מבוזרות מוכנות לשימוש.
למד עוד למד עוד

מפרק את זה

זיהינו 8 קטגוריות להשוואה בין שתי טכנולוגיות החשבונות המבוזרים. אלה הם מדרגיות, ביזור, אבטחה, קריפטו, חוזים חכמים, כלי פיתוח, dApps ושותפויות.

הפסקאות הבאות יסבירו כל קטגוריה וישוו בין שתי ה- DLT. בסוף כל קטע אנו בוחרים איזו בין שני הזכיות. אנו יכולים גם לשקול קטע בהגרלה כאשר אין מנצח ברור בקטגוריה זו.

מדרגיות

מבחינת מדרגיות, אין ספק שהאגרגרף מכה את הבלוקצ’יין כלפי מטה. עסקאות בלוקצ’יין נרשמות באופן כרונולוגי, מה שאומר שלא ניתן להפעיל עסקאות חדשות בזמן שעסקאות קודמות לא סופו או אושרו.

זה משמש כצוואר בקבוק מרכזי עבור רשתות חסימות. לעומת זאת, האשגרפים תומכים בעסקאות מקבילות. המשמעות היא שניתן לעבד מספר עסקאות בו זמנית. האשגרף טוענת כי היא יכולה לעבד 250,000 עסקאות + לשנייה (TPS) על ידי עיבוד מקביל.

רשתות חסימות כמו Ethereum מסוגלות לבצע רק כ- 25 TPS, כאשר כמה רשתות חסימות מהדור החדש דוחפות 4,000 TPS כמו EOS. אמנם ישנם מספר פרויקטים של בלוקצ’יין שקשורים למציאת פתרונות לשינוי קנה המידה האופקי (עיבוד מקביל), אך איש מהם לא הגיע ל- 250K TPS.

אתריום תשיק בקרוב את האיטרציה הבאה של הרשת שלה המכונה Ethereum 2.0, אשר על פי השמועות היא מסוגלת להשיג 25,000 TPS. EOS משחררת גם פרוטוקול מעודכן בשם EOS 2.0, שטוען שהוא מהיר פי 4 -16 מגרסתו הנוכחית. עם זאת, למרות השיפורים הללו, הוא עדיין מחוויר בהשוואה למה שיש להאגרף להציע.

הזוכה: האשגרף

מדרגיות חכם Hashgraph זוכה בסיבוב זה מכיוון שהוא מציע פלטפורמה מדרגי יותר בהשוואה ל- Blockchains שעדיין לא פיתחה פתרונות שיכולים להציע אותה רמת ביצועים.

ביזור וביטחון

ביזור וביטחון הם אולי המאפיינים החשובים ביותר של כל טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת. מבחינת שני המאפיינים הללו, שום דבר לא יכול לנצח את בלוקצ’יין. ה- Blockchain המהותי, למרות הפונקציונליות המוגבלת שלו, הוא Blockchain של bitcoin, המשתמש במנגנון הקונצנזוס של PoW.

זה נחשב באופן נרחב כסטנדרט לביזור וביטחון. לאורך מחזור חייו הוא מעולם לא התפשר או לא פגע. הגרוע ביותר שקרה לה עד כה הוא עומס ברשת, שגרם לעיכובים בעסקאות ולעמלות עסקה נפוחות.

לעומת זאת, ל- Hashgraphs יש את מנגנון הביזור שלו, עליו דנו קודם לכן בצורה של aBFT עם הצבעה וירטואלית. מדובר במנגנוני אבטחה וקונצנזוס חדשים יחסית שטרם עברו את מבחן הזמן, בניגוד לבלוקצ’יין. אם מסתכלים על זווית קריטית אחרת, Hashgraphs אינו קוד פתוח.

זוהי טכנולוגיה מוגנת פטנט הנמצאת בבעלות חברת Swirlds, חברה שנוצרה על ידי לימון ביירד, יוצר האשגרף. מכוח זה אנו יכולים לומר כי ל- Hashgraph דרגת ביזור נמוכה יותר מבחינה זו ולא הוכיחה מספיק הוכחה לכך שהיא יכולה להימשך במבחן הזמן..

הזוכה: בלוקצ’יין

במהלך קיומה של עשור, Blockchain הוכיחה את עצמה כטכנולוגיה יעילה שהיא מאובטחת ומבוזרת, שהיא הצעת הערך העיקרית של הטכנולוגיה. האשגרף טרם הוכיחה את עצמה, והטכנולוגיה הפטנטית שלה מטילה ספק בהשפעה המשמעותית של בעלי הפטנטים על הטכנולוגיה. אבטחה קשורה ישירות לביזור, ומכיוון שבלוקצ’יין מבוזרת יותר, זה מקצה את האשגרף.

hashgraph לעומת blockchain

מטבעות קריפטו וחוזים חכמים

פלטפורמת Hedera Hashgraph משתמשת במטבע הצפנה של Hashgraph בשם Hbar. הוא משמש כאסימון השירות העיקרי של טכנולוגיית ספר החשבונות המבוזר. Hbar מהיר ומציע דמי רשת נמוכים, מה שהופך אותו לאידיאלי עבור תשלומי מיקרו, במיוחד במודלים שונים של מיקרו מונטיזציה מקוונים. Hbar משמש גם לתגמול מפעילי צומת ברשת שלו.

לעומת זאת, בלוקצ’יין מציעה את אסימוני השירות שלה הממנפים את רשתות הבלוק השונות בענף. על מפתחי הפרויקטים השונים לקבוע את מקרי השימוש השונים של האסימון המקורי שלהם, אשר יכולים לנוע בין אמצעי חילופי, זכות הצבעה או אסימון ממשל..

בנוסף לכך, שני ה- DLT מציעים חוזים חכמים, המרחיבים את הפונקציונליות של כל אחד משני ה- DLT. אמנם לא כל החסימות מציעות חוזים חכמים, אך רבות מהחסימות החדשות יותר הן פלטפורמות בהן מיושם החוזים החכמים. רוב החוזים החכמים אינם ניתנים לשינוי, כלומר לא יכולים להיות שדרוגים של שינויים שניתן לבצע בהם.

הדרך היחידה להציג שינויים או עדכונים היא על ידי ביצוע חדש לגמרי. עם זאת, האסגרף מציג מנגנון אופציונלי המאפשר “בוררות מחייבת”. מה שאומר שניתן להציג שינויים בחוזה החכם שלה במידת הצורך אם כמה צדדים מסכימים.

הזוכה: צייר

במונחים של מטבעות קריפטוגרפיים ויכולות חוזים חכמות, אנו מאמינים שמדובר בתיקו שכן גם ה- hashgraph וגם Blockchain מציעים את אותה פונקציונליות ותכונות. Hashgraph מציע “בוררות מחייבת” לבצע שדרוגים, תיקונים או ביטולים בחוזים חכמים, בעוד שזה מאפיין חדשני; ישנם פרויקטים של בלוקצ’יין המפתחים תכונות דומות.

כלי פיתוח

כדי לעזור למפתחים לבנות על ה- DLT שלה, שחררה Hedera Hashgraph ערכת פיתוח תוכנת Java קוד פתוח (SDK) המציעה שלושה שירותים המוצעים בפלטפורמה שלה, הכוללים מטבעות קריפטוגרפיים, אחסון קבצים וחוזים חכמים. ה- SDK של Hashgraph מכיל דוגמאות לשלושת השירותים המוצעים, הניתנים לשינוי בקלות כדי להפעיל יישום בקלות.

יתר על כן, הוא מספק מבוא יעיל של ה- API של Hashgraph, כמו גם את כל הכלים הדרושים ליצירת מקשים פרטיים וציבוריים וכדי לחתום על עסקאות בצורה דיגיטלית. זאת בנוסף ליכולתה להריץ חוזים חכמים שנכתבו ב- Solidity, המאפשרים הגירה חלקה עבור Dapps Eth.

הכללת Hashgraph לתמיכה ב- Solidity היא הכרה והכרה בכך שרוב היישומים המבוזרים (dapps) הרלוונטיים והפרופיליים נמצאים בפלטפורמת החוזים החכמים של Ethereum, שהיא DLT מבוססת בלוקצ’יין..

אמנם ל- Hashgraph יכול להיות יתרון ניכר בהרחבה לעומת DLTs מבוססי בלוקצ’יין, אך ישנם פרויקטים רבים בתעשייה שבודקים קנה מידה אופקי (עיבוד מקביל) באמצעות טכניקות התנתקות שונות. כמו כן, בלוקצ’יין יכול להשתמש במנגנון ההסכמה הוכחה של המימוש בכדי לבטל את האלגוריתם של הוכחת עבודה יקר ולכאורה בזבזני..

הזוכה: צייר

מפתחים הם דם החיים של כל טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת. הם אלה שמייצרים יישומים מבוזרים שונים (dapps). עם זאת נאמר, הן Hashgraph והן Blockchain מציעים למפתחים שלהם את הכלים הדרושים כדי לאפשר להם ליצור ולפתח אפליקציות מתוזמנות ושימושיות..

יישום ושותפויות מבוזרת

Hedera Hashgraph הוא DLT חדש יחסית, ומובן, שאין הרבה יישומי hashgraph שם בחוץ. זו אולי הסיבה שהאשגרף הוסיפה תמיכה ל- Solidity, כדי לאפשר למפתחי הבלוקצ’יין הגירה חלקה לפלטפורמה שלה.

נכון לעכשיו, יש מעט מאוד יישומים מבוזרים הפועלים ב- Hashgraph כרגע, ולא היה שום פרויקט בלוקצ’יין בעל פרופיל גבוה שעבר לפלטפורמה שלו. לפיכך אנו יכולים לומר בבטחה כי ככל שמגיעים לדאפים, בלוקצ’יין עדיין מלך.

עם זאת, אי אפשר להתעלם מהפוטנציאל של יישומי הסגרף, במיוחד כאשר יש כל כך הרבה חברות בעלות פרופיל גבוה המצטרפות לזרוע השלטונית של חדרה הגרף. ניתן לומר יחסית כי חלק או רבות מהחברות הללו ימנפו את הטכנולוגיה של Hashgraph לפריסת ה- DLT שלהן, בין אם זו ציבורית או פרטית..

אך שוב, הצעת הערך של Blockchain היא להציע מוצרים ושירותים אלטרנטיביים שאינם נשלטים או מושפעים על ידי חברות, ומציעים מודל מונטיזציה הוגן וכולל יותר, כמו גם שקוף יותר ועמיד בפני צנזורה..

ניתן היה לראות את השותפות של האשגרף עם חברות בעלות פרופיל גבוה כחרב קצה כפולה מכיוון שהיא יכולה להיחשב לאחד החסרונות של האשגרף. רוב החברות שהצטרפו לגוף המנהל של האשגרף הופכות לחברות לא בגלל שערכיהן או משימותיהן הדהדו עם האידיאלים של ביזור..

במקום זאת, נצל את הטכנולוגיה להתייעלות תפעולית טובה יותר או להפחית את העלויות או לתכסיס שיווקי כדי להראות למשקיעים, למשתמשים ולתומכים שהם עומדים בחזית הטכנולוגיות המתפתחות..

מצד שני, כדי להשיג אימוץ המוני ולהיכנס למיינסטרים, חברות DLT יצטרכו את עזרתם של מוסדות מבוססים ומשפיעים כדי להעביר את המילה להמון. המשמעות היא שהם יצטרכו לעבוד עם חברות שהם מתכננים לשבש או להחליף בסופו של דבר. אנו יכולים לראות את זה קורה עם הביטקוין, שם הוא מצטלב יותר ויותר עם כספים מסורתיים כדי להפיץ את עצמו.

זוכה: פיצול-תיקו

ל- Blockchains יש יישומים מבוזרים יותר ולכן הוא המנצח הברור בהיבט זה. למען ההגינות של האשגרף, המסע שלה רק התחיל, ודיפים נוספים עשויים להשיק בפלטפורמה שלה לאורך זמן, אך לפי שעה בלוקצ’יין לוקח את הסיבוב הזה. במונחים של שותפויות, אנו מאמינים שמדובר בתיקו, כמו Hashgraph, בכמה חסימות יש גם הרבה שותפויות בעלות פרופיל גבוה..

ספירה סופית

האשגרף:

DLT זה זכה רק בקטגוריה אחת מתוך שמונה הקטגוריות בהן השתמשנו בסקירה זו. זה היה בקטגוריית המדרגיות. זה הפסיד לבלוקצ’יין בשלוש קטגוריות בזמן ששרטט את הקטגוריות הנותרות.

בלוקצ’יין:

DLT זה זוכה בשלוש קטגוריות, ביזור, אבטחה ו- dApps או יישומים מבוזרים. Blockchain ו- Hashgraph מציירים מטבעות קריפטוגרפיים, חוזים חכמים, כלי התפתחות ושותפויות.

היתרונות והחסרונות של האשגרף

המקצוענים של האשגרף

 • ניתן להרחבה
 • שותפים במשקל כבד
 • כלי פיתוח מלאים
 • תומך במוצקות

חסרונות השגרפה

 • מְרוּכָּז
 • טק קנייני

למד עוד

יתרונות וחסרונות של Blockchain

יתרונות בלוקצ’יין

 • לבטח
 • מבוזר
 • קוד פתוח
 • פלטפורמה המועדפת על dApps

חסרונות Blockchain

 • בעיות מדרגיות
 • חוסר בהירות רגולטורית

למד עוד

Hashgraph VS Blockchain: פסק דין סופי

אם נסכם את הכל, אנו יכולים לראות שבלוקצ’יין יוצא למעלה. הקטגוריה היחידה בה האשגרף זכתה להרחבה. אמנם זהו היבט חיוני של כל טכנולוגיית Ledger Ledged, אך היבטים אחרים חשובים לא פחות, עליהם שולטת בלוקצ’יין.

האשגרף עדיין חדש מאוד, ורק הזמן יגיד אם הוא יצליח לנצח את בלוקצ’יין בהיבטים האחרים של ההשוואה שלנו. מה אתה חושב? אנא ספר לנו בסעיפי ההערות במאמר זה.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me