Hyperledger ile Ethereum’u karşılaştırmaya çalışıyorsanız, farklılıkları anlamak önemlidir.. Blockchain veya daha uygun şekilde çağrıldı Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT) her zaman bir sonraki arayışı içinde olan milyarlarca şirket de dahil olmak üzere birçok kişinin dikkatini çekti teknoloji tek boynuzlu at bu onların bir sonraki olabilir nakit inek. Bunu daha önce, internetle ilgili her şirketin sola ve sağa çekildiği ilk internet günlerinde görmüştük, ancak çok azı hayatta kalırken, selamladıkları multi-milyar iş, çoğu FAANG şirketleri

Şüphesiz, Ethereum tercih edilen akıllı sözleşme platformu olmaya devam ediyor tüm sektörde. Sahip olmanın yanı sıra ilk hamle avantajı, kendi platformunun üzerine inşa etmek için birinci sınıf projeleri çekmiştir. Ethereum ağı, en çeşitli, kapsamlı ve ilgili koleksiyona sahip olmanın benzersiz bir avantajı merkezi olmayan uygulamalar (DApps) bugüne kadar. Ethereum’un mevcut ve devam eden ölçeklenebilirlik zorluklarına rağmen, blok zinciri geliştiricileri bu platformda ve Ethereum 2.0, bu eğilim muhtemelen devam edecek. 

hyperledger ve ethereum

Hyperledger ve Ethereum

Çevreleyen tüm başarı ile Ethereum, Pek çok yüksek profilli şirketin DApp’larını Ethereum’da oluşturmaya başlaması beklenirdi, ancak gerçek, çoğu şirket bunu yapmadı, ancak bunun yerine, biri daha özel, diğeri özünde daha merkezi olan ve adı Hyperledger. Bu, genellikle blok zinciri veri sitelerinizde listelenmediği için bu blok zincirini ilk kez duymuş olabilirsiniz. Coinmarketcap, Messari veya Coingecko nedenlerden dolayı bu makalede daha sonra öğreneceksiniz. Bu makalede, hangisinin sizin için daha iyi olduğuna karar verebilmeniz için Hyperledger ve Ethereum karşılaştırması yapacağız..

Yani, hangisi daha iyi? Bu iki farklı dağıtılmış defter teknolojisinin farklı yönlerini tartışırken, bu makalede cevaplamaya çalışacağımız soru tam olarak budur.. İki DLT’yi en iyi şekilde ayırt edeceğini ve her teknolojiyi daha iyi anlamanızı sağlayacağını düşündüğümüz 10 farklı özelliği seçtik.

Blockchain Türü

Hyperledger ve Ethereum’un blok zincirinin doğasını karşılaştırarak başlayalım. Blok zincirlerinden bahsederken her zaman şu konularla ilgili konuları duyacaksınız: ademi merkeziyetçilik, şeffaflık, güvenlik, sansür direnci ve herhangi bir aracıya veya merkezi otoriteye güvenmeme. Bu olabilir halka açık bir blockchain için doğru ama bir için değil özel blok zinciri. Bununla birlikte, Hyperledger ve Ethereum arasındaki en büyük fark, birincisinin özel bir blok zinciri ve ikincisinin halka açık bir blok zinciri olduğu gerçeğidir..

Herkese açık bir blockchain veya izinsiz blockchain herhangi bir merkezi varlık veya herhangi bir aracıdan izin gerektirmeyen bir blok zinciri türüdür. Yukarıda belirtilen özelliklere, özellikle de merkezi olmayan olmasına yakından bağlı olan bir blok zinciri türüdür.. Merkeziyetsizleştirme belki de bir DLT’deki en önemli özelliktir. Onları bu kadar benzersiz ve devrimci yapan şey budur, onsuz blockchain teknolojisini normal bir veritabanından ayırmakta zorlanacağız.

Hyperledger ve Ethereum

Bir özel blok zinciri Genellikle izinli blok zinciri olarak da anılan bu, bitcoin ve diğer kripto para birimleri tarafından popüler hale getirilmiş bir blok zinciri türünün genel olarak kabul edilen özelliklerini takip etmeyebilir.. Bu tür bir blok zincirinde seçici ademi merkeziyetçilik veya ademi merkeziyet derecesi. Normal bir veritabanına benzetilebilirler. bazı parçaları ademi merkeziyetçi hale getirildi. Birçok şirket, kendilerine daha fazla kontrol, daha iyi ölçeklenebilirlik ve blok zinciri verilerinin bazı kısımlarını rakiplerinin meraklı gözlerinden uzak tutma yeteneği sağladığı için bu tür blok zinciri tercih eder..

Konsensüs Protokolü

Hyperledger ve Ethereum

Hyperledger ve Ethereum’u ayıran bir başka Özellik de Konsensüs Protokolleridir.. Ethereum Bitcoin ile aynı fikir birliği mekanizmasını kullanır, İşin kanıtı (PoW). Bu, onu tüm sektördeki en güvenli ve merkezi olmayan blok zincirlerinden biri yapar. Avantajları varken PoW, kullandığı büyük miktardaki enerji ve kitlesel benimsemeye uyum sağlamak için ölçeklenememesi nedeniyle eleştirildi.. Bu, birçok şirketin DApp’leri geliştirmek için Ethereum’u kullanmaya isteksiz olmasının temel nedenlerinden biridir..

Diğer yandan, Hyperledger’ın tek bir fikir birliği mekanizması yerinde. Geliştiriciler kendi fikir birliği mekanizmalarını oluşturabilir. Bu, modüler mimari Hyperledger’ın. Sunduğu esneklik miktarı, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve işlev açısından farklı gereksinimlere sahip olabilecek farklı endüstriler için onu ideal bir platform haline getirir.. Bununla birlikte, geliştiriciler fikir birliği mekanizmasını geliştirmeye istekli değillerse, kullanabilirler BFT Hyperledger için varsayılan mekanizma olduğu söylenen fikir birliği protokolü.

Kripto Para Birimi Kullanımı

Ether (ETH), ağın ana para birimi olarak hizmet ettiği ve “Gaz“Blok zincirindeki işlemler için ödeme yapmak. Ethereum’un aksine, Hyperledger’ın yerinde herhangi bir kripto para birimi yok ve yakında olmazsa şaşırmayacağız; kripto para birimleri yönetmelikler ve uyum standartları açısından belirli bir olgunluğa ulaşana kadar değil. Hyperledger için daha iyi bir kullanım durumu, Menkul Kıymetlerin tokenlaştırılması yerine.

Kripto Para Birimi Kullanımı

Şifrelenme menkul kıymetleri, birçok şirket ve daha da önemlisi, ABD Güvenlik ve Değişim Komisyonu. Bu, birçok varsayımı ve tartışmayı ortadan kaldırır bir kripto para biriminin bir güvenlik ya da değil en başından beri kendini böyle ilan ettiği gibi. Bu, SEC ile olası çalıştırmaları sınırlayacaktır. daha sonra bir kripto para birimini güvenlik olarak ilan edebilir gerçekleştiren bazı projeler gibi ICO Kripto para birimlerini menkul kıymet olma konusunda hiçbir yasa muaf tutmadığı sürece, bunlar her zaman ABD SEC tarafından bir menkul kıymet olarak tanımlanabilecekleri bir risktir. 

Uygulamalar ve İşlem Türleri

Hyperledger ve Ethereum’un dağıtılmış defter teknolojisinden yararlanmada farklı yaklaşımlara sahip olduğu oldukça açıktır.. Bu, bu teknolojilerin her birinin farklı türde kullanıcılara hitap etmesinden kaynaklanmaktadır. Ethereum, kapsamı bakımından oldukça geneldir ve çok çeşitli amaçlara hitap eder. ancak, Ethereum’un kullanım için daha ideal olduğu görülüyor B2C uygulamaları -den Hyperledger ilki gibi işlemlere katılmak için izin gerektirmez. Tersine, ikincisi yönelik B2B uygulamaları katılımcılar, hassas ticari bilgileri veya işlemleri korumak için muhtemelen izin isteyecekleri.

Anlaşılır bir şekilde, Hyperledger’daki işlemler büyük olasılıkla özel olacaktır ve bu, tüm katılımcıların işlem defterine erişebileceği Ethereum’un tersine gider..  Bu nedenle, eğer varsa, Hyperledger fikir birliği katılımı katılımcılar için sınırlı olacaktır. Ethereum, daha şeffaf ve kapsayıcı bir blok zinciri için daha iyi bir seçenek gibi görünse de, şunu belirtmek gerekir ki çoğu işletme, verilerini ve kullanıcılarının verilerini gizli tutmak için en iyisi, özellikle kötü aktörlerin giderek daha karmaşık hale geldiği bir ortamda

Geliştirici Araçları

Ethereum, bir Turing tamamlandı akıllı sözleşme programlama dili. Kullanılan programlama dili, Solidity programlama dili. Yalnızca blockchain topluluğu içinde yaygın olarak kullanılır ve bilinir, ancak daha geniş yazılım geliştirici topluluğu için nispeten belirsiz. Olan geliştiriciler sektörde yeni büyük olasılıkla ek zamana ihtiyacım var veya Eğitim kendilerini tanımak Sağlamlık. Daha parlak bir tarafta, Solidity, blok zinciri geliştirme için standart programlama haline geliyor Ethereum dışında birçok proje artık dili destekliyor. 

Hyperledger ve Ethereum

Hyperleder’in modüler tasarımına ve dağıtılmış defter geliştirmeyi standartlaştırma amacına uygun olarak, gibi popüler programlama dillerini destekler Git, Java, ve Node.js. Bunu yaparken, diğer yazılım projeleri üzerinde çalışan geliştiriciler, çalışmak için tanıdık bir ortama sahip olmak. Bu onların merkezi olmayan uygulamalar tasarlamaya ve oluşturmaya odaklanın ziyade Solidity öğrenmek için zaman harcamak veya standart kitaplıklar yapmak Ethereum’un programlama dilinde kullanıma hazır değil. 

Ortaklıklar

Hem Hyperledger hem de Ethereum, tüm dağıtılmış defter teknolojisi endüstrisindeki en etkileyici ortaklıklardan bazılarına sahiptir.. Bu endüstri ortaklarının çoğu, hem Ethereum hem de Hyperledger konsorsiyumunun üyesidir, örneğin: Microsoft, Accenture ve, JP Morgan, dolayısıyla, iş ortaklıkları açısından hemen hemen eşit oldukları sonucuna varabiliriz. Elbette, ortaklıkların seviyesi neyi başarmayı planladıklarına bağlıdır söz konusu platformda. Örneğin, Hyperledger veya Ethereum blockchain kullanmak yerine, kullandıkları JP Morgan’ı ele alalım. Yetersayı Dağıtılmış defter teknolojisini denemek için (Ethereum tabanlı özel bir blok zinciri). 

Her iki dağıtılmış muhasebe teknolojisi sağlayıcıları için etkileyici ve büyüyen iş ortakları listesi, DLT veya blok zinciri teknolojisinin muazzam potansiyelini göstermektedir..  Bu aynı zamanda, birçok kişinin, teknolojinin ayrılmaz bir parçası olacağına inandığı, gelişen teknolojinin artan farkındalığını da göstermektedir. Web 3.0’ın gerçekleştirilmesi ve teknolojinin etkinleştirilmesi sanayi devrimi 4.0. İkisinin ayrı blok zincirine sahip olmasına rağmen, her ikisinin de bu teknolojik evrimde önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz..

Topluluk

Hyperledger’daki çoğu topluluk üyesinin iyi bilinen ve yerleşik kuruluşlar ve kurumlar olduğunu fark etmek zor değil. Bu şaşırtıcı değil, çünkü esas olarak kurumsal blok zinciri uygulamaları. Öte yandan Ethereum, kuruluş konsorsiyumuna sahiptir. Kurumsal Ethereum Alliance 2017 yılında. Bu örgütün kurucu üyelerinin çoğu zaten Hyperledger konsorsiyumunun üyesidir.. Bununla birlikte, her tür merkezi olmayan uygulama için çok amaçlı, jenerik bir blok zinciri olarak, Ethereum’un hizmet verdiği başka bir topluluk var..

Hyperledger ve Ethereum

Bunlar, merkezi olmayan uygulamalarını Ethereum üzerinde inşa eden farklı blok zinciri başlangıçlarıdır.. Birçoğu 2017 ICO patlaması sırasında doğdu ve finanse edildi veya gibi özel şirketler tarafından desteklendi ConsenSys, Ethereum’un kurucularından biri tarafından kurulan. İlginç bir şekilde ConsenSys, Hyperledger’ın kurucu üyelerinden biridir. Bu, Hyperleder ve Ethereum gen havuzunun inanmak isteyebileceğimizden daha iç içe olduğunu gösteriyor.. Yine de Ethereum, Hyperledger’dan çok daha geniş kapsamlı bir pazar kapsamına sahip gibi görünüyor.

Uyum ve Yönetmelikler

Hyperledger tabanlı projelerin çoğu, kripto para birimlerini kullanmayacağından, düzenleyici kurumlarla sorun yaşama olasılığı çok düşüktür.. Aynı şey söylenemez Ethereum projeleri bazıları zaten tarafından ABD SEC gibi kayıtsız menkul kıymetler. Daha önce de söylediğimiz gibi, kripto para birimlerini menkul kıymetler olarak kesin olarak kategorize eden mevcut bir yasa yoktur. Kripto para destekçileri ve destekçileri kripto para dostu mevzuatı zorlarken, önemli bir şey yasaya geçirilmedi.

Bu nedenle, iki blok zincirini karşılaştırırsak, Hyperledger’in uyumluluk ve düzenlemeler açısından şimdilik daha güvenli bir seçim olacağını söyleyebiliriz, bunun tek nedeni, genellikle kripto para birimleriyle ilgilenmemeleridir. Nasıl baktığınıza bağlı olarak, Hyperledger için bir avantaj olabilir, ancak aynı zamanda en büyük zayıflığı da olabilir. Her şey ona nasıl baktığınıza ve geliştiricilerin teknolojiyi nasıl kullanacağına bağlıdır..

Hyperledger vs Ethereum: Sonuç

Ethereum, Hyperledger’ı özel bir blok zincirine sahip olduğu için sudan çıkarırdı ki bu, çoğu blok zinciri için hiç mantıklı değildir.. Ancak, yapmalıyız Dağıtılmış defter teknolojisi geliştikçe, kullanım durumları ve bunları kullanmak isteyebilecek varlıkların da geliştiğini anlayın.. Bu nedenle, daha iyi blok zincirinin kullanılacakları merkezi olmayan uygulama türü ve sektöre bağlıdır. Bu makalede daha önce de söylediğimiz gibi, işletmeler yukarıda söylediğimiz nedenlerden dolayı tamamen şeffaf bir blok zinciri istemezler ve ölçeklenecek bir şeye ihtiyaç duyarlar.. 

Öte yandan, Ethereum, beğenin ya da beğenmeyin, genel kullanıma ulaştığında çok sayıda işlemi barındıracak şekilde ölçeklenemez.. Daha ölçeklenebilir hale getirme çabaları oldu, ancak bu görülecek. Şu anki haliyle, DApp’larını Ethereum’a yerleştiren ölçeklenebilir blok zinciri çözümleri sunmak isteyen kurumları hayal etmek zor. Şaşırtıcı bir şekilde, birçok Startup, Ethereum’un popülaritesine bağlı olduğuna inandığımız ölçeklenebilirlik sorununa rağmen hala Ethereum üzerinde çalışıyor. 

Ya sen? Hangisinin daha iyi olduğunu düşünüyorsunuz, Hyperledger mı yoksa Ethereum mu? Lütfen cevaplarınızı ve tepkilerinizi bu makalenin yorumlar bölümüne gönderin. Her zaman okuyucularımızın fikirlerini duymak ve yapıcı ve anlamlı bir tartışma yapmakla ilgileniyoruz.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me